Mylące symptomy, które mogą wskazywać na cukrzycę

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi wynikającym z nieprawidłowego wydzielania bądź działania insuliny. Występuje pod wieloma postaciami, a jej objawy mogą być złożone. Okazuje się, że pozornie nieszkodliwe dla zdrowia zmiany w naszym organizmie mogą świadczyć o cukrzycy. Dowiedz się, jakie symptomy mogą wskazywać na tę chorobę, by wykryć ją jak najszybciej i móc podjąć leczenie.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien on regularnie badać poziom cukru we krwi, nerki,...

Wzmożone pragnienie i częste wizyty w toalecie

Polidypsja, czyli zwiększone pragnienie, skutkuje wypijaniem kilku litrów wody dziennie, a w konsekwencji nadmiernym oddawaniem moczu. Jednak przy cukrzycy częste wizyty w toalecie nie muszą być wynikiem spożycia znacznej ilości płynów. Poliuria, czyli wielomocz, występuje dlatego, że nasz organizm stara się rozpuścić, a następnie wydalić z organizmu niewykorzystaną glukozę. Kiedy chory wypija za mało, może dojść do odwodnienia tkanek w organizmie oraz znacznego spadku wagi. Cukrzycę możemy zatem podejrzewać u osób, które wciąż odczuwają pragnienie i bardzo często oddają mocz.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Ciągły głód i nieuzasadniona utrata masy ciała

Jeżeli mimo zjedzenia kalorycznego posiłku nadal odczuwasz głód, może to świadczyć o cukrzycy. Kiedy organizm nie potrafi produkować insuliny albo nie używa jej właściwie, człowiek odczuwa wzmożony apetyt. Za kontrolę łaknienia odpowiedzialne jest podwzgórze znajdujące się w centralnej części mózgu. Za pomocą neuropeptydu Y, który informuje o głodzie i spowalnia metabolizm, oraz neuropeptydu, który hamuje apetyt i przyspiesza metabolizm, podwzgórze steruje odczuciem sytości, które u diabetyków jest zaburzone. Objawem cukrzycy jest również fakt, że mimo spożywanych posiłków waga człowieka gwałtownie spada. Organizm nie potrafi uzyskać energii z pożywienia, zatem zaczyna rozkładać mięśnie i tłuszcz. Dochodzi do „samozjadania” komórek w organizmie.

Mrowienie, ból i drętwienie kończyn

Cukrzyca objawia się także zmianami w obrębie mięśni. Nienaturalne pulsowanie, zdrętwienie, osłabione czucie bólu, parestezje, ostre przeczulice dotykowe, brak czucia w stopach (tzn. stopa cukrzycowa), a nawet upośledzenie funkcji motorycznej kończyn może świadczyć o polineuropatii obwodowej – niszczenia zakończeń włókien nerwowych przez nadmiar cukru we krwi. Ból kończyn może mieć łagodną, ale również przeszywającą postać. U diabetyka może pojawić się zmniejszenie wrażliwości na zmianę temperatury, nadwrażliwość na dotyk i delikatne ukłucie, drętwienie, a także pieczenie lub swędzenie skóry. Objawy te nasilają się szczególnie w nocy.

Zaburzenia erekcji

Niepowodzenia w kontaktach seksualnych mogą świadczyć o początkach cukrzycy. Niektórzy diabetycy osiągają wzwód, ale nie potrafią go utrzymać, inni nie mogą uzyskać pełnej erekcji. Częściej zaburzenia potencji występują u mężczyzn dotkniętych cukrzycą typu 2, a rzadziej u mężczyzn z typem 1. Wzwód pojawia się na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych członka, co powoduje napływ impulsów przewodzonych przez włókna nerwowe. Zmiany wywołane przez cukrzycę występują i w naczyniach, i we włóknach, powodując impotencję.

Problemy ze wzrokiem

Cukrzyca to główną przyczyna utraty wzroku. Ta konsekwencja choroby występuje u wszystkich cierpiących na cukrzycę typu 1 i u 60 proc. osób dotkniętych cukrzycą typu 2. Retinopatia cukrzycowa bierze się z uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych siatkówki na skutek wysokiego poziomu cukru we krwi. Diabetyków często dotyka jaskra, która pojawia się, gdy w gałce ocznej wzrasta ciśnienie powodujące zamknięcie naczyń krwionośnych odżywiających siatkówkę oraz nerwów wzrokowych, które obumierają, powodując stopniową utratę wzroku. Cukrzycy narażeni są również na zaćmę - skutek  zmętnienia soczewki. Oko produkuje za mało łez, przez co chory odczuwa duży dyskomfort pod powiekami.

Zaburzenia słuchu

Wzrok nie jest jedynym zmysłem, którego funkcjonowanie zostaje osłabione wskutek cukrzycy. U chorych dwukrotnie częściej niż u osób zdrowych występuje uszkodzenie słuchu. Badania przeprowadzone przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia potwierdziły, że upośledzenie to, nie ma związku z wiekiem pacjentów oraz narażeniem na hałas. Naczynia prążka naczyniowego (część ślimaka w uchu wewnętrznym) oraz nerwy słuchowe zostają uszkodzone pod wpływem wysokiego stężenia glukozy we krwi. Dlatego też regularne badanie słuchu jest tak istotne dla diabetyków. Wczesna diagnoza i odpowiednio dobrana terapia pomogą wyeliminować te objawy.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Mimo wysypiania się, umiarkowanie aktywnego trybu życia i prawidłowej diety czujesz się ciągle zmęczony? Jeżeli ten stan trwa dłużej niż pół roku, powinieneś zmierzyć poziom cukru we krwi. 61 proc. diabetyków skarży się na permanentne zmęczenie. Niewypoczęty organizm zaczyna gorzej funkcjonować – pojawia się ból, problemy ze snem, niska skuteczność w działaniu, spada aktywność fizyczna, co w konsekwencji może prowadzić do depresji. Skąd bierze się taki stan? Cukry są dla człowieka źródłem energii. Aby organizm mógł je wykorzystać, musi najpierw przetworzyć węglowodany w cukier prosty – glukozę. Wówczas może ona przenikać do krwi. W tym momencie trzustka zaczyna produkować insulinę, która przenosi glukozę do komórek. Proces ten u diabetyków jest zaburzony – część glukozy, nie mogąc przedostać się do komórek, pozostaje we krwi.

Problemy ze skórą

Sucha, łuszcząca się, podatna na zranienia skóra, zmniejszone wydzielanie potu, kanarkowożółte zabarwienie skóry, świąd, skłonność do zmian wypryskowych, choroby ropne oraz powracająca grzybica czy drożdżyca mogą świadczyć o problemie z przyswajaniem glukozy i zmiennym, nieustabilizowanym poziomie cukru we krwi. Przypadłość ta dotyka częściej kobiety niż mężczyzn ze względu na to, że ich skóra jest cieńsza i bardziej wrażliwa, przez co łatwiej ulega uszkodzeniu, a odczucia są dotkliwsze. Głównym powodem problemów ze skórą u diabetyków są zmiany naczyniowe – nadmiar cukru prowadzi do zwyrodnień w żyłach, tętnicach i włośniczkach – powoduje to niedożywienie skóry i upośledzenie układu naczyniowego.

Wypadanie włosów

Łysienie może wynikać z braku odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów w organizmie, ale także może stanowić objaw cukrzycy, który pojawia się nawet na wiele lat przed wystąpieniem choroby. Dochodzi wówczas do tzw. łysienia telogenowego, które nie jest spowodowane zanikiem mieszków włosowych, a wynika z faktu, że zdrowe włosy zbyt szybko przechodzą w fazę zaniku lub spoczynku. Wypadanie włosów rozpoczyna się zazwyczaj od okolic szczytu głowy. Podawanie insuliny powoduje unormowanie jej poziomu w organizmie, a więc poprawę całego metabolizmu.

Huśtawka nastrojów

Wpadanie w złość, a następnie nagłą radość, zmienność emocji, a nawet depresja, mogą być symptomami cukrzycy. Depresja może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem cukrzycy. Przyczyną, ponieważ ma wpływ na funkcjonowanie osi podwzgórze – przysadka – nadnercza, co powoduje zwiększenie produkcji kortyzolu (nazywanego hormonem stresu) biorącego udział w regulacji stężenia cukru we krwi (pojawia się hiperglikemia). Dotknięci tym zaburzeniem psychicznym mają także zwiększoną oporność na insulinę, co wpływa nie tylko na rozwój, ale także na powikłania naczyniowe po cukrzycy.

Jakie mogą być objawy depresji? U chorego utrzymuje się obniżony nastrój oraz brak czerpania przyjemności z aktywności, które dotąd napędzały jego życie. Spada jego poczucie własnej wartości, pojawiają się nawracające myśli o śmierci, a nawet próby samobójcze. Doświadcza zmienności nastrojów – po apatii, drażliwości bez powodu, stanach lękowych następuje nieuzasadniona radość, a nawet stany euforyczne.

Nadmierny apetyt, częste wizyty w toalecie, permanentne zmęczenie i głód, gwałtowny spadek wagi ciała, problemy ze wzrokiem lub ze słuchem, mrowienie i ból mięśni, zaburzenia erekcji, problemy ze skórą, nadmierne wypadanie włosów, a także huśtawka nastrojów to objawy, których nie powinniśmy bagatelizować. Mogą one świadczyć o cukrzycy, która wcześnie wykryta i od początku leczona pozwala na normalne życie. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz leki mogą powstrzymać rozwój choroby.

Komentarze (12)
~Ola
~Ola 11 miesięcy temu

faktycznie ja na początku zupełnie mojego wzmożonego pragnienia nie utożsamiałam z cukrzycą a to był jeden z symptomów, teraz jednak nauczyłam się z nią żyć a bardzo duże wsparcie stanowi dla mnie naturalna medycyna, chodzę regularnie do gabinetu medycyny naturalnej Pana Ziętka w Sosnowcu, najczęściej na akupunkturę ale zioła też bardzo trafnie mi dobrał

Odpowiedz
~miała mi
~miała mi ponad rok temu

Zaobserwowałam u siebie kilka objawów, tj. drętwienie, problemy ze wzrokiem, ale z tego co się dowiedziałam z innych fanpejdży o migrenie, to właśnie jest migrena a nie cukrzyca. Można powiedzieć, że miałam szczęście, że nie jestem cukrzykiem, ale mimo to ciężko się żyje z moją Małą Mi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy cukrzycy - pierwsze symptomy, wczesna diagnoza
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 6 godzin temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 15 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy cukrzycy - pierwsze symptomy, wczesna diagnoza
Cukrzyca typu 1 - zachorowalność, leczenie i życie z chorobą

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1

. Przeczytaj również: Mylące symptomy, które mogą wskazywać na cukrzycę Zaburzenia czucia i mrowienie w palcach stóp Mrowienie w nogach i zaburzenia czucia (...) Cukrzyca...

Przyczyny cukrzycy

Zaskakujące przyczyny cukrzycy

Zaskakujące przyczyny cukrzycy

się, że podnoszą poziom cukru i zwiększają ciśnienie tętnicze. Dlatego lepiej wybierać szklane miseczki. Przeczytaj również: Mylące symptomy, które mogą wskazywać na cukrzycę (...)...

Rak trzustki - przyczyny, objawy raka trzustki, leczenie

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy

Mylące symptomy raka trzustki Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2016 roku rak trzustki zostanie zdiagnozowany u ok. 53 tys. osób, a prawie (...) . Jeżeli zauważysz u siebie któryś z poniższych symptomów,...

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

Najważniejsze objawy raka prostaty. Każdy mężczyzna musi je znać

Najważniejsze objawy raka prostaty. Każdy mężczyzna musi je znać

Problemy z erekcją Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn w naszym kraju. U wielu panów, u których zdiagnozowano nowotwór gruczołu krokowego pierwszym...

Objawy cukrzycy - pierwsze symptomy, wczesna diagnoza

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą

. Ale te symptomy mogą występować także w innych schorzeniach, co utrudnia szybkie rozpoznanie. Oto kilka chorób, które dają podobne objawy jak cukrzyca (...) symptomy jak w cukrzycy. Obie choroby powodują...

Neurologia

Jak poradzić sobie z porannym bólem głowy?

Jak poradzić sobie z porannym bólem głowy?

Co oznaczają poranne bóle głowy? Każdy poranek wygląda niemal tak samo: sygnał budzika, szybka toaleta, śniadanie... ale zanim podniesiesz się z łóżka, czujesz "łomot" w głowie. Bóle głowy są bolesne, denerwujące i często mylące. Przecież...