Potęga podświadomości

Potęga podświadomości jest ciągle niedoceniana, szczególnie przez ludzi Zachodu. Wielu z nas ma tendencje do dualistycznego spostrzegania natury człowieka, chociaż już dawno dowiedziono, że istnieje nierozerwalny związek między duszą (psyche) i ciałem (somą). Umysł i ciało są jednością, komunikują się ze sobą za pomocą procesów biochemicznych, impulsów nerwowych i hormonów, a jakość tej komunikacji manifestuje się w naszych zachowaniach i decyduje o stopniu wewnętrznej równowagi. Co to jest podświadomość i czym różni się od przedświadomości i nieświadomości? Czy pozytywne myślenie nie jest przypadkiem „przereklamowane”?

1. Co to jest podświadomość?

Słowo „podświadomość” kojarzy się zazwyczaj z nurtem psychologii psychodynamicznej i osobą Zygmunta Freuda – twórcą psychoanalizy. Istnieje jednak pewien bałagan w stosowaniu takich terminów, jak: podświadomość, świadomość, nieświadomość i przedświadomość.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

W nieświadomości znajdują się nieakceptowane i wyparte wyobrażenia i treści, które jednak ciągle próbują przedostać się do świadomości, stąd np. przejęzyczenia, czynności pomyłkowe, marzenia senne czy objawy nerwicowe. Przedświadomość to graniczna sfera psychiki między świadomością i nieświadomością. Tu z kolei znajdują się treści tłumione, które mogą być jednak aktywizowane i powrócić do sfery świadomej.

Zygmunt Freud nauczał, że psychika ma trzy części:

  • id – nieświadomy rezerwuar energii, potrzeb i pragnień,
  • ego – świadomy zarządca osobowości,
  • superego – strażnik moralności i wartości.

Terminu „podświadomość” nie wprowadził jednak Freud, a francuski neurolog i psycholog – Pierre Janet. Do podświadomości w kontekście głębokiej warstwy nieświadomości indywidualnej odnosił się również Carl Gustav Jung.

2. Moc pozytywnego myślenia

Dieta pobudzająca myślenie
Dieta pobudzająca myślenie

Znane jako niechciane elementy zdrowej diety – czekolada i kawa, skutecznie pobudzają myślenie.

zobacz galerię

Niezależnie od światopoglądu, człowiek to suma pierwiastków: duchowego, fizycznego i psychicznego, które na siebie wzajemnie oddziałują. Jeśli komunikacja między nimi zostanie zachwiana, mogą pojawić się zaburzenia nastroju, lęki, kompleksy i niekonstruktywne zachowania. Kluczem do podświadomości i jej zasobów jest hipnoza, której wykorzystanie pozwala dotrzeć do źródła uzdrowicielskich mocy. Hipnoterapia umożliwia przepracowanie traum, kompleksów i negatywnych myśli, które wywierają wpływ na człowieka od dzieciństwa.

Mędrcy Dalekiego Wschodu już dawno docenili wartość wyższych stanów świadomości. Potęga osobowości opiera się na umiejętności pozytywnego myślenia. Każdy może być szczęśliwy, jeśli tylko tego chce i odkryje własne siły witalne. Można wyjść poza ograniczenia rozumu, poza schematy i logikę, wyzwolić się z namiętności i emocji. Trzeba poddać się intuicji, a wtedy potęga podświadomości może zaskoczyć, odkrywając zasoby, zdolności i predyspozycje, o których nie miało się pojęcia. Niezbędna jest jednak silna motywacja do zmian i zastosowanie takich praktyk fundamentalnych, jak: głęboka modlitwa, medytacja, kontemplacja, powtarzanie mantr, psychobiostymulacja, relaksacja, hipnoza i autohipnoza.

Człowiek niejednokrotnie ignoruje fakt, że pozytywne myślenie to klucz do sukcesu. Hasła pt. „Myśl pozytywnie” traktuje jako puste slogany, a jednak energia duchowa w postaci myśli kształtuje nas i wpływa na rzeczywiste sytuacje. Rozmiar sukcesu zależy od intensywności pragnienia osiągnięcia celu. Jeżeli bardzo czegoś chcesz, będziesz to miał. Jeżeli chcesz być zdrowy i szczęśliwy, tak będzie, bo podświadomość wprowadzi te sugestie w życie jako pewien imperatyw – na tym opiera się m.in. samoleczenie potęgą podświadomości. Uda się rozwiązać każdy problem, jeśli się go przewartościuje i ugruntuje w sobie poczucie wewnętrznej harmonii (homeostazy). Pozytywne myślenie to źródło szczęścia.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.