Trwa ładowanie...

Poznaj wyjątkowe właściwości wody (WIDEO)

Avatar placeholder
07.03.2019 13:56

Nie wszyscy Polacy wiedzą ile powinniśmy spożywać wody, te zalecenia są różne w zależności od wieku, w związku z tym nie wszyscy też mają świadomość tego, w jakim, na jakim etapie życia ile wynosi nasze zapotrzebowanie na wodę. Oczywiście dzieci i młodzież potrzebuja nieco mniej niż osoby dorosłe. Osoby mniej aktywne fizycznie potrzebuja również mniej w ciągu dnia płynów niż osoby ćwiczące czy osoby bardzo aktywne fizycznie.

Przeciętnie, dorosły, dorosła osoba, jeśli to jest kobieta powinna wypijać około półtora litra, właściwie 1 i 6 litra wody, płynów, napojów dziennie. A przeciętny mężczyzna około 2 litrów w ciągu dnia. Niestety ponad połowa z nas nie realizuje tych zaleceń. W związku z tym jest nadal wiele w tym obszarze do zrobienia, do edukowania, aby mimo wszystko zwiększyć świadomość tego ile powinniśmy w ciągu dnia wypijać, również jak wypijać.

Bo to też ma istotne znaczenie, że nie wypijamy całej objętości, która potrzebujemy w ciągu dnia w krótkim czasie, tylko rozkładamy tą ilość na cały dzień, to też jest łatwiejsze do wykonania. Dzięki temu, że wypijamy optymalną, odpowiednią ilość wody wpływamy na prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Poprawiamy zarówno nasze funkcje poznawcze, czyli wpływamy na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu, ogólnie tak mówiac.

Optymalna zdolność koncentracji, uwagi, zdolność zapamiętywania. Mamy najmniejsze ryzyko pogorszenia nastroju czy też wystąpienia bólu głowy zależnego właśnie od odwodnienia. Ale także poprawia się trawienie, wpływa prawidłowe nawodnienie na utrzymanie, bądź uzyskanie prawidłowej masy ciała. Jeżeli jesteśmy szczupli to właśnie nawyk picia wody pomaga nam w tym, aby tak pozostało.

Natomiast jeżeli jesteśmy na diecie, próbujemy się odchudzać, to prawidłowe nawodnienie również jakby dodatkowo pomaga nam w spalaniu tkanki tłuszczowej, w zmniejszeniu ilości spożytej energii z pokarmami. Bo często jest tak, że jeżeli jesteśmy odwodnieni, pojawia się uczucie pragnienia, to niestety ale mylimy to uczucie pragnienia z uczuciem głodu. No i znowu, zamiast pić to jemy więc zwiększamy tą ilość energii spożytej i zwiększamy masę ciała w konsekwencji. Jeżeli to, te produkty, posiłki sa dużo większa niż potrzebujemy.

Okazuje się, że takie przewlekłe, niewielkie odwodnienie pogarsza nasze funkcje poznawcze, naszą zdolność też pracy, akceptacji dłuższego wykonywania różnych czynności, pogarsza naszą sprawność fizyczną również, nie tylko intelektualną. Ale w dłuższej perspektywie może niestety prowadzić do powstania wielu chorób, takich jak na przykład kamica nerkowa. Łączy się też z niektórymi typami nowotworów, szczególnie nowotworów jelita grubego. Kampania "Woda na start" ma na celu edukować, informować na temat tego ile powinniśmy wypijać wody w ciągu dnia, dlaczego ona jest tak potrzebna i jakie w zwiazku z tym potrzebna i jakie w zwiazku z tym źródła nawodnienia będa najkorzystniejsze, najlepsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze