Terapia, która pomaga zachować widzenie u pacjentów z siatkówczakiem

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Stanach Zjednoczonych donoszą, że chemioterapia oparta na topotekanie może być skuteczną terapią pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym dwustronnym siatkówczakiem - nowotworem oczu u małych dzieci.

Modernizacja pierwszej linii chemioterapii na siatkówczaka z topotekanem pomogła uzyskać wysoce efektywne lekarstwo na raka oka przy zachowaniu widzenia pacjentów i jednoczenie zmniejszeniu ryzyka wystąpienia białaczki związanej z leczeniem. Wyniki badań ze Szpitala Dziecięcego pojawiły się w internetowym wydaniu „Journal of Clinical Oncology”.

"Dzięki 10-letnim obserwacjom, badania wykazały po raz pierwszy, że topotekan może być stosowany w terapii siatkówczaka w celu zmniejszenia narażenia pacjentów na białaczkę" - powiedział autor badania Rachel Brennan, asystent na Wydziale Szpitala Dziecięcego.

Siatkówczak jest nowotworem złośliwym, który rozpoczyna się w siatkówce, tkance znajdującej się w tylnej części oka.  Dotyka 250-300 dzieci rocznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Dla porównania w Polsce co roku odnotowuje się około 22-27 nowych przypadków.

Dla amerykańskich pacjentów, których choroba jest ograniczona do oka, szybkość utwardzania przekracza 95 procent. Powszechnie stosowana chemioterapia, zaprojektowana, aby pomóc chronić oczy i widzenie pacjentów z siatkówczakiem, obejmuje etopozyd - lek, który pozostawia ryzyko ostrej białaczki szpikowej.

Topotekan budzi obiecujące możliwości w leczeniu innych nowotworów litych, obejmujących guzy mózgu.

Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?

Sprawdź, co warto jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak wspomagać swój układ immunologiczny, który w dużej mierze odpowiada m.in. za zachorowania...

Badania z komórkami wzrastającego nowotworu siatkówczaka w warunkach laboratoryjnych i na myszach potwierdziły, że topotekan może być zamiennikiem etopozydu w leczeniu glejaka siatkówki. Określono także jego skuteczną dawkę.

„Wyniki tego badania są zwieńczeniem ciężkiego wysiłku całego zespołu" - mówi Brennan. "Odkrycia te są doskonałym przykładem podejścia do opracowywania nowych metod leczenia, które koncentrują się na zdrowiu przez całe życie pacjenta" – dodaje.

Badaniami objęto 26 dzieci z zaawansowanym, dwustronnym siatkówczakiem.

Zamiast standardowej chemioterapii z użyciem winkrystyny, karboplatyny i etopozydu, pacjenci byli leczeni połączeniem winkrystyny, topotekanu i karboplatyny. Termoterapia, krioterapia i inne terapie ogniskowe zostały wykorzystane jako niezbędne do niszczenia małych guzów, które pozostały w oczach pacjentów.

Chemioterapia z topotekanem była skuteczniejsza niż standardowy zabieg. 78 procent z 51 pacjentów z zaawansowaną chorobą oczu zostało uratowanych  lekami, które obejmowały topotekan. Dla porównania wyleczonych zostało od 30 do 60 procent pacjentów poddanych chemioterapii, która obejmowała etopozyd i terapia często wymagała radioterapii.

W sumie, usunięto chirurgicznie 10 oczu wśród 26 pacjentów, w tym jedno oko w momencie rozpoznania przed chemioterapią, a 3 po radioterapii. Dotyczyło to pacjentów, u których nie udało się powstrzymać postępu choroby.

„Ochrona oka nie jest równoznaczna z zachowaniem zdolności widzenia" - powiedział Brennan. „Ale mamy do czynienia z terapią, która w znaczny sposób wpływa na zachowanie oczu i sprawności widzenia u pacjentów w zaawansowanym stadium glejaka siatkówki."

Badania wykazały, że włączenie topotekanu do chemioterapii jest skuteczne w terapii pierwszego rzutu u pacjentów z zaawansowaną chorobą, co poprawia widzenie i stan oczu.

Natalia Kulik, ponad rok temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...