Trwa ładowanie...

Savannah Guthrie, popularna dziennikarka, przeszła skomplikowaną operację oka i pokazała wzruszające zdjęcie z synkiem

Znana dziennikarka przeszła skomplikowaną operację oka po tym, jak synek przypadkowo uderzył ją w oko pociągiem zabawką.

1. Uraz spowodowało uderzenie zabawką

Zabawa z 3–letnim synkiem Charley'em, skończyła się dla Savannah Guthrie poważnym urazem oka. Sytuacja miała miejsce w listopadzie, kiedy maluch siedząc mamie na kolanach, w pewnym momencie niechcąco uderzył ją w oko. Uderzenie okazało się na tyle poważne, że spowodowało problemy z siatkówką.

Odwarstwienie siatkówki jest na tyle niebezpieczne, że może doprowadzić do utraty wzroku, dlatego sposób postępowania w tym przypadku indywidualnie ustala lekarz.

Zobacz film: "Światło ekranów przyśpiesza ślepotę"

Dziennikarkę początkowo próbowano leczyć zabiegami laserowymi, jednak bezskutecznie. Mimo problemów z okiem, dziennikarka nie zrezygnowała z pracy i wciąż pojawiała się na wizji w roli współgospodarza popularnego programu "Macy's Thanksgiving Day Parade".

Savannah doznała poważnego urazu oka
Savannah doznała poważnego urazu oka (Instagram)

2. Uraz oka Savannah Guthrie wymagał szybkiego leczenia

Ostatecznie po kilku laserowych próbach, które nie odniosły oczekiwanych rezultatów, lekarze zadecydowali, że konieczna jest skomplikowana operacja przyklejenia siatkówki.

Savannah Guthrie z dnia na dzień czuje się coraz lepiej, choć nie odzyskała jeszcze całkowitej ostrości widzenia. W tych trudnych momentach może liczyć na opiekę bliskich osób, w tym męża i dzieci.

Szczególnie chwyta za serce to, z jaką czułością w powrocie do zdrowia wspierają ją maluchy. 5–letnia Vale śpiewa jej piosenki, a na drzwiach szpitalnej sali przykleiła karteczkę informującą, że nikt nie może wejść do pokoju jej mamusi.

Dzieci dbają o komfort mamy i zapewnienie jej spokoju w czasie rekonwalescenji
Dzieci dbają o komfort mamy i zapewnienie jej spokoju w czasie rekonwalescenji (Instagram)

Na Instagramie Savannah możemy też zobaczyć zdjęcie, jak 3 – letni Charley wspiera mamę, kiedy tuż po operacji przyklejenia siatkówki, musi siedzieć nieruchomo w określonej pozycji, z głową w dół.

Rekonwalescencja po witrektomii trwa do około 2 miesięcy i ważne jest, żeby pacjent w kilku pierwszych dniach po niej, utrzymywał wymuszoną pozycję głowy (np. pochylał ją do przodu).

3. Odklejenie siatkówki to poważny problem

Urazy mechaniczne oka to jedna z głównych przyczyn zgłaszania się pacjentów na ostry dyżur okulistyczny. Może do nich dochodzić w różnych sytuacjach podczas uprawiania sportu, w codziennych pracach domowych (uderzenie o szafkę, wystający blat), czy chociażby zabaw z dzieckiem, z racji tego, że koordynacja ruchów u małych dzieci nie jest jeszcze w pełni wykształcona.

Popularna dzienniakarka dochodzi do zdrowia
Popularna dzienniakarka dochodzi do zdrowia (Getty Images)

W Stanach Zjednoczonych rocznie dochodzi do 2 mln urazów oka, które spowodować mogą nawet utratę widzenia.

Przypomnijmy, najczęstsze objawy mogące sugerować problem z siatkówką oka to: błyski, które migają przed oczami bez względu na porę dnia, opisywane przez pacjentów "czarne muszki", kropki i innego rodzaju zaburzenia ostrości widzenia.

Dzięki współczesnym metodom leczenia udaje się uratować siatkówkę w około 90 proc. przypadków, a jej operacja jest nazywana "operacją ostatniej szansy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik?Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza