Pora na kawę? Sprawdź, czy pijesz ją o odpowiedniej godzinie

Filiżanka gorącego espresso to pierwsza rzecz, o której myślisz po przebudzeniu? Bez problemu wychodzisz z domu bez śniadania, ale nigdy bez wypicia porannej dawki kofeiny? Najnowsze badania wykazały, że picie kawy niedługo po przebudzeniu wcale nie dodaje energii. Kiedy więc sięgnąć po kubek z kawą, aby przyniosła najlepsze efekty?

Cała prawda o kawie – zobacz, czy powinieneś ją pić

Kawa wywiera wielokierunkowy wpływ na organizm ludzki. Z jednej strony zawiera w składzie substancje korzystne dla zdrowia, a z drugiej – substancje pobudzające,...

Poranna kawa nie pobudza?

Ta informacja może być wstrząsająca, ale prawdopodobnie przez większość życia pijesz kawę w niewłaściwym czasie. Parująca filiżanka małej czarnej to część codziennej rutyny dla wielu z nas. Nie wyobrażamy sobie bez niej poranka. Po przebudzeniu instynktownie kierujemy się do kuchni i przygotowujemy ulubiony napój albo w drodze do pracy zatrzymujemy się w kawiarni i bierzemy kawę na wynos.

Polecane wideo:

Okazuje się jednak, że kofeina o poranku może zakłócać cykl hormonalny. Nasz organizm jest tak zaprogramowany, że naturalnie po otwarciu powiek jesteśmy pobudzeni. Rano mamy podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. To właśnie dzięki niemu rozbudzamy się i mamy energię przez resztę dnia.

Po przeanalizowaniu stężenia kortyzolu we krwi w ciągu dnia okazało się, że jego wzrost notowany jest zwykle wcześnie rano. Chociaż wydaje się, że dawka kofeiny w tym czasie mogłaby wzmocnić efekt pobudzenia, to jest odwrotnie. Picie kawy w tym czasie sprawia, że uodparniasz się na działanie kofeiny, przez co poranne espresso traci swoją pobudzającą moc.

Kiedy pić kawę?

Wiemy już, że nie należy pić kawy, kiedy poziom kortyzolu jest wysoki. Według danych naukowców, najwięcej hormonu stresu jest w naszym organizmie o poranku, w połowie dnia oraz wczesnym wieczorem.

Kiedy wypić kawę? Po filiżankę małej czarnej warto sięgnąć w czasie, gdy kortyzolu brakuje i przyda nam się dodatkowa porcja energii. Najlepiej więc zrobić to około godziny 10, 14 i 17. Trzymając się tego schematu, mamy większe szanse, żeby rzeczywiście odczuć działanie kofeiny.

Kawa w czasie przerwy w pracy przyniesie najlepsze rezultaty, jeśli zrobisz ją sobie ok. 10 rano. Jeśli w ciągu dnia poczujesz spadek energii i poczujesz się senny, wybierz się na kawę około 14, a na five o'clock zamiast herbaty możesz z powodzeniem wybrać latte (pamiętaj, że herbata również zawiera kofeinę).

A co w przypadku osób, które nie pracują od godziny 9 do 17 i mają nieregularny rytm dnia? Okazuje się, że poziom kortyzolu jest najwyższy zawsze po przebudzeniu, bez względu na to, o której wstajesz. Aby wykorzystać właściwości kofeiny, najlepiej wypić kawę po około godzinie od przebudzania.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pomimo wypicia kawy, czujesz się senny? Być może to właśnie odpowiedź na to pytanie – ponieważ pijesz ją o złej porze. Jeśli nie będziesz zakłócać produkcji kortyzolu w organizmie, możesz odczuć na własnej skórze lepsze efekty działania kawy na twój organizm. Czy to już pora na kawę?

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Kawa

Komentarze (1)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Ja piję herbatkę. Herbatka? jak najbardziej ale tylko zielona lub czerwona. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kawa
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Kawa
Kawa

Kofeina nie pomaga wytrzeźwieć

Wiele osób uwielbia kofeinę w coli, kawie, a nawet alkoholu. Niestety, mieszanka alkoholu i kofeiny może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a w dużych dawkach jest przyczyną śmierci. Badania dowodzą, że kofeina nie wpływa na zmniejszenie poziomu alkoholu...

Kawa

Pobudzający napój

Pobudzający napój

Ostatnie badania donoszą, iż picie kawy może wpływać na płodność u kobiet.

Kawa

Co się dzieje w organizmie, gdy rezygnujesz z picia kawy?

Co się dzieje w organizmie, gdy rezygnujesz z picia kawy?

się w organizmie, gdy odstawimy kawę na kilka dni. Zalety kawy Składniki zawarte w kawie hamują pracę receptorów odpowiedzialnych za wysyłanie mózgowi (...) , które utrudniają bakteriom utrzymywanie się na szkliwie zębowym. Uzależnienie...

Kawa

Objawy świadczące o nadmiarze kofeiny

Objawy świadczące o nadmiarze kofeiny

Kawa wykazuje działanie moczopędne, szczególnie u tych osób, które piją ją okazjonalnie. Pita w dużych ilościach może nawet prowadzić do odwodnienia (...) , leniwi i nic nam nie wychodzi. Najczęściej w takich sytuacjach sięgamy po...

Kawa

Sekrety najbardziej popularnego napoju świata

Sekrety najbardziej popularnego napoju świata

mieszkańców wszystkich kontynentów, którzy wypijają niemal 400 miliardów filiżanek tego napoju rocznie. Moda na kawę Chociaż Polacy (...) z Niemcami, którzy spożywają jej nawet trzy razy więcej, w ciągu ostatniej...

Kawa

Kawa naturalnym dopalaczem

Kawa naturalnym dopalaczem

-na-szczupla-sylwetke) i zdrowe ciało. Należy pamiętać, że kawa podnosi ciśnienie krwi, podobnie jak wysiłek fizyczny, a więc połączenie (...) do zażywania substancji, które mogłyby poprawić wydolność organizmu. **Kawa,...

Kawa

Właściwości kawy

Właściwości kawy

Nowe badania wykazały, że prawdopodobieństwo wystąpienia gronkowca w jamie nosowo-gardłowej znacznie zmniejsza się dzięki piciu gorącej herbaty i kawy, które wykazują właściwości antybakteryjne.

Kawa

Cała prawda o kawie - zobacz, czy powinieneś ją pić

Cała prawda o kawie - zobacz, czy powinieneś ją pić

Kawa - zdrowa czy niezdrowa? Kawa wywiera wielokierunkowy wpływ na organizm ludzki. Z jednej strony zawiera w składzie substancje korzystne (...) dla zdrowia, a z drugiej - substancje pobudzające, które mogą być niekorzystne...

Kawa

Zbawienne działanie kawy

Zbawienne działanie kawy

Wbrew wielu opiniom picie kawy ma wiele zalet - oprócz najważniejszej, czyli pobudzania myślenia - zawiera spore ilości antyoksydantów, które obniżają ryzyko zachorowania na raka wątroby.

Kawa

10 zaskakujących korzyści z kofeiny

10 zaskakujących korzyści z kofeiny

nas noc spędzona za kierownicą auta bądź wypełniona godzinami nauki przed egzaminem, kawa pozwala wydłużyć czas naszego czuwania i działać sprawnie kilka (...) , które piją kawę rzadziej chorują na chorobę Parkinsona,...