Trwa ładowanie...

Ruksolitynib pierwszym skutecznym lekiem na bielactwo? Naukowcy: Przynosi efekty zwłaszcza na twarzy

Jest nadzieja dla osób cierpiących na bielactwo. Na łamach prestiżowego magazynu "The Lancet" ukazały się wyniki badania, z których wynika, że mamy pierwszy na świecie skuteczny lek na bielactwo. Ruksolitynib jest stosowany w leczeniu pierwotnego włóknienia szpiku i daje obiecujące efekty w leczeniu bielactwa.

1. Bielactwo. Lecznie choroby

Bielactwo, czyli albinizm, to genetycznie uwarunkowana choroba skóry, włosów i oczu. Powoduje ją zaburzenia w produkcji melaniny, czyli pigmentu nadającego kolor skórze, włosom i tęczówkom oczu i chroniącego je przed działaniem promieni słonecznych. Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy i różowawe tęczówki. Bielactwo jest dość rzadką i dotychczas nieuleczalną chorobą, która dotyka jedną osobę na kilkadziesiąt-kilkanaście tysięcy (w zależności od rasy).

Powstał pierwszy skuteczny lek na bielactwo?
Powstał pierwszy skuteczny lek na bielactwo? (Getty Images)

Jak czytamy w publikacji, naukowcy uważają, że preparat ruksolitynib, który jest stosowany w leczeniu pierwotnego włóknienia szpiku, może okazać się skuteczny również w leczeniu bielactwa. Zwłaszcza, jeśli chodzi o niwelowanie objawów choroby na twarzy.

Badanie trwało dwa lata i było największe w historii. Wzięło w nim udział 157 dorosłych ze zdiagnozowanym bielactwem. Pacjenci zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1:1:1:1 do czterech grup stosujących na miejsca zmienione chorobowo krem zawierający ruksolitynib – dwa razy dziennie krem o stężeniu 1,5 proc., raz dziennie – 1,5 proc, raz dziennie – 0,5 proc, raz dziennie – 0,15 proc. oraz do grupy kontrolnej stosującej dwa razy dziennie krem pozbawiony leku. Badani stosowali krem z ruksolitynibem lub bez leku przez 24 tygodnie.

2. Ruksolitynib w leczeniu bielactwa

Połowa pacjentów stosujących ruksolitynib odnotowała statystycznie istotną poprawę bielactwa twarzy. Najwięcej pacjentów, którzy odnieśli znaczącą poprawę w leczeniu bielactwa, było w grupach stosujących półtoraprocentowy krem z ruksolitynibem raz lub dwa razy dziennie. Działania niepożądane badanego leku były łagodne i obejmowały zaczerwienienie i podrażnienie w miejscu podania oraz trądzik. W praktyce oznacza to, że ruksolitynib może okazać się pierwszym lekiem na bielactwo.

Naukowcy do dziś nie znają przyczyn wystąpienia bielactwa. Choroba może objawiać się od stopnia łagodnego do ciężkiego i może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, chociaż zazwyczaj dotyczy odkrytych obszarów, takich jak twarz i ręce. Bielactwo objawia się obecnością jaśniejszych plam na skórze w wyniku utraty melanocytów – komórek zawierających barwnik, melaninę, nadający skórze jej charakterystyczne zabarwienie.

Bielactwo nie jest widoczne po urodzeniu, około połowa pacjentów z bielactwem choruje na chorobę przed 20. rokiem życia. Choroba dotyka około 50 milionów ludzi - jeden procent populacji na całym świecie.

Zobacz także: Modelka z bielactwem wytatuowała sobie nazwę choroby, by uniknąć ciągłych pytań

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza