Trwa ładowanie...

Koronawirus. Skuteczna dezynfekcja. Płyn dezynfekujący MAP-1, który ma działać przez 90 dni

Avatar placeholder
30.04.2020 10:26
Specjalny płyn dezynfekujących został opracowany na bazie polimerów
Specjalny płyn dezynfekujących został opracowany na bazie polimerów (Hong Kong Univeristy of Science and Technology )

Grupa badaczy z Hong Kong University of Science and Technology ogłosiła, że zakończyła pracę nad specjalnym płynem dezynfekującym. Ich preparat ma się wyróżniać tym, że potrafi chronić spryskane powierzchnie przed wirusami i bakteriami nawet przez 90 dni.

1. Płyn dezynfekujący jest skuteczny w walce z koronawirusem?

O tym, jak przydatny jest płyn do dezynfekcji, możemy się dzisiaj przekonać wszyscy. Chcąc mieć pewność, że dana powierzchnia jest wolna od wirusów, należy ją przetrzeć kilkukrotnie płynem dezynfekującym. Już niedługo może się to jednak zmienić.

Naukowcy z Hongkongu opatentowali specjalny preparat do powierzchni, który zabezpiecza je przed wirusami przez 90 dni. W tym przed koronawirusem.

Płyn o nazwie MAP-1 może, według twórców, być używany na wielu powierzchniach, np. szkle, metalu, plastiku, czy skórze. Czym MAP-1 różni się od płynów, których używamy w domu?

Zobacz film: "Czym odkażać ręce, aby skutecznie chronić się przed koronawirusem?"
Nie wiadomo, czy płyn będzie dostępny w innych krajach (Hong Kong Univeristy of Science and Technology )
Nie wiadomo, czy płyn będzie dostępny w innych krajach (Hong Kong Univeristy of Science and Technology )

2. Jak zabezpieczyć powierzchnie?

Środki do dezynfekcji, których używamy w domu, zazwyczaj zawierają chlor lub alkohol. Takie środki spełniają swoją funkcję do momentu, w którym substancja czynna wyparuje. Zawyczaj dzieje się to po kilku godzinach. Chcąc mieć pewność, że dana powierzchnia jest zdezynfekowana, należałoby całą czynność powtórzyć.

Preparat azjatyckich naukowców zbudowany jest z polimerów, które zabezpieczają dany obszar nie tylko przed wirusami, ale również przenoszeniem ich przez dotyk. W powłoce, jaka tworzy się na powierzchniach po zastosowaniu środka, znajdują się miliony nanokapsłuek zawierających substancje dezynfekujące. Według wynalazców, skutecznie zabijają one bakterie, wirusy i zarodniki roślin i grzybów nawet po wyschnięciu powłoki.

"Chodzi mi.n. o przyciski w windach i poręcze przy schodach, by wytworzyć na nich powłokę ochronną" - przekazali badacze.

3. Koronawirus w Azji

Płyn naukowców ma trafić do sklepów już w maju. Wszystkie niezbędne badania zostały przeprowadzone w przyspieszonym tempie jeszcze w lutym i wykazały, że powłoka jest bezpieczna dla skóry, środowiska i nie jest toksyczna.

Po badaniach twórcy udostępnili płyn sklepom wielkopowierzchniowym, szkołom, czy świątyniom. Na razie nie wiadomo, czy płyn będzie dostępny w jakimkolwiek innym kraju poza Chinami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze