Trwa ładowanie...

Ruksolitynib pierwszym skutecznym lekiem na bielactwo? Naukowcy: Przynosi efekty zwłaszcza na twarzy

Avatar placeholder
18.08.2020 14:18
Powstał pierwszy skuteczny lek na bielactwo?
Powstał pierwszy skuteczny lek na bielactwo? (Getty Images)

Jest nadzieja dla osób cierpiących na bielactwo. Na łamach prestiżowego magazynu "The Lancet" ukazały się wyniki badania, z których wynika, że mamy pierwszy na świecie skuteczny lek na bielactwo. Ruksolitynib jest stosowany w leczeniu pierwotnego włóknienia szpiku i daje obiecujące efekty w leczeniu bielactwa.

1. Bielactwo. Lecznie choroby

Bielactwo, czyli albinizm, to genetycznie uwarunkowana choroba skóry, włosów i oczu. Powoduje ją zaburzenia w produkcji melaniny, czyli pigmentu nadającego kolor skórze, włosom i tęczówkom oczu i chroniącego je przed działaniem promieni słonecznych. Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy i różowawe tęczówki. Bielactwo jest dość rzadką i dotychczas nieuleczalną chorobą, która dotyka jedną osobę na kilkadziesiąt-kilkanaście tysięcy (w zależności od rasy).

Powstał pierwszy skuteczny lek na bielactwo?
Powstał pierwszy skuteczny lek na bielactwo? (Getty Images)

Jak czytamy w publikacji, naukowcy uważają, że preparat ruksolitynib, który jest stosowany w leczeniu pierwotnego włóknienia szpiku, może okazać się skuteczny również w leczeniu bielactwa. Zwłaszcza, jeśli chodzi o niwelowanie objawów choroby na twarzy.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Badanie trwało dwa lata i było największe w historii. Wzięło w nim udział 157 dorosłych ze zdiagnozowanym bielactwem. Pacjenci zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1:1:1:1 do czterech grup stosujących na miejsca zmienione chorobowo krem zawierający ruksolitynib – dwa razy dziennie krem o stężeniu 1,5 proc., raz dziennie – 1,5 proc, raz dziennie – 0,5 proc, raz dziennie – 0,15 proc. oraz do grupy kontrolnej stosującej dwa razy dziennie krem pozbawiony leku. Badani stosowali krem z ruksolitynibem lub bez leku przez 24 tygodnie.

2. Ruksolitynib w leczeniu bielactwa

Połowa pacjentów stosujących ruksolitynib odnotowała statystycznie istotną poprawę bielactwa twarzy. Najwięcej pacjentów, którzy odnieśli znaczącą poprawę w leczeniu bielactwa, było w grupach stosujących półtoraprocentowy krem z ruksolitynibem raz lub dwa razy dziennie. Działania niepożądane badanego leku były łagodne i obejmowały zaczerwienienie i podrażnienie w miejscu podania oraz trądzik. W praktyce oznacza to, że ruksolitynib może okazać się pierwszym lekiem na bielactwo.

Naukowcy do dziś nie znają przyczyn wystąpienia bielactwa. Choroba może objawiać się od stopnia łagodnego do ciężkiego i może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, chociaż zazwyczaj dotyczy odkrytych obszarów, takich jak twarz i ręce. Bielactwo objawia się obecnością jaśniejszych plam na skórze w wyniku utraty melanocytów – komórek zawierających barwnik, melaninę, nadający skórze jej charakterystyczne zabarwienie.

Bielactwo nie jest widoczne po urodzeniu, około połowa pacjentów z bielactwem choruje na chorobę przed 20. rokiem życia. Choroba dotyka około 50 milionów ludzi - jeden procent populacji na całym świecie.

Zobacz także: Modelka z bielactwem wytatuowała sobie nazwę choroby, by uniknąć ciągłych pytań

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze