Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Kuczkin

Potwierdzone sposoby na ból głowy

 Aleksandra Miłosz
30.04.2020 15:14
Potwierdzone sposoby na ból głowy
Potwierdzone sposoby na ból głowy (Grafika / Shutterstock)

Wiemy, że ból głowy, w trakcie którego masz wrażenie, że twoja czaszka za chwilę eksploduje, a pulsowanie nie pozwala myśleć, może skutecznie zepsuć dzień. Zamiast łykać silne leki przeciwbólowe, lepiej wypróbuj sprawdzone sposoby, które pomogą pozbyć się uporczywego bólu. Są równie skuteczne, jak leki, a do tego bezpieczne i nieobciążające wątroby. Boli cię głowa? Zobacz, po co sięgnąć.

spis treści

1. Mała czarna

Kawa dobrze działa na ból głowy
Kawa dobrze działa na ból głowy

Tak, to prawda, kofeina może być lekarstwem na dokuczliwe pulsowanie w głowie. Jeśli należysz do grupy osób, które nie potrafią funkcjonować bez porannej filiżanki kawy, możesz być pewny, że zawarta w kawie i uwalniana w ciągu całego dnia kofeina skutecznie zwalczy narastający ból głowy. Jedna filiżanka tego czarnego napoju zawiera duże stężenie adenozyny, czyli związku chemicznego, który obkurcza naczynia krwionośne powodujące pulsowanie i ból.

Zobacz film: "Jak walczyć z zatokowym bólem głowy?"
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

2. Chwila uniesienia

Ból głowy to częsty pretekst dla uniknięcia zbliżenia z partnerem. Tymczasem ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Cephalagia wykazały, że seks łagodzi uporczywy ból głowy. To zaskakujące, ale aż 43 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, poczuło ulgę po stosunku seksualnym, a u 18 proc. ból minął po orgazmie. Ale co wspólnego może mieć seks z bólem głowy? W trakcie stosunku zwiększa się stężenie oksytocyny w mózgu, czyli hormonu przyjemności i szczęścia, który jest naturalnym środkiem przeciwbólowym.

3. Nawodnienie

Dobrym sposobem na ból głowy może okazać się szklanka wody
Dobrym sposobem na ból głowy może okazać się szklanka wody

Boli cię głowa? Sięgnij po szklankę niegazowanej wody i wypij ją do dna. Badania opublikowane w Journal of Nutrition wykazały, że nawet lekkie odwodnienie może być przyczyną bólu głowy. Jeśli zatem nie nawadniasz regularnie organizmu w ciągu dnia, to zamiast po środek przeciwbólowy, chwyć najpierw po butelkę wody. Nawet niewielka jej ilość w ciągu paru minut może pozbawić cię dokuczliwego bólu.

4. Drobna przekąska

Następnym razem, gdy w twojej głowie zacznie rodzić się dokuczliwy ból, przypomnij sobie, czy w ciągu ostatnich godzin nie pominąłeś żadnego posiłku. Spadek cukru we krwi często powoduje ból głowy, nie mówiąc już o zawrotach głowy i mdłościach. Najlepszą obroną przed tymi dolegliwościami jest regularne jedzenie posiłków w ciągu dnia, chociaż – jak wszyscy wiemy – nie zawsze jest to możliwe. Jeśli nie masz możliwości zjedzenia w pracy czy w szkole normalnego posiłku, wrzuć do torby owoc, paczkę orzechów lub owsiany batonik. Szybka przekąska pozwoli w krótkim czasie podwyższyć poziom cukru we krwi i pozbyć się bólu.

5. Napój bogów

Herbata może być doskonałym sposobem na ból głowy
Herbata może być doskonałym sposobem na ból głowy

Nie bez powodu herbata jest nazywana napojem bogów – oprócz wielu innych właściwości prozdrowotnych potrafi także łagodzić ból głowy. W jednym z londyńskich badań stwierdzono, że picie czarnej herbaty może obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu. Jeśli jednak bólom głowy towarzyszą mdłości, warto sięgnąć po herbatę z imbirem, ponieważ wykazano, że ten składnik może walczyć z dolegliwościami układu pokarmowego.

6. Unikanie światła

Ból głowy to często przyczyna zbyt jasnego ekranu komputera bądź telewizora. W dodatku silny ból głowy potrafi wyostrzyć czułość na światło, które wnikając przez siatkówkę, dostaje się do mózgu i miejsca, z którego pochodzi ból. Oznacza to, że pomimo wzięcia tabletki przeciwbólowej, jasne pomieszczenie może sprawić, że dolegliwości staną się jeszcze silniejsze. Jeśli zasłonięcie okien nie wystarczy, może się okazać, że powinieneś wyłączyć urządzenia elektroniczne. W jednym z badań dowiedziono, że trzymanie smartfona zbyt blisko może obciążać oczy i przyczyniać się do powstawania bólu głowy.

Cierpisz na regularnie nawracający ból głowy? Podziel się swoim problemem na naszym forum i dowiedz się, co może być jego przyczyną. 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposoby na ból głowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze