Wpływ pozycji w jakiej śpimy na nasze zdrowie jest stale w kręgu zainteresowań neurologów i neurobiologów. Zespół naukowców z Nowego Jorku do takich badań wykorzystał rezonans magnetyczny z kontrastem. Eksperci chcieli sprawdzić, jak podczas snu nasz mózg oczyszcza się z toksyn. Zauważyli, że oczyszczanie to przebiega inaczej przy różnym ułożeniu ciała.
Jak podkreślają eksperci, oczyszczanie organizmu poczas snu jest naturalnym procesem. Odpowiedzialny za to jest układ limfatyczny, który usuwa z mózgu toksyny, a dostarcza niezbędne składniki odżywcze. Problem pojawia się, gdy układ ten zaczyna szwankować, a w organizmie pojawiają się złogi oraz blaszki amyloidowe, które występują m.in. u chorych na Alzheimera.
"Pokazaliśmy, że nie tylko poziom naszej świadomości, ale też ułożenie ciała podczas snu wpływa na wymianę tzw. "dyfundującego płynu mózgowo-rdzeniowego" czytamy w badaniu opublikowanym na łamach Journal of Neuroscience.
Okazuje się, że proces oczyszczania organizmu przebiegał sprawniej i efektywniej podczas spania na boku niż w pozycji na plecach czy na brzuchu.
Komentarze