Trwa ładowanie...

Poznaj symptomy udaru mózgu, aby pomóc najbliższym

Avatar placeholder
29.01.2017 18:10
Poznaj symptomy udaru mózgu, aby pomóc najbliższym
Poznaj symptomy udaru mózgu, aby pomóc najbliższym

Studenci z białostockiego uniwersytetu stworzyli film edukacyjny pod tytułem "Pokaż dziadkom" w celu zaprezentowania najważniejszych symptomów udaru mózgu, których odpowiednio wczesne rozpoznanie pozwoli uratować życie pacjentowi.

Udar mózgu to jedna z najpowszechniejszych przyczyn śmierci u starszych osób. Konieczna jest w jego wypadku natychmiastowa reakcja i pomoc. Tylko wtedy można zapobiec śmierci i kalectwu uniemożliwiającemu dalsze samodzielne funkcjonowanie.

Za inicjatywą edukacyjną **stoi Studenckie Koło Naukowego przy Klinice Neurologii i Oddziale Udarowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Pomysłodawczynią inicjatywy była jedna ze studentek piątego roku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Paulina Werel**, natomiast przy realizacji filmu wsparcie otrzymała ze strony studentów prawa z Uniwersytetu w Białymstoku, Bartosza Wojtana i Michała Kapicy. Patronat nad filmem sprawują obie uczelnie, a obejrzeć można go między innymi na stronie internetowej umb.edu.pl.

Najważniejszymi elementami, na które zwraca uwagę film, przy diagnozie udaru mózgu są "ręka, noga, twarz i mowa". Pacjenci Kliniki Neurologii którzy przeszli udar opowiadają w nim o niedowładzie, zdrętwiałych nogach lub rękach, problemach w mówieniu i rozumieniu mowy, czy charakterystycznym wykrzywionym wyrazie twarzy, często też z opadniętym kącikiem ust.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Szybka pomoc w wypadku udaru może uratować życie naszym bliskim
Szybka pomoc w wypadku udaru może uratować życie naszym bliskim (123RF)

Studenci apelują do widzów o szybką reakcję - w wypadku udaru mamy maksymalnie cztery i pół godziny, w takim czasie od wystąpienia udaru podany pacjentowi lek będzie w stanie mu pomóc.

Pomysł na film zrodził się u studentów po zeszłorocznych ćwiczeniach z neurologii, gdzie dowiedzieli się oni o leku który działa jeśli jest podany do czterech i pół godziny od momentu wystąpienia udaru.

Inspiracją była również amerykańska kampania społeczna mająca na celu uświadomienie społeczeństwa o udarze. Sami studenci mówią, że ich celem było głównie zachęcenie młodych ludzi do rozmowy o udarze ze swoimi bliskimi, dziadkami, wujkami, ciociami czy rodzicami.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,

zobacz galerię

Dzięki temu, w wypadku zaobserwowania pewnych symptomów, będą oni wiedzieć, jak postąpić aby zminimalizować szkody na zdrowiu, lub nawet uratować życie. Inicjatywa zyskała poparcie Kliniki Neurologii.

Z informacji podanych w filmie dowiadujemy się, że rocznie udar mózgu dotyka w Polsce około 70 tysięcy ludzi, więc średnio co 8 minut jakaś osoba dostaje udaru. Według doktor Aliny Kułakowskiej, p.o. kierownika Kliniki Neurologii i Oddziału Udarowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białym stoku, rocznie do samej białostockiej kliniki trafia od 250 do 300 pacjentów z udarem, a u kilkuset kolejnych diagnozuje się tak zwany przemijający atak niedokrwienny.

Przeczytaj koniecznie

Jest to choroba zbliżona charakterystyką do udaru, najczęściej poprzedzająca go, jednak jej objawy ustępują do 24 godzin po wystąpieniu ataku. Szczególnie zagrożone udarem są osoby z zaburzeniami rytmu serca, na przykład migotaniem przedsionków.

Szerzenie wiedzy na temat udaru mózgu jest bardzo ważne, według dr hab. Kułakowskiej jest on jednym z głównych czynników prowadzących do zgonu w Polsce, szczególnie u osób po 60 roku życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze