Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Piątkowska

Porażka nie taka straszna, jak ją malują

 Magdalena Pietras
17.08.2016 09:58
Porażka nie taka straszna, jak ją malują
Porażka nie taka straszna, jak ją malują (123RF)

Obawa przed porażką to naturalny ludzki odruch. Zdarza się jednak, że lęk paraliżuje nas na tyle, że nie jesteśmy w stanie ruszyć z miejsca. W takiej sytuacji warto zastosować prostą metodę opracowaną przez Tony'ego Robbinsa, znanego amerykańskiego coacha biznesu.

1. Siła wyobraźni

Jeżeli nie jesteś pewien, jaką decyzję powinieneś podjąć w danej sytuacji, wyobraź sobie, że jesteś sędziwym 85-latkiem. Siedzisz wygodnie w bujanym fotelu. Masz dużo wolnego czasu i zastanawiasz się nad swoją przeszłością. Pomyśl, którego rozwiązania ten człowiek z przyszłości żałowałby bardziej: podjęcia działania czy stchórzenia i odpuszczenia sobie? Według Robbinsa to doskonały sposób, by wybrać tę najlepszą drogę.

Teraz zobrazujmy tę metodę. Mężczyzna zastanawia się, czy zaprosić swoją koleżankę z pracy na randkę. Kobieta bardzo mu się podoba, ale nie wie, czy odwzajemnia jego uczucia. Zastanawia się, co powinien zrobić: wyjść z inicjatywą i narazić się na wyśmianie lub „spławienie” czy dać sobie spokój i omijać koleżankę szerokim łukiem. W takiej sytuacji może zastosować trik Robbinsa. Czy będąc sędziwym staruszkiem i myśląc o tej sytuacji, bardziej żałowałby zaproszenia na randkę czy odpuszczenia sobie sprawy?

Amerykański coach wychodzi z założenia, że z czasem bardziej żałujemy braku działania niż poniesionej porażki. Psychologowie potwierdzają tę tezę. Thomas Gilovich oraz Victoria Husted Medvec zajęli się tym w swoich badaniach, które trwały ponad 20 lat! Wyniki ich pracy pokazują, że krótkoterminowo bardziej żałujemy decyzji, które skończyły się porażką, jednak po dłuższym czasie mocniej żałujemy bierności i straconych szans.

2. Działanie zawsze lepsze?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Oczywiście w procesie decyzyjnym potrzebna jest równowaga. Podjęcie działania nie zawsze musi być lepszym wyborem. Czasem lepiej odpuścić, by nie wpędzić się w poważne kłopoty. Dlatego przed podjęciem każdej decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

I przede wszystkim nie zadręczajmy się wyrzutami sumienia, nawet jeśli coś wspaniałego przeszło nam koło nosa lub siedzimy po uszy w kłopotach przez pochopnie podjętą decyzję. Z każdego wydarzenia w naszym życiu możemy wyprowadzić coś dobrego, jakąś naukę na przyszłość. Najważniejsze, by się nie poddać.

Źródło: businessinsider.com.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze