Trwa ładowanie...

Powrót do szkoły - brak apetytu u dziecka?

Avatar placeholder
02.10.2019 13:05
brak apetytu u dziecka
brak apetytu u dziecka (mat. partnera)

Utrata apetytu u dziecka niezależnie od przyczyny niepokoi niejedną mamę. Dowiedz się, jak zadbać o jadłospis niejadka, by wesprzeć jego organizm w okresie szkolnym!

Brak apetytu u dzieci w wieku szkolnym może pojawiać się z różnych przyczyn. Wśród nich wymienia się: monotonię posiłków, zmuszanie do jedzenia, podjadanie między posiłkami, bunt, obecność pasożytów, alergię, przyjmowanie leków, czy niedobór żelaza. Dlaczego jednak spadek apetytu często obserwujemy u dzieci, które zaczynają przygodę ze szkołą, mimo, że zawsze chętnie jadły?

1. Stres – wróg apetytu

Szkoła to nowe miejsce pełne ludzi, których do tej pory dziecko nie znało. Naturalne zatem, że musi przyzwyczaić się do obcego otoczenia, zaufać nowym osobom, zaakceptować rówieśników i świadomość, że przez kilka godzin musi się koncentrować i siedzieć spokojnie w ławce ucząc się nowych rzeczy. Wszystkie te czynniki mogą być przyczyną niepokoju i stresu. Jednym ze skutków stresu może być, m.in. przeciągający się brak apetytu u dzieci w wieku szkolnym.

Ponadto posiłki podawane w stołówce na początku nie zawsze smakują dziecku, przez co dodatkowo zmniejsza się chęć do jedzenia. W takiej sytuacji w pierwszych tygodniach szkoły warto proponować dziecku w domu takie posiłki, które są zarówno odżywcze, jak i chętnie jedzone. Ważna jest też atmosfera posiłku. Warto zadbać o to, aby w tym trudnym czasie była szczególnie spokojna.

2. Częste choroby w wieku szkolnym

Początek przygody ze szkołą to dla niektórych dzieci także częste infekcje ze względu na kontakt z dużą grupą rówieśników. Zły stan zdrowia może powodować, że niechęć do jedzenia będzie się pogłębiać, ponieważ chorobom przebiegającym z gorączką, biegunką, wymiotami, bólem brzucha i stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych często towarzyszy brak apetytu.

Niestety brak apetytu związany z chorobą najczęściej utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas, już po powrocie dziecka do szkoły. Osłabiony organizm, który jeszcze bardziej potrzebuje pełnowartościowych składników nie otrzymuje ich z pożywieniem, a na dodatek trafia do środowiska, które wymaga dobrej odporności. To dlatego często już po kilku dniach dziecko wraca do domu z katarem lub gorączką.

3. Jak wesprzeć organizm dziecka w wieku szkolnym?

W codziennych posiłkach dziecka w wieku szkolnym nie może zabraknąć warzyw, owoców, produktów zbożowych, a także źródeł białka, takich jak produkty mleczne, jaja, mięso i ryby. Cennym uzupełnieniem jest także dodatek dobrych olejów roślinnych, masła i orzechów. Nie należy się zniechęcać, jeśli dziecko z każdej tej grupy jada tylko jeden wybrany produkt. Warto je za to chwalić i czyniąc z niego głównego bohatera posiłku proponować co jakiś czas nowe, wartościowe składniki.

Czasem pomaga atrakcyjna forma posiłku, a niekiedy jedyna deska ratunku to ukrywanie pewnych składników w zupach typu krem czy pulpetach. Apetyt dobrze zaostrza także ruch, dlatego warto zabierać niejadka na spacery albo zapisać na basen. Jeśli wszystkie metody zawodzą, a masa ciała dziecka zaczyna spadać, warto skonsultować z lekarzem wprowadzenie dodatkowego wsparcia żywieniowego w postaci doustnych preparatów odżywczych np. Nestle Resource Junior.

Nestle Resource Junior to przykład kompletnego pod względem odżywczym preparatu stworzonego dla dzieci powyżej 1. roku życia. Zawiera on wszystkie niezbędne składniki odżywcze i może być stosowany zarówno jako jedyne źródło pożywienia, jak i uzupełnienie codziennej diety. Jest dostępny w formie płynnej o smaku waniliowym, truskawkowym i czekoladowym, a także w proszku, który umożliwia jego dodanie do innych posiłków.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.

Materiał partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze