Trwa ładowanie...

Dieta IF - podstawy, przykłady, efekty

Avatar placeholder
12.04.2023 15:15
Dieta IF to zestaw zasad odnoszących się do żywienia na przestrzeni dłuższego czasu.
Dieta IF to zestaw zasad odnoszących się do żywienia na przestrzeni dłuższego czasu. (123RF)

Od pewnego czasu również w Polsce słyszy się o wzrastającej popularności diety IF. Co oznacza dieta IF i na czym polega? Jakie daje skutki i jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czym wyróżnia się na tle wielu innych diet odchudzających którymi od lat zasypywany jest rynek i o których napisano setki książek?

spis treści

1. Dieta IF, czyli post przerywany

Dieta IF to zestaw zasad odnoszących się do żywienia na przestrzeni dłuższego czasu. Dietę IF planujemy na cały tydzień. IF w nazwie diety odnosi się do angielskiego wyrażenia Intermittent Fasting, czyli "przerywany post". Stosowanie diety IF daje nam wiele swobody w doborze jadłospisu, ponieważ to nie do niego odnoszą się zasady diety IF.

Dieta IF zakłada, że możemy spożywać dowolny rodzaj pokarmu, pod warunkiem, że odrzucimy najpopularniejszy obecnie system zakładający, że dorosła osoba powinna spożywać trzy lub pięć posiłków dziennie. Dieta IF polega na tym, że nie będziemy spożywać posiłków przez pewne okresy.

Zobacz film: "Dieta oczyszczająca najlepsza na odchudzanie"

Pozostałe pytania i odpowiedzi na ten temat

Czy dieta IF jest skuteczna? - odpowiada mgr Joanna Wasiluk Jaka dieta dla biegacza? - odpowiada Roma Wojtowicz Czy dieta rozdzielna jest skuteczna? - odpowiada mgr Katarzyna Mazowska

Dieta IF występuje w różnych odmianach, które różnią się od siebie głownie proporcjami dni, w których spożywamy pełną liczbę posiłków do dni, w których te posiłki ograniczamy lub całkowicie wykluczamy. Dzięki temu, każdy może dopasować dietę IF to swojego zapotrzebowania.

Głównym założeniem diet IF jest po prostu utrzymywanie większych przerw pomiędzy posiłkami zamiast ciągłego dbania o to, aby nasz żołądek nie był pusty. Jak to wygląda w praktyce?

8 kroków do optymalnej diety
8 kroków do optymalnej diety [8 zdjęć]

Spożywając większą ilość białka, wpływamy korzystnie na metabolizm, co ułatwia wprowadzanie kolejnych

zobacz galerię

2. Przykłady diety IF

Przykładowa dieta IF może zakładać, że przez pięć dni w tygodniu będziemy jeść dowolny rodzaj pokarmów w dowolnych ilościach, zaspokajając tym samym nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, lub nawet przyjmując lekką nadwyżkę. Następnie, po 5 dniach dowolności w doborze jadłospisu, przechodzimy na dwudniowy post. W jego trakcie oczywiście nie rezygnujemy z jedzenia, jednak staramy się ograniczyć spożycie kalorii jedynie do 500 kcal.

Innym przykładem diety IF może być system, w którym codziennie pomiędzy którymś z posiłków robić będziemy piętnaście godzin przerwy. Chociaż wydaje się to bardzo dużo, w praktyce wystarczy, że ostatni posiłek przyjmiemy późnym popołudniem, na przykład około godziny 18-19, a pierwszy posiłek następnego dnia spożyjemy o 11. W ciągu dnia możemy jeść dowolne posiłki. Pamiętajmy jednak, aby utrzymać odpowiednią przerwę pomiędzy posiłkami z dnia na dzień.

3. Czy dieta IF jest bezpieczna?

500 kalorii to mała ilość, stąd też uczucie poszczenia przez dwa dni. Osoby obawiające się, że przyjmowanie tak małej ilości kalorii może mieć negatywne skutki na ich zdrowie nie muszą się jednak martwić. Dieta IF nie tylko nie jest niebezpieczna, ale także da naszemu organizmowi odpocząć od ciągłego, wyczerpującego przetwarzania żywności i zalewania go kaloriami.

Jak wynika z badań opublikowanych przez Cell Metabolism, ograniczanie się do jedzenia przez 10 godzin dziennie, wpływa korzystnie na ciśnienie krwi, wagę, ale również obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi.

Według założeń diety IF, po niektórych posiłkach powinniśmy robić dłuższe przerwy
Według założeń diety IF, po niektórych posiłkach powinniśmy robić dłuższe przerwy (123RF)

Badania przeprowadzono nad grupą osób z nadwagą, które stosowały ten rodzaj postu przez około trzy miesiące. W tym czasie nie stosowały specjalnej diety, ale przede wszystkim dbały o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu i piły dużo wody.

Ponadto każdego dnia rejestrowano czas ich posiłków i długość snu w aplikacji.

4. Efekty stosowania diety IF

Amerykańscy kardiolodzy zaobserwowali, że w grupie badanych osób masa ciała zmniejszyła się o 3 proc., a tkanka tłuszczowa o 4 proc.

"Oprócz utraty wagi zauważyliśmy, że poziom cholesterolu poprawił się, a ciśnienie krwi unormowało - wyjaśnia Dr Pam Taub, kardiolog z University of California, San Diego's School of Medicine, autor badania. – Pacjenci zaczęli się lepiej wysypiać i mieli więcej energii" - dodaje.

Ekspert wyjaśnia, że w czasie postu, kiedy nie jemy, nasz organizm zaczyna wykorzystywać zapasy glukozy oraz tłuszczu. Ten stan efektywnego spalania tłuszczu określa się mianem ketozy, a jest on nie bez znaczenia dla osób, które chcą schudnąć.

Okno żywieniowe
Okno żywieniowe (iStock)

Zdaniem naukowców, codzienny post daje nie tylko odpoczynek naszemu metabolizmowi, ale też może pomóc go usprawnić, a nawet niejako "odmłodzić".

Ważne jest jednak to, żeby żadnej diety nie zaczynać bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem.

Badania wykazały, że dieta IF, w której pościmy przez dwa dni może mieć dobroczynny wpływ na nasz mózg. Efektem diety IF może być między innymi ochrona przed groźnymi chorobami układu nerwowego - Parkinsonem i Alzheimerem. Nasz organizm w czasie okresów postnych oczyszcza się i wydala toksyny, a także zaczyna spalać tkankę tłuszczową, dzięki czemu osiągnąć możemy wymarzoną figurę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze