Trwa ładowanie...

Nocne poty – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Avatar placeholder
29.12.2023 16:36
Nocne poty są przypadłością, która wywołuje dyskomfort i często skrępowanie. Mówi się o nich w sytuacji, gdy pocimy się tak bardzo, że piżama i pościel są mokre.
Nocne poty są przypadłością, która wywołuje dyskomfort i często skrępowanie. Mówi się o nich w sytuacji, gdy pocimy się tak bardzo, że piżama i pościel są mokre. (123rf)

Nocne poty są przypadłością, która wywołuje dyskomfort i często skrępowanie. Mówi się o nich w sytuacji, gdy pocimy się tak bardzo, że piżama i pościel są mokre. Nocne poty pojawiają się w różnych banalnych okolicznościach, mogą jednak zwiastować wiele chorób i zaburzeń. To dlatego, jeśli zdarzają się często, nie wolno ich bagatelizować. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to są nocne poty?

Nocne poty, czyli nadmierne pocenie się w nocy to dość częsta dolegliwość. Mogą być krępujące i tak bardzo uciążliwe, że uniemożliwiają sen oraz wypoczynek. Mówi się o nich, gdy nadpotliwość w nocy jest tak silna, że rano trzeba zmienić ubrania lub pościel. Ich przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. To często objaw dolegliwości fizjologicznych, niegroźnych infekcji, ale i poważnych chorób.

Często przyczyny nocnych potów są banalne i niegroźne. Za nadmierne pocenie może odpowiadać zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu, niewłaściwa pościel lub piżama wykonana ze sztucznych materiałów. Warto więc pamiętać o higienie snu. Ważne jest, by:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • spać w przewietrzonym pomieszczeniu (latem przy otwartym oknie),
  • temperatura powietrza nie przekraczała 20 stopni,
  • powietrze w pomieszczeniu miało optymalną wilgotność,
  • zarówno pościel, jak i piżama były wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów wysokiej jakości.

Zobacz także:

Nocne poty mogą być również wynikiem silnego bądź przewlekłego stresu, spożywania nadmiernej ilości kofeiny, alkoholu, tytoniu lub niektórych substancji psychoaktywnych. W niektórych przypadkach to efekt uboczny przyjmowanych leków, na przykład niektórych preparatów przeciwdepresyjnych, przeciwbólowych, hormonalnych czy leków na cukrzycę. Wiele kobiet doświadcza uderzeń gorąca i nocnych potów w okresie menopauzy.

Zdarza się, że za nocne poty odpowiada infekcja wirusowa lub bakteryjna. Gdy organizm walczący z chorobą, w naturalny sposób poci się bardziej intensywnie, zwłaszcza podczas gorączki. Mogą się również pojawić dreszcze.

2. Niepokojące przyczyny nocnych potów

Nocne poty mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne lub inne, mniej lub bardziej poważne choroby i nieprawidłowości, takie jak:

3. Diagnostyka i leczenie

Nadmierne pocenie się w nocy, pomimo właściwej higieny snu, zawsze powinno skłonić do wzmożonej czujności i wizyty u lekarza. Kiedy nocne poty powinny niepokoić? Gdy nadpotliwość w nocy pojawia się sporadycznie, najpewniej nie jest objawem poważnego schorzenia. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas lub dręczy swoją intensywnością, warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Przeprowadzenie właściwej diagnostyki pozwoli rozpocząć odpowiednie leczenie.

Aby ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny nadmiernej potliwości, warto zanotować symptomy towarzyszące nocnym potom. Może to być: gorączka lub stany podgorączkowe bez uchwytnej przyczyny, osłabienie i nadmierna męczliwość, świąd skóry, powiększenie węzłów chłonnych, utrata masy ciała, przewlekły kaszel, krwioplucie i duszność, wzmożona nerwowość i drażliwość, nietolerancja ciepła, kołatanie serca, zaburzenia miesiączkowania czy częstsze wypróżnienia. Warto również zanotować takie informacje jak zażywane leki (nazwa i dawkowanie) czy choroby przewlekłe.

Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, lekarz zwykle zdecyduje o przeprowadzeniu odpowiednich badań. W diagnostyce potów nocnych przydatne są takie jak: morfologia krwi z rozmazem, oznaczenie TSH, OB, CRP, LDH, elektroforeza białek surowicy, poziom witaminy D, badania w kierunku zakażeń HIV, HCV, HBV, EBV, CMV, wskaźniki czynności nerek i wątroby. Przydatne są również badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej.

Leczenie nocnych potów zależy od przyczyny przypadłości. To dlatego ustalenie podłoża problemu ma w terapii kluczowe znaczenie. Jeśli poty nocne związane są z przejściowym stanem, takim jak ciąża czy okres menopauzy, z biegiem czasu powinny ustąpić. W innych przypadkach zwykle wyleczenie choroby pozwala zmniejszyć nasilenie lub wyeliminować nadmierne pocenie się w nocy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze