Trwa ładowanie...

Powinniśmy pracować jeden dzień w tygodniu. To korzystne dla naszego zdrowia psychicznego

Mówi się, że kto lubi swoją pracę, ten nie przepracuje żadnego dnia. A co z tymi, którzy pracują, bo po prostu potrzebują pieniędzy na życie? Dla nich praca 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu jest doświadczeniem stresującym. Ile czasu według naukowców powinniśmy przeznaczyć na pracę, żeby zachować zdrowie psychiczne?

Zobacz film: "Czy 15 tys. kroków dziennie zapewni ci zdrowie?"

1. Optymalny czas pracy

Praca przez jeden dzień w tygodniu jest najbardziej korzystna dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Pracowanie przez 8 godzin w tygodniu jest optymalne dla dobrego samopoczucia i zmniejsza o 1/3 ryzyko zaburzeń zdrowia psychicznego u osób powracających na rynek pracy. Brzmi jak bajka?

Naukowcy z Uniwersytetów w Cambridge i Salford postanowili zbadać, ile czasu możemy pracować, żeby zachować dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. W badaniu panelowym przeanalizowali dane ponad 70 000 mieszkańców Wielkiej Brytanii w latach 2009-2018.

Na ich podstawie badali, w jaki sposób zmiany w godzinach pracy są powiązane ze zdrowiem psychicznym i zadowoleniem z życia.

2. Ile czasu powinniśmy pracować?

Naukowcy brali pod uwagę takie cechy jak wiek, dochód gospodarstwa domowego, choroby przewlekłe, posiadanie dzieci. Pytali badanych o takie problemy jak lęki, zaburzenia poczucia własnej wartości i problemy ze snem. Pytania miały na celu określenie ich stany psychicznego.

Z badań wynikało, że osiem godzin płatnej pracy tygodniowo poprawia zdrowie psychiczne i zadowolenie z życia. U osób, które do tej pory były bezrobotne lub wracały do pracy po urlopie macierzyńskim ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym zmniejszyło się średnio o 30 proc.

Jednocześnie naukowcy nie zauważyli, żeby dalsze zwiększanie czasu pracy, w tym do standardowych 5 dni w tygodniu zapewniało dalszy wzrost dobrostanu. Sugerują więc, że aby uzyskać korzyści psychiczne związane z pracą zarobkową, optymalny czas pracy wynosi 8 godzin tygodniowo.

Skrócenie czasu pracy i rozdzielenie jej może też pomóc w aktywizacji osób bezrobotnych, które często czują się wykluczone ze społeczeństwa. Jak powiedział jeden naukowców prowadzących badania dr Daiga Kamer:

''Jeśli nie będzie wystarczająco dużo pracy dla wszystkich, którzy chcą pracować w pełnym wymiarze godzin, będziemy musieli ponownie przemyśleć obowiązujące normy. Powinno to obejmować redystrybucję godzin pracy, aby każdy mógł uzyskać korzyści zdrowotne wynikające z pracy, nawet jeśli oznacza to, że będziemy pracować krócej''.

Naukowcy mają teraz pewne pojęcie o tym, ile godzin w ciągu tygodnia powinniśmy pracować, żeby było to z korzyścią dla naszego zdrowia. 8-godzinny tydzień pracy brzmi bardzo dobrze, ale na razie ciężko sobie wyobrazić taką sytuację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.