Terapia, która pomaga zachować widzenie u pacjentów z siatkówczakiem

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Stanach Zjednoczonych donoszą, że chemioterapia oparta na topotekanie może być skuteczną terapią pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym dwustronnym siatkówczakiem - nowotworem oczu u małych dzieci.

Opracowano nową terapię, skuteczną w leczeniu siatkówczaka
Opracowano nową terapię, skuteczną w leczeniu siatkówczaka (123RF)

Modernizacja pierwszej linii chemioterapii na siatkówczaka z topotekanem pomogła uzyskać wysoce efektywne lekarstwo na raka oka przy zachowaniu widzenia pacjentów i jednoczenie zmniejszeniu ryzyka wystąpienia białaczki związanej z leczeniem. Wyniki badań ze Szpitala Dziecięcego pojawiły się w internetowym wydaniu „Journal of Clinical Oncology”.

"Dzięki 10-letnim obserwacjom, badania wykazały po raz pierwszy, że topotekan może być stosowany w terapii siatkówczaka w celu zmniejszenia narażenia pacjentów na białaczkę" - powiedział autor badania Rachel Brennan, asystent na Wydziale Szpitala Dziecięcego.

Siatkówczak jest nowotworem złośliwym, który rozpoczyna się w siatkówce, tkance znajdującej się w tylnej części oka.  Dotyka 250-300 dzieci rocznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Dla porównania w Polsce co roku odnotowuje się około 22-27 nowych przypadków.

ZOBACZ TAKŻE:

Siatkówczak u dziecka

Dla amerykańskich pacjentów, których choroba jest ograniczona do oka, szybkość utwardzania przekracza 95 procent. Powszechnie stosowana chemioterapia, zaprojektowana, aby pomóc chronić oczy i widzenie pacjentów z siatkówczakiem, obejmuje etopozyd - lek, który pozostawia ryzyko ostrej białaczki szpikowej.

Topotekan budzi obiecujące możliwości w leczeniu innych nowotworów litych, obejmujących guzy mózgu.

Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?
Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?

Sprawdź, co warto jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak wspomagać swój układ immunologiczny,...

zobacz galerię

Badania z komórkami wzrastającego nowotworu siatkówczaka w warunkach laboratoryjnych i na myszach potwierdziły, że topotekan może być zamiennikiem etopozydu w leczeniu glejaka siatkówki. Określono także jego skuteczną dawkę.

„Wyniki tego badania są zwieńczeniem ciężkiego wysiłku całego zespołu" - mówi Brennan. "Odkrycia te są doskonałym przykładem podejścia do opracowywania nowych metod leczenia, które koncentrują się na zdrowiu przez całe życie pacjenta" – dodaje.

Badaniami objęto 26 dzieci z zaawansowanym, dwustronnym siatkówczakiem.

Zamiast standardowej chemioterapii z użyciem winkrystyny, karboplatyny i etopozydu, pacjenci byli leczeni połączeniem winkrystyny, topotekanu i karboplatyny. Termoterapia, krioterapia i inne terapie ogniskowe zostały wykorzystane jako niezbędne do niszczenia małych guzów, które pozostały w oczach pacjentów.

Chemioterapia z topotekanem była skuteczniejsza niż standardowy zabieg. 78 procent z 51 pacjentów z zaawansowaną chorobą oczu zostało uratowanych  lekami, które obejmowały topotekan. Dla porównania wyleczonych zostało od 30 do 60 procent pacjentów poddanych chemioterapii, która obejmowała etopozyd i terapia często wymagała radioterapii.

W sumie, usunięto chirurgicznie 10 oczu wśród 26 pacjentów, w tym jedno oko w momencie rozpoznania przed chemioterapią, a 3 po radioterapii. Dotyczyło to pacjentów, u których nie udało się powstrzymać postępu choroby.

„Ochrona oka nie jest równoznaczna z zachowaniem zdolności widzenia" - powiedział Brennan. „Ale mamy do czynienia z terapią, która w znaczny sposób wpływa na zachowanie oczu i sprawności widzenia u pacjentów w zaawansowanym stadium glejaka siatkówki."

Badania wykazały, że włączenie topotekanu do chemioterapii jest skuteczne w terapii pierwszego rzutu u pacjentów z zaawansowaną chorobą, co poprawia widzenie i stan oczu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy