Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

Poznaj przyczyny powstawania żylaków nóg

 Magdalena Pietras
04.09.2024 14:12
Poznaj przyczyny powstawania żylaków nóg
Poznaj przyczyny powstawania żylaków nóg (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Wiele osób uskarża się na żylaki kończyn dolnych. Czym są one spowodowane? Odpowiedź wydaje się oczywista – problemami z krążeniem. To prawda, jednak zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego mają głębsze przyczyny. Dowiedz się, co wpływa na powstawanie żylaków nóg i jak można zminimalizować ich szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

spis treści

1. A ja siedzę i siedzę

Zapewne dla nikogo nie jest to zaskoczeniem. Siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu żylaków. W ostatnim czasie coraz więcej osób pracuje w biurach lub w domu przed komputerem. Po pracy zaś... zasiadamy przed telewizorem lub wychodzimy do restauracji. Cały czas siedzimy.

Podobnie jak siedzenie, tak i stanie nie sprzyja zdrowiu naszych nóg. Osoby, które pracują w sklepach czy barach, są również narażone na ryzyko powstania żylaków.

Nasza rada: Siedząc przed komputerem, wykonuj proste ćwiczenia nóg, np. poruszaj stopami. Wpłynie to na pobudzenie krążenia. Przejdź się od czasu do czasu, nawet jeśli będzie to tylko spacer do kuchni. Podczas siedzenia unikaj zakładania nogi na nogę. Jeśli stoisz, postaraj się też wprowadzić jakieś urozmaicenia. Stawaj na palcach, rób przysiady, przechadzaj się.

2. Słońce świeci nad nami

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Przyczyną powstawania żylaków jest również poddawanie ciała działaniu wysokiej temperatury, w tym nadmiernej ekspozycji na promieniowanie.

Nasza rada: Osoby, które mają problemy z krążeniem, powinny latem ograniczać opalanie. Niewskazane są również wizyty na solarium. Unikajmy sauny, zbyt gorących kąpieli, usuwania owłosienia gorącym woskiem.

3. Jestem siłaczem

Wiele osób wyciska siódme poty na siłowni, aby poprawić swoją formę. Pamiętajmy jednak, że zbyt długie i ciężkie ćwiczenia powodują problemy z krążeniem. Żylaki nóg pojawiają się czasem na skutek uprawiania sportów: podnoszenia ciężarów, wyczerpującego biegania, jazdy na rowerze czy wspinaczki.

Nasza rada: Długi i wyczerpujący wysiłek to przyczyna powstawania żylaków. Nie możemy jednak zupełnie rezygnować z aktywności fizycznej. Rozsądnie zaplanowane ćwiczenia zapobiegają zaburzeniom krążenia. Dlatego też warto zapytać swojego lekarza o przykłady ćwiczeń zapobiegających żylakom.

4. Na wysokich obcasach

To z pewnością bardzo zła wiadomość dla fanek wysokich obcasów. Niestety, szpilki nie służą zdrowiu naszych nóg. Podczas chodzenia w takich butach aktywność mięśni łydki zostaje ograniczona, w wyniku czego mogą pojawić się żylaki. Ponadto zbyt częste chodzenie w szpilkach powoduje ból nóg, a nawet zakrzepowe zapalenie żył.

Nasza rada: Jeśli uwielbiasz szpilki, nie musisz z nich całkowicie rezygnować. Wystarczy, że ograniczysz chodzenie w tego typu butach. Postaraj się również unikać noszenia obcisłych pończoch czy podkolanówek.

5. Będę mamą

Moment, kiedy kobieta dowiaduje się, że będzie mamą, należy do najpiękniejszych w życiu. Stan błogosławiony wiąże się niestety z wieloma trudnościami. U wielu kobiet właśnie wtedy uwidaczniają się żylaki (podczas pierwszej ciąży u 25 proc. kobiet, przy drugiej – odsetek zwiększa się do 50 proc).

Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, u pań w ciąży rośnie ilość krwi, przez co poszerzają się ściany naczyń. Po drugie, za powstawanie żylaków odpowiedzialna jest niedomykająca się zastawka w pachwinie. Cofająca się krew poszerza wówczas żyłę udową, co skutkuje pojawieniem się charakterystycznych zmian na nogach.

Nasza rada: Będąc w ciąży, nie zapominaj o aktywności fizycznej. Proste i nieforsujące ćwiczenia zapobiegną powstawaniu żylaków.

6. To przez hormony

Kobiety wiele dolegliwości tłumaczą problemami z hormonami. Mają przez to zły humor, kłopoty zdrowotne, przybierają na wadze. Okazuje się, że hormony mogą być również odpowiedzialne za powstawanie żylaków. Hormonalna terapia zastępcza, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, może przyczyniać się do zaostrzenia problemów z krążeniem.

Nasza rada: Jeśli obawiasz się wystąpienia żylaków, powiedz ginekologowi o swoich wątpliwościach.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem

zobacz galerię

7. Kochanego ciała nigdy za wiele

Tak można tłumaczyć sobie „nadprogramowe” kilogramy. Pamiętajmy jednak, że nadwaga i otyłość także mają wpływ na powstawanie żylaków. Zbyt duża masa ciała sprawia, że nasze nogi są bardziej obciążone, a przez żyły przepływa dużo krwi o wysokim ciśnieniu. Wszystko to sprawia, że naczynia krwionośne narażone są na zniekształcenia i uszkodzenia.

Nasza rada: Najlepszym sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest zrzucenie wagi. Jeśli jednak nie jesteś gotowa na podjęcie takiego wyzwania, warto byś włączyła do diety więcej produktów bogatych w witaminę C, która obniża ciśnienie krwi i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

To musisz wiedzieć

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rzadkie przyczyny żylaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze