Trwa ładowanie...

Pominięcie obiadu może przyśpieszyć twój metabolizm

Zgodnie z nowym badaniem, osoby z nadwagą, które jedzą krócej w ciągu dnia, niż normalnie, spalają nieco więcej tłuszczu w określonych porach w nocy.

Jednak badanie było małe i nie jest jeszcze jasne, jaki wpływ może to mieć na wagę.

Courtney Peterson, główny autor badania, powiedziała, że zdecydowanie nie jest to lekarstwo na otyłość.

Podejście określa się jako wczesne ograniczenie żywienia. Zostało sprawdzone w badaniach na zwierzętach, po których badacze stwierdzili, że zmniejszyło to masę tłuszczu i zagrożenie chorób przewlekłych.

Peterson zaplanowała przedstawienie swoich wyników czwartek na corocznym spotkaniu Towarzystwa Otyłości w Nowym Orleanie. Badania prezentowane na spotkaniach medycznych są postrzegane jako wstępne, do czasu opublikowano w czasopiśmie recenzowanym.

Naukowcy pracują nad nowym sposobem odżywiania, który ma pomóc walczyć z otyłością.
Naukowcy pracują nad nowym sposobem odżywiania, który ma pomóc walczyć z otyłością. (Shutterstock)

Na potrzeby badania Peterson ocenił 11 mężczyzn i kobiet. Ich średnia wieku wynosiła 32 lata, a ich średni wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 30. Wskaźnik masy ciała jest miarą tkanki tłuszczowej na podstawie wzrostu i masy ciała. BMI 30 uważany jest za wskaźnik otyłości.

Wszyscy uczestnicy badania próbowali każdego podejścia – wczesnego ograniczenia żywienia i typowej metody. W czasie pierwszego czterodniowego okresu uczestnicy jedli tylko między 8, a 14; podczas kolejnego czterodniowego okresu jedli między 8, a 20.

Uczestnicy jedli tę samą liczbę kalorii podczas każdego podejścia i była to tylko żywność podana im przez naukowców i pod ich nadzorem.

Zespół Peterson następnie zbadał wpływ dłuższego okresu jedzenia na szybkość spalania kalorii i tłuszczu oraz apetyt. Ograniczony czas jedzenia nie zmienił całkowitej liczby spalonych kalorii.

Jednak miało to wpływ na zwiększenie spalania tłuszczu w niektórych momentach w nocy, choć nie zwiększyło ogólnego spalania tłuszczu. Autorzy badania zaznaczają, że ograniczony czas jedzenia poprawił zdolność organizmu do przełączenia się ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu. Specjaliści nazywają to elastycznością metaboliczną.

W ciągu dnia od 8:30 rano do 19.30 spalanie tłuszczu jest identyczne w obu grupach.

ZOBACZ TAKŻE:

Peterson stwierdził również, że osoby w grupie wczesnego ograniczenie żywienia miały mniej napadów głodu, gdy uczestnicy zostali poproszeni o opowiedzenie, jak głodni byli w różnych momentach w ciągu dnia. Peterson spekuluje, że gdy ludzie naładują się kaloriami, nie są bardzo głodni w typowej porze kolacji.

Peterson tłumaczy, że ciało posiada wewnętrzny zegar, a wiele elementów metabolizmu pracuje najlepiej w godzinach porannych. Sugeruje również, że jedzenie w zgodzie z zegarem dobowym organizmu, oznacza, że jedzenie wcześniej w ciągu dnia, może pomóc w spalaniu tłuszczu.

Nie jest jeszcze jasne, co wczesne ograniczenie żywienia może oznaczać pod względem długoterminowej kontroli wagi.

Dale Schoeller, emerytowany profesor nauk żywieniowych z Uniwersytetu Wisconsin w Madison oraz rzecznik Towarzystwa Otyłości, wskazał, że są to bardzo wczesne wyniki.

Schoeller nie był związany z nowych badań, jednak zwraca uwagę, że większość badań została wykonana na zwierzętach, a naukowcy dopiero zaczynają testy na ludziach.

Wśród zastrzeżeń, Schoeller powiedział również, że to badanie było niewielkie i krótkotrwałe, więc skutki nie mogą być trwałe.

Mimo to, powiedział, ludzie, którzy są zdrowi, mogą spróbować tej metody. Inni powinni skonsultować się z lekarzem, podobnie jak w przypadku innych metod odchudzania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza