Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Pozbądź się przebarwień i nadwrażliwości zębów

Pozbądź się przebarwień i nadwrażliwości zębów
Pozbądź się przebarwień i nadwrażliwości zębów

Przebarwienia nazębne to zmiany w barwie i przezierności koloru zęba. Barwa zębów zależy od koloru zębiny, tkanki, która jest tuż pod szkliwem, oraz od stopnia przezierności szkliwa. Przezierność zależy od budowy szkliwa i zmienia się z czasem i z różnych przyczyn: zewnątrzpochodnych i wewnątrzpochodnych. Ustalenie przyczyny powstania przebarwienia umożliwia podjęcie odpowiednich kroków, by poprawić efekt estetyczny.

spis treści

1. Przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Naturalne zabarwienie zębów w naszych warunkach różni się u poszczególnych pacjentów i waha się od niebieskobiałego, przez szarobiałe, do żółtobrunatnego. Na barwę zęba mają wpływ związki chemiczne zawarte w twardych tkankach zęba. Ważny jest stosunek wapnia do fosforu.

Istotne są czynniki genetyczne, nawyki żywieniowe i higieniczne każdego pacjenta.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Różne zabarwienie zębów możemy spotkać w obrębie nie tylko kilku zębów, lecz również tego samego zęba. Większość zębów jest żółta przy szyjce – gdyż tam szkliwo jest najcieńsze.

Do powstania przebarwień przyczyniają się m.in.:

  • picie mocnej kawy i herbaty oraz palenie papierosów;
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej ‒ obecność płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego;
  • zażywanie antybiotyków z grupy tetracyklin w okresie rozwoju uzębienia;
  • fluoroza ‒ przewlekłe zatrucie fluorem, objawiające się plamami na szkliwie;
  • chemioterapia;
  • obecność martwej miazgi w komorze zęba.

Intensywność przebarwień czasem waha się od ledwo dostrzegalnej do bardzo wyraźnej.

2. Sposób na nadwrażliwe zęby bez przebarwień

W codziennej pielęgnacji jamy ustnej warto pamiętać o kilku prostych zasadach, by mieć zdrowe zęby bez przebarwień i nadwrażliwości:

  • Najlepiej myć zęby dwa razy dziennie lub po każdym posiłku ‒ w ten sposób uniknąć możemy szybkiego odkładania na powierzchni zębów tzw. płytki bakteryjnej, z której bardzo szybko powstaje kamień nazębny.
  • Najbezpieczniejsza dla szkliwa i dziąseł jest miękka szczotka, za pomocą której możemy lekko masować dziąsła. Istotna jest też pasta, jakiej używamy ‒ najważniejsze, by działała przeciwzapalnie i lekko wybielająco, a jednocześnie była bezpieczna dla struktury zęba.
  • Ponadto jest bezpieczna nawet po zabiegu usuwania kamienia u dentysty, gdyż nie powoduje nadwrażliwości dzięki zawartości azotanu potasu (eliminuje nadwrażliwość zębiny). Poza tym posiada podstawowe cechy, jakie powinna mieć każda pasta bezpieczna dla zębów: wzmacnia szkliwo, hamuje aktywność drobnoustrojów, działa przeciwzapalnie, odświeża oddech, hamuje odkładanie kamienia nazębnego.

By nie dopuścić do dużych przebarwień zębów i wielkich złogów kamienia nazębnego, dobrym przyzwyczajeniem oprócz odpowiednich nawyków higienicznych w domu jest odwiedzanie dentysty co pół roku, by ten wykonał skaling ‒ usunięcie specjalistyczne kamienia, piaskowanie ‒ które pozwala na znaczną redukcję przebarwień, oraz fluoryzację ‒ by po zabiegu zęby nie były wrażliwe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze