Terapia, która pomaga zachować widzenie u pacjentów z siatkówczakiem

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Stanach Zjednoczonych donoszą, że chemioterapia oparta na topotekanie może być skuteczną terapią pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym dwustronnym siatkówczakiem - nowotworem oczu u małych dzieci.

Modernizacja pierwszej linii chemioterapii na siatkówczaka z topotekanem pomogła uzyskać wysoce efektywne lekarstwo na raka oka przy zachowaniu widzenia pacjentów i jednoczenie zmniejszeniu ryzyka wystąpienia białaczki związanej z leczeniem. Wyniki badań ze Szpitala Dziecięcego pojawiły się w internetowym wydaniu „Journal of Clinical Oncology”.

"Dzięki 10-letnim obserwacjom, badania wykazały po raz pierwszy, że topotekan może być stosowany w terapii siatkówczaka w celu zmniejszenia narażenia pacjentów na białaczkę" - powiedział autor badania Rachel Brennan, asystent na Wydziale Szpitala Dziecięcego.

Siatkówczak jest nowotworem złośliwym, który rozpoczyna się w siatkówce, tkance znajdującej się w tylnej części oka.  Dotyka 250-300 dzieci rocznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Dla porównania w Polsce co roku odnotowuje się około 22-27 nowych przypadków.

Dla amerykańskich pacjentów, których choroba jest ograniczona do oka, szybkość utwardzania przekracza 95 procent. Powszechnie stosowana chemioterapia, zaprojektowana, aby pomóc chronić oczy i widzenie pacjentów z siatkówczakiem, obejmuje etopozyd - lek, który pozostawia ryzyko ostrej białaczki szpikowej.

Topotekan budzi obiecujące możliwości w leczeniu innych nowotworów litych, obejmujących guzy mózgu.

Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?

Sprawdź, co warto jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak wspomagać swój układ immunologiczny, który w dużej mierze odpowiada m.in. za zachorowania...

Badania z komórkami wzrastającego nowotworu siatkówczaka w warunkach laboratoryjnych i na myszach potwierdziły, że topotekan może być zamiennikiem etopozydu w leczeniu glejaka siatkówki. Określono także jego skuteczną dawkę.

„Wyniki tego badania są zwieńczeniem ciężkiego wysiłku całego zespołu" - mówi Brennan. "Odkrycia te są doskonałym przykładem podejścia do opracowywania nowych metod leczenia, które koncentrują się na zdrowiu przez całe życie pacjenta" – dodaje.

Badaniami objęto 26 dzieci z zaawansowanym, dwustronnym siatkówczakiem.

Zamiast standardowej chemioterapii z użyciem winkrystyny, karboplatyny i etopozydu, pacjenci byli leczeni połączeniem winkrystyny, topotekanu i karboplatyny. Termoterapia, krioterapia i inne terapie ogniskowe zostały wykorzystane jako niezbędne do niszczenia małych guzów, które pozostały w oczach pacjentów.

Chemioterapia z topotekanem była skuteczniejsza niż standardowy zabieg. 78 procent z 51 pacjentów z zaawansowaną chorobą oczu zostało uratowanych  lekami, które obejmowały topotekan. Dla porównania wyleczonych zostało od 30 do 60 procent pacjentów poddanych chemioterapii, która obejmowała etopozyd i terapia często wymagała radioterapii.

W sumie, usunięto chirurgicznie 10 oczu wśród 26 pacjentów, w tym jedno oko w momencie rozpoznania przed chemioterapią, a 3 po radioterapii. Dotyczyło to pacjentów, u których nie udało się powstrzymać postępu choroby.

„Ochrona oka nie jest równoznaczna z zachowaniem zdolności widzenia" - powiedział Brennan. „Ale mamy do czynienia z terapią, która w znaczny sposób wpływa na zachowanie oczu i sprawności widzenia u pacjentów w zaawansowanym stadium glejaka siatkówki."

Badania wykazały, że włączenie topotekanu do chemioterapii jest skuteczne w terapii pierwszego rzutu u pacjentów z zaawansowaną chorobą, co poprawia widzenie i stan oczu.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...

Newsy

Kontuzja łydki Władimira Kliczko

Władimir Kliczko, były mistrz świata wagi ciężkiej doznał kontuzji łydki przez co nie wyjdzie już na ring w tym roku. Zaplanowana na 10 grudnia walka z Anthonym Joshua, która miała odbyć się w Manchesterze nie dojdzie do skutku. Rok 2016 jest wyjątkowo...