Trwa ładowanie...

Poznanie czynników genetycznych zwiększających ryzyko raka ogromną szansą na zapobieganie i wczesne wyleczenie choroby

Avatar placeholder
17.12.2016 21:46
Poznanie czynników genetycznych zwiększających ryzyko raka ogromną szansą na zapobieganie i wczesne wyleczenie choroby
Poznanie czynników genetycznych zwiększających ryzyko raka ogromną szansą na zapobieganie i wczesne wyleczenie choroby

Rak jelita grubego to choroba dotykająca wiele kobiet i mężczyzn na całym świecie, dlatego też naukowcy z Uniwersytetu w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych prowadzą intensywne badania na temat nowotworu jelita, chcąc zmniejszyć liczbę przypadków zachorowań, a ich wyniki wyglądają bardzo obiecująco.

Nowotwór okrężnicy odnosi się do raka jelita grubego, które znajduje się w dolnej części układu pokarmowego. Rak odbytnicy odnosi się do ostatniego odcinka okrężnicy. Łącznie jest to tzw rak jelita grubego.

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego. W szczególności, mając pewne skłonności dziedziczne pochodzące z historii chorób członkow swojej rodziny, możemy być bardziej narażeni na dotknięcie przez ten typ nowotworu. Czynniki te sprowadzają się do genetyki.

Ludzie są bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego, jeśli dziedziczą poszczególne rodzaje mutacji genowych. Chociaż mutacje te nie powodują raka w 100 procentach, mogą one znacznie podwyższyć ryzyko. Dziedziczenie mutacji genowych, które sprawiają, że osoby są bardziej podatne na raka jelita grubego i inne rodzaje nowotworów określa się jako zespół Lyncha.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Czynniki genetyczne zwiększające ryzyko raka jelita grubego są podstawą do wczesnego wykrycia i rozpoczęcia leczenia
Czynniki genetyczne zwiększające ryzyko raka jelita grubego są podstawą do wczesnego wykrycia i rozpoczęcia leczenia (Shutterstock)

Jeżeli u danej osoby rozpoznano zespół Lyncha, najbliżsi członkowie rodziny tej osoby, tacy jak rodzice, dzieci, bracia i siostry również mają 50 procent ryzyka rozwoju choroby.

Heather Hampel, główny badacz w zakresie zapobiegania nowotworom wraz z zespołem naukowców z uczelni w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych podkreśla, że większość ludzi, którzy mają zespół Lyncha są nieświadomi, że posiadają ten stan.

Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka?
Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka? [5 zdjęć]

Zapalenie żołądka czy jelit może mieć podłoże autoimmunologiczne, infekcyjne bądź toksyczne. Choroby

zobacz galerię

"Zespół Lyncha zwiększa ryzyko wielu rodzajów raka. Problemem jest to, że 95 procent tych, którzy mają zespół Lyncha nie wiedzą, że go mają” - mówi Hampel.

„Najlepszym sposobem w zapobieganiu i leczeniu wielu rodzajów nowotworów, od którego tak na prawdę należy zacząć, jest poznanie ryzyka pacjenta, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie choroby i rozpoczęcie leczenie przy pierwszych objawach choroby” – dodaje naukowiec.

ZOBACZ TAKŻE

Rak jelita grubego - co warto wiedzieć?

W dążeniu do podjęcia działań zapobiegawczych, Hampel i jego współpracownicy monitorowali  3.000 osób, u których został niedawno zdiagnozowany rak jelita grubego oraz członków ich rodzin w celu zdobycia informacji, czy mieli oni zespół Lyncha.

Szacuje się, że około 1 na 30 osób z wykrytym nowotworem jelita grubego została dotknięta chorobą z powodu zespołu Lyncha. Osoby te mają też  większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w młodszym wieku - zwykle przed 50 rokiem życia.

"Stopień występowania raka we wczesnym okresie u osób z zespołem Lyncha okazał się być dość wysoki. Stanowi to dla nas ogromną szansę na ratowanie życia poprzez wczesne wykrycie czynników ryzyka raka opartego na genetyce. Jest to ważne dla osób będących w młodych wieku znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka” – mówi Heather Hampel.

"Wiedza jest naprawdę bardzo ważna w przypadku, jeśli wiesz, że jesteś w grupie zwiększonego ryzyka, dzięki czemu  można podjąć kroki, aby zapobiegać wystąpieniu nowotworu” – dodaje naukowiec.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze