Trwa ładowanie...

Postępy w diagnozowaniu i leczeniu dzieci z nowotworami mózgu

Medycyna precyzyjna, w której diagnoza i leczenie dostosowane są do właściwości genetycznych każdego pacjenta, poczyniła tak duże postępy, że może mieć wpływ na skuteczniejsze leczenie większości dzieci z nowotworem mózgu, jak sugeruje nowe badanie naukowców z centrum chorób krwi i nowotworów Dana-Farber w Bostonie.

W największym, jakie do tej pory przeprowadzono, badaniu klinicznym genetycznych anomalii przy dziecięcych nowotworach mózgu, badacze wykonali szereg testów klinicznych na ponad 200 próbkach nowotworów i odkryli, że większość z nich cechowały genetycznie anomalie, które mogą mieć wpływ na diagnozę i leczenie choroby za pomocą używanych dziś leków i substancji.

Wyniki, opublikowane online w dzienniku "Neuro-Oncology", pokazują, że badanie tkanki dziecięcego raka mózgu pod kątem anomalii genetycznych może przynosić ważne wnioski i w wielu przypadkach może pokierować dalszym leczeniem pacjenta.

Potrzeba stworzenia nowego podejścia do leczenia nowotworu mózgu u dzieci jest pilna, jak twierdzą autorzy badania. "Chociaż w ciągu ostatni 30 lat nastąpiło wiele przełomowych odkryć w dziedzinie leczenia nowotworów u dzieci, postępy te nie dotyczyły leczenia nowotworów mózgu" - mówi współautor badania, Pratiti Bandopadhayay, lekarz z centrum Dana-Farber w Bostonie.

Najnowsza terapia nowotworów mózgu u dzieci jest indywidualnie dopasowana do każdego pacjenta pod względem genetycznym, co daje dużo większą skuteczność leczenia
Najnowsza terapia nowotworów mózgu u dzieci jest indywidualnie dopasowana do każdego pacjenta pod względem genetycznym, co daje dużo większą skuteczność leczenia

"W najnowszym badaniu, guzy mózgu stanowiły 25 proc. wszystkich śmierci u dzieci z nowotworami. Dodatkowo, wiele obecnych terapii może skutkować długoterminowymi utrudnieniami w procesie myślowym bądź funkcjonowaniu fizycznym" - dodaje.

Od momentu, gdy precyzyjne terapie dostosowane do pacjenta zaczęły zdobywać popularność ponad dekadę temu, przyczyniają się one do wzrostu liczby wyleczeń takich rodzajów nowotworu jak białaczka, nowotwory układu pokarmowego, raka piersi i innych.

Nowe badanie jest szczególne, ponieważ pokazuje wyniki dotyczące największego zbioru dziecięcych nowotworów mózgu, w leczeniu których użyto profilowania genetycznego.

#dziejesienazywo: Choroby nowotworowe u dzieci
#dziejesienazywo: Choroby nowotworowe u dzieci

W ciągu roku u ok. 1300 dzieci w Polsce rozpoznaje się nowotwory. Aż 35% z nich stanowią białaczki -...

zobacz galerię

Patologowie i cytogenetycy wykonali testy w specjalnie dostosowanym laboratorium. Centrum Dana-Farber w Bostonie to jedna z niewielu placówek medycznych, gdzie regularnie bada się pacjentów z nowotworami pod kątem genetycznym.

Spośród 203 pobranych próbek, 56 proc. zawierało anomalie genetyczne które miały znaczenie pod kątem leczenia - miały wpływ na diagnozę pacjenta lub mogły sugerować, jakich leków użyć.

Koniecznie przeczytaj

Odkryto modyfikacje genu BRAF, jednego z najczęściej mutujących genów w dziecięcym nowotworze mózgu. Lek mający na celu zwalczenie skutków tej modyfikacji jest już testowany.

"Konieczność profilowania genetycznego w diagnozie i leczeniu dziecięcego raka mózgu odzwierciedla najnowsza decyzja Światowej Organizacji Zdrowia, która sugeruje, że nowotwory mózgu należy klasyfikować w zależności od mutacji genetycznej która w nich występuje" - mówi współautor badania, Susan Chi, lekarz z centrum Dana-Farber.

"Terapie precyzyjne będą najprawdopodobniej najbardziej efektywne jeśli zostaną dopasowane do specyficznej anomalii występującej w komórkach raka. Wyniki naszych badań pokazują, że medycyna precyzyjna może stać się rzeczywistością w leczeniu dziecięcego raka mózgu, po wielu latach testowania i udoskonalania tej metody" - dodaje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.