Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Szafarowski

Powikłania po operacji żylaków

Avatar placeholder
27.05.2020 09:59
Najczęściej występującym powikłaniem po operacji żylaków są krwiaki, czyli podskórne wylewy krwi
Najczęściej występującym powikłaniem po operacji żylaków są krwiaki, czyli podskórne wylewy krwi (Shutterstock)

Powikłania po operacji żylaków mogą wystąpić, jak po każdym zabiegu. Jednak w przypadku żylaków kończyn dolnych występują rzadko i nie są groźne. Najczęściej występującym powikłaniem są krwiaki, czyli podskórne wylewy krwi.

spis treści

1. Powikłania po strippingu żyły odpiszczelowej

Czasami po operacji żylaków dochodzi do powierzchownego zakażenia ran, które w większości przypadków nie wymagają specjalnego leczenia. Rzadkim, jednak występującym w kilku procentach, przykrym powikłaniem może być może być uszkodzenie nerwu udowo-goleniowego, fizjologicznie przebiegającego w bliskim sąsiedztwie żyły odpiszczelowej.

Objawem jego dysfunkcji są zaburzenia czucia mogące występować w pod postacią mrowienia, palenia, pieczenia w okolicy kostki i na przedniej dolnej części goleni. Wyjątkowo rzadko zaburzenie może objawiać się w postaci nerwobóli. Także to powikłanie po operacji żylaków zwykle ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Wyjątkowo rzadkimi powikłaniem jest zakrzepowe zapalenia żył powierzchownych czy zakrzepica żył głębokich.

2. Powikłania miniflebektomii

Zobacz film: "Jak leczyć żylaki?"

Powikłania zastosowania metody miniflebektomii są rzadkie, raczej związane z brakiem doświadczenia operatora niż z samym zabiegiem. Do powikłań tej metody możemy zaliczyć:

  • rzadkie i zwykle niegroźne powikłania skórne np. przebarwienia,
  • naczyniowe w postaci krwiaków, wylewów, zapaleń żył powierzchownych. W przypadku operowania żyły stopy grzbietu może dojść do przejściowego obrzęku stopu, spowodowanego utrudnionym odpływem chłonki,
  • neurologiczne powikłania powstałe wskutek uszkodzenia drobnych nerwów, mogą objawiać się pod postacią zaburzeń czucia,
  • w przypadku wykonania przez operatora cięć chirurgicznych większych niż 3 mm, które nie znalazły się w obrębie naturalnych fałdów skórnych, powstają trwałe blizny,
  • ogólne w postaci omdleń.

3. Powikłania skleroterapii

Skleroterapia jest bezpieczna, jednak jak każda metoda lecznicza może powodować działania niepożądane. Po wstrzyknięciu środka obliterującego, w miejscu żylaka pojawia się bolesne stwardnienie, którym nie należy się niepokoić, gdyż jest to całkiem normalnie przebiegająca reakcja zapalna. Zgrubienie zwykle zanika po kilku dniach.

Częstszym powikłaniem, mogącym występować w około 15 proc. przypadków są przebarwienia skórne pojawiające się w okolicy wstrzykniętego preparatu. Są one następstwem zamknięcia nieznacznej ilości krwi w naczyniu. Przebarwienia te ustępują po upływie miesięcy lub lat.

Rzadkim powikłaniem, występującym u mniej niż 1 proc. poddanych zabiegowi może być uczulenie, objawiające się w postaci wysypki, w bardzo rzadkich przypadkach w postaci duszności. W takiej sytuacji dalsze leczenie obliteracją nie jest możliwe.

W przypadku podania środka obliterującego poza naczynie może dojść do powstania ropnia aseptycznego skóry lub jej martwicy, co ostatecznie może zakończyć się powstaniem blizny. Do innych zdecydowanie rzadszych powikłań obliteracji zaliczamy:

  • zakrzepicę żył głębokich,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • zapalenie żył powierzchownych.

Operacyjne leczenie żylaków może wiążać sie z poważnymi powikłaniami. Operacja to ostateczność. Warto pomyśleć o chorobie wcześniej i pamietać, że łatwiej zapobiegać niż leczyć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Postępowanie po operacji żylaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze