Trwa ładowanie...

Poznaj sposoby na ból gardła

Avatar placeholder
15.06.2023 16:00
Poznaj sposoby na ból gardła
Poznaj sposoby na ból gardła (Zdjęcie autorstwa Samanthy T. / CC BY-NC-ND 2.0)

Ból gardła to dolegliwość, którą trudno zlekceważyć. Kiedy w środku drapie, pali i swędzi, nasze myśli automatycznie skupiają się na tym, jak się pozbyć uciążliwej przypadłości. Szkoda czasu na myślenie, trzeba działać!

spis treści

1. Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła często dopada nas w najmniej odpowiednim momencie, bo – trudno ukrywać, rzadko zaczyna drapać i swędzieć w pobliżu apteki. Na szczęście istnieją domowe sposoby leczenia tej uciążliwej dolegliwości. I choć niektórzy podchodzą do nich sceptycznie, warto przyjrzeć im się bliżej. Wiele z nich naturalnie wzmacnia organizm i poprawia jego odporność, a to zdecydowanie ułatwia i przyspiesza zmagania z chorobą.

Dowiedz się więcej

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wśród najpowszechniejszych propozycji na domową walkę z bólem gardła znajdziemy płukanie jamy ustnej ziołowymi roztworami – działają one odkażająco i zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Do najchętniej stosowanych należą napary z rumianku, szałwii, tymianku, a także roztwór wody z sodą lub solą. W czasie bólu gardła najważniejsze jest jego nawilżenie, dlatego należy regularnie przyjmować płyny. Warto postawić na napoje, które nie tylko nawilżają, ale jednocześnie wykazują właściwości lecznicze, jak herbata z miodem i cytryną, mleko z czosnkiem, czy rosół. Warto też sobie zafundować zdrową inhalację z dodatkiem olejku, np. eukaliptusowego czy sosnowego, a ponadto przyrządzić pyszny syrop z cebuli i czosnku – przelany do buteleczki wygląda jak profesjonalny specyfik, a jego działanie nie ustępuje wielu syropom z apteki.

Domowe sposoby walki z bólem gardła sprawdzą się także w przypadku dzieci – są bezpieczne i nie niosą żadnych skutków ubocznych. Oczywiście, trzeba je dobrać odpowiednio do wieku, bo trudno liczyć na to, że czterolatek skutecznie wypłucze buźkę roztworem wody z sodą. Na pewno jednak syrop z cebuli czy herbatka z miodem poprawią komfort malucha i wzmocnią go przed wizytą u pana doktora.

2. Apteczne sposoby na ból gardła – pastylki do ssania

Trudno jednak ukrywać, że mimo zalet, jakie niosą powyższe naturalne specyfiki, przy najbliższej okazji biegniemy do apteki po tabletki do ssania, łagodzące uciążliwą dolegliwość. Pastylki te mają za zadanie przynieść ulgę podrażnionemu gardłu i ułatwić przełykanie. I choć rzeczywiście poprawiają komfort chorego, warto zauważyć, że działają doraźnie – ból gardła jest sygnałem, że we wnętrzu komórek toczy się proces zapalny, tymczasem one działają na powierzchni błony śluzowej, a zawarte w nich substancje tylko w niewielkim stopniu przedostają się do wnętrza komórek. Wprawdzie niektóre z nich niszczą bakterie i zmniejszają przekrwienie śluzówki, działają przeciwzapalnie i odkażają jamę ustną, ale wiele nie ma działania stricte leczniczego. Dlaczego więc pozwalają nam pozbyć się bólu? Proces ssania powoduje zwiększone wydzielanie śliny, co sprawia, że gardło jest bardziej nawilżone.

Niestety, pastylki na ból gardła nie są przeznaczone dla najmłodszych. Można je podawać dzieciom dopiero po ukończeniu 6. roku życia, a i wtedy zaleca się, by dziecko pozostawało pod kontrolą rodzica – z uwagi na możliwość zakrztuszenia się. Co więcej, takie tabletki, by były skuteczne, należy ssać powoli, do momentu całkowitego rozpuszczenia, nie należy ich rozgryzać, żuć ani połykać – niezwykle trudne spełnić to zalecenie, jeśli chodzi o najmłodszych.

3. Apteczne sposoby na ból gardła – płukanki i spraye

Warto więc podkreślić, że tabletki do ssania są w stanie pomóc jedynie wtedy, kiedy stosujemy je jeszcze zanim infekcja się rozwinie – przy pierwszych objawach. Przy wirusowym zapaleniu gardła warto dodatkowo odkażać jamę ustną za pomocą specjalnych płukanek (ziołowe roztwory i płyny do płukania można znaleźć w aptece) bądź środków odkażających w sprayu. Te drugie mają bardzo ważną zaletę – trafiają dokładnie w miejsce zapalenia, a ich aplikacja jest zdecydowanie mniej kłopotliwa. Jeśli nie wiemy, który produkt wybrać, warto postawić na taki, który nie tylko koi ból, ale też hamuje infekcję. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że od infekcji wirusowej bardzo prosta droga do infekcji bakteryjnej – tej, z którą poradzi sobie dopiero lekarz. By nie dopuścić do jej rozwoju, warto sięgnąć po środek, który znieczuli, złagodzi, nawilży, a jednocześnie uchroni przed rozwojem infekcji bakteryjnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze