Trwa ładowanie...

Poręczne urządzenie wykrywa poziom alkoholu w pocie

Avatar placeholder
04.04.2019 13:54
Poręczne urządzenie wykrywa poziom alkoholu w pocie
Poręczne urządzenie wykrywa poziom alkoholu w pocie (123RF)

Inżynierowie finansowani przez Narodowy Instytut Obrazowania Biomedycznego i Bioinżynierii (NIBIB) opracowali niewielkie urządzenie monitorujące.

Nowy biosensoryczny czujnik wyśle informację o zawartości alkoholu w pocie na twoją komórke
Nowy biosensoryczny czujnik wyśle informację o zawartości alkoholu w pocie na twoją komórke (123rf)

Urządzenie jest noszone na skórze i wykrywa poziom alkoholu w pocie. Czujnik został zaprojektowany, aby spełniać oczekiwania użytkowników, którzy chcą w wygodny sposób monitorować spożycie alkoholu.

Korzystanie z urządzenia może przyczynić się do ograniczenia zagrożeń związanych z piciem alkoholu, które może prowadzić do wypadków samochodowych, przemocy i degeneracji zdrowia osób pijących.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

ZOBACZ TAKŻE:

Dzięki współpracy oraz połączeniu wiedzy specjalistów z dziedziny nanotechnologii, informatyki i elektrotechniki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego w La Jolla, stworzono małe urządzenie, które wykrywa poziom alkoholu i przekazuje te informacje do telefonu komórkowego lub innych stacji monitorujących. Ich praca jest opisana w lipcowym numerze czasopisma „ACS Sensors”.

"Urządzenie przypomina tymczasowy tatuaż, ale w rzeczywistości jest to plaster biosensoryczny, który jest połączony z kilkoma elastycznymi elementami bezprzewodowymi. Jeden z elementów uwalnia substancję chemiczną, która stymuluje pot na skórze pod plastrem" – wyjaśnia Seila Selimovic, doktor nauk, dyrektor Program in Tissue Chips NIBIB.

"Kolejny element wykrywa zmiany w prądach elektrycznych płynący przez pot. Ten element mierzy poziom alkoholu w pocie i wysyła takie informacje do telefonu komórkowego użytkownika" - dodaje.

Około 88000 osób w USA umiera z przyczyn związanych ze spożywaniem alkoholu. Ten ważny problem został rozwiązany przez zastosowanie badań krwi lub alkomatów przez organy ścigania. Jednak nowy biosensor ma tę zaletę, że jest nieinwazyjny i nierzucający się w oczy.

Czujnik biosensoryczny przypomina bowiem tatuaż, co może zachęcić do używania go głównie młode osoby. Biorąc pod uwagę te cechy, naukowcy uważają, że urządzenie posiada ogromny potencjał, aby kontrolować spożycie alkoholu przez ludzi i aby skłonić ich do unikania prowadzenia auta, gdy mają zbyt wysokie stężenie alkoholu w pocie.

"Pomiary alkoholu w pocie były przeprowadzane wcześniej, ale badanie potu przy użyciu tamtych technik trwało 2-3 godziny. Nasz biosensor wysyła informację o poziomie alkoholu do komórki w zaledwie 8 minut, dzięki czemu monitoring stężenia alkoholu w czasie rzeczywistym jest możliwy, praktyczny i dostępny indywidualnym osobom" – tłumaczy Patrick Mercier, doktor nauk na UCSD Politechniki Jacobs i starszy współautor badania.

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem
7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem [8 zdjęć]

Może być przyczyną otyłości, chorób kręgosłupa, a także poważnych wypadków. Chociaż jazda samochodem

zobacz galerię

W Polsce, aby określić stan osoby po spożyciu alkoholu, używa się dwóch nazw. Pierwsza to "stan po spożyciu" i jest to sytuacja, gdy alkomat przy badaniu wykazuje wynik od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l (czyli od 0,2 do 0,5 promila). Drugi to "stan nietrzeźwości", gdy alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,25 mg/l (czyli 0,5 promila).

Normy te różnią się w zależności od kraju, jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem po spożyciu alkoholu jest rezygnacja z jazdy autem. Należy pamiętać, że nasza decyzja może mieć bardzo przykre konsekwencje nie tylko dla nas, ale również dla innych użytkowników drogi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze