Pominięcie obiadu może przyśpieszyć twój metabolizm

Zgodnie z nowym badaniem, osoby z nadwagą, które jedzą krócej w ciągu dnia, niż normalnie, spalają nieco więcej tłuszczu w określonych porach w nocy.

Jednak badanie było małe i nie jest jeszcze jasne, jaki wpływ może to mieć na wagę.

Courtney Peterson, główny autor badania, powiedziała, że zdecydowanie nie jest to lekarstwo na otyłość.

Podejście określa się jako wczesne ograniczenie żywienia. Zostało sprawdzone w badaniach na zwierzętach, po których badacze stwierdzili, że zmniejszyło to masę tłuszczu i zagrożenie chorób przewlekłych.

Peterson zaplanowała przedstawienie swoich wyników czwartek na corocznym spotkaniu Towarzystwa Otyłości w Nowym Orleanie. Badania prezentowane na spotkaniach medycznych są postrzegane jako wstępne, do czasu opublikowano w czasopiśmie recenzowanym.

Na potrzeby badania Peterson ocenił 11 mężczyzn i kobiet. Ich średnia wieku wynosiła 32 lata, a ich średni wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 30. Wskaźnik masy ciała jest miarą tkanki tłuszczowej na podstawie wzrostu i masy ciała. BMI 30 uważany jest za wskaźnik otyłości.

Wszyscy uczestnicy badania próbowali każdego podejścia – wczesnego ograniczenia żywienia i typowej metody. W czasie pierwszego czterodniowego okresu uczestnicy jedli tylko między 8, a 14; podczas kolejnego czterodniowego okresu jedli między 8, a 20.

Uczestnicy jedli tę samą liczbę kalorii podczas każdego podejścia i była to tylko żywność podana im przez naukowców i pod ich nadzorem.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej tłuszczu i kalorii. Wchodzenie po schodach...

Zespół Peterson następnie zbadał wpływ dłuższego okresu jedzenia na szybkość spalania kalorii i tłuszczu oraz apetyt. Ograniczony czas jedzenia nie zmienił całkowitej liczby spalonych kalorii.

Jednak miało to wpływ na zwiększenie spalania tłuszczu w niektórych momentach w nocy, choć nie zwiększyło ogólnego spalania tłuszczu. Autorzy badania zaznaczają, że ograniczony czas jedzenia poprawił zdolność organizmu do przełączenia się ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu. Specjaliści nazywają to elastycznością metaboliczną.

W ciągu dnia od 8:30 rano do 19.30 spalanie tłuszczu jest identyczne w obu grupach.

Peterson stwierdził również, że osoby w grupie wczesnego ograniczenie żywienia miały mniej napadów głodu, gdy uczestnicy zostali poproszeni o opowiedzenie, jak głodni byli w różnych momentach w ciągu dnia. Peterson spekuluje, że gdy ludzie naładują się kaloriami, nie są bardzo głodni w typowej porze kolacji.

Peterson tłumaczy, że ciało posiada wewnętrzny zegar, a wiele elementów metabolizmu pracuje najlepiej w godzinach porannych. Sugeruje również, że jedzenie w zgodzie z zegarem dobowym organizmu, oznacza, że jedzenie wcześniej w ciągu dnia, może pomóc w spalaniu tłuszczu.

Nie jest jeszcze jasne, co wczesne ograniczenie żywienia może oznaczać pod względem długoterminowej kontroli wagi.

Kilka sposobów na błyskawiczną poprawę metabolizmu

Spożywanie podobnych lub wręcz wciąż takich samych posiłków spowalnia metabolizm. Każdy produkt ma specyficzną wartość odżywczą i profil bakteryjny, które...

Dale Schoeller, emerytowany profesor nauk żywieniowych z Uniwersytetu Wisconsin w Madison oraz rzecznik Towarzystwa Otyłości, wskazał, że są to bardzo wczesne wyniki.

Schoeller nie był związany z nowych badań, jednak zwraca uwagę, że większość badań została wykonana na zwierzętach, a naukowcy dopiero zaczynają testy na ludziach.

Wśród zastrzeżeń, Schoeller powiedział również, że to badanie było niewielkie i krótkotrwałe, więc skutki nie mogą być trwałe.

Mimo to, powiedział, ludzie, którzy są zdrowi, mogą spróbować tej metody. Inni powinni skonsultować się z lekarzem, podobnie jak w przypadku innych metod odchudzania.

Marta Pawlak, ponad rok temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...