Trwa ładowanie...

Potrząsanie głową w celu pozbycia się wody z ucha, może prowadzić do uszkodzenia mózgu

 Dorota Mielcarek
27.11.2019 15:17
Jak pozbyć się wody z ucha?
Jak pozbyć się wody z ucha? (iStock)

Naukowcy z Cornell University i Virginia Tech, którzy zbadali przyspieszenie potrzebne do wyrzucenia wody z kanału słuchowego. Wyniki badań szokują… potrząsanie głową może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Najbardziej narażone są dzieci.

1. Potrząsanie głową w celu pozbycia się wody

Potrząsanie głową w celu pozbycia się wody, która nalała się do ucha, może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Są to wnioski naukowców, którzy o wynikach swoich badań poinformowali podczas 72. Dorocznego Spotkania Wydziału Dynamiki Płynów Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego.

Badacze wykonali ze szklanej tuby hydrofobowej uproszczony model kanału słuchowego i umieścili go na strunie, stymulując przy tym potrząsanie głowy.

Ucho a zdrowie. Sprawdź zagrożenie chorobami serca i rakiem
Ucho a zdrowie. Sprawdź zagrożenie chorobami serca i rakiem [6 zdjęć]

Uszy to narząd słuchu. U każdego wyglądają trochę inaczej, ponieważ kształt uszu jest niepowtarzalny.

zobacz galerię
Zobacz film: "Bakterie w słuchawkach prysznicowych"

Badania wykazały, że krytyczne przyspieszenie potrzebne do pozbycia się wody zależy w dużej mierze od ilości wody i jej pozycji w kanale. Przyspieszenie może spowodować poważne uszkodzenie ludzkiego mózgu. Jest ono znacznie wyższe w tubach o małym przekroju, co oznacza, że pozbycie się wody z ucha poprzez potrząsanie jest trudniejsze dla dzieci niż dla dorosłych.

Z jaką prędkością wytrząsana jest woda z kanału słuchowego dzieci? Aby się jej pozbyć, potrzebne jest przyspieszenie nawet 10-krotnie przekraczające przyspieszenie ziemskie.

Woda w uchu po kąpieli
Woda w uchu po kąpieli (iStock)

Jak zatem pozbyć się wody? Z odpowiedzią przychodzi jeden z autorów badania.

"Jednym z czynników decydujących o wypłynięciu płynu z ucha jest jego napięcie powierzchniowe - mówi Baskota. - Prawdopodobnie wpuszczenie kilku kropli płynu u niższym napięciu powierzchniowym niż woda, takiego jak alkohol czy ocet, pozwoli zmniejszyć napięcie powierzchniowe i spowoduje wypłynięcie wody z ucha" – stwierdził.

Spróbujecie po następnej kąpieli?

Zobacz także: Ucho pływaka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze