Trwa ładowanie...

Pozytywne wsparcie małżonka może mieć negatywne konsekwencje

Avatar placeholder
26.01.2017 12:20
 Pozytywne wsparcie małżonka może mieć negatywne konsekwencje
Pozytywne wsparcie małżonka może mieć negatywne konsekwencje

Zgodnie z najnowszymi badaniami wykonanymi na Uniwersytecie w Binghamton, to, co uważasz za wsparcie współmałżonka, może mieć negatywne konsekwencje fizjologiczne, jeżeli źle zrozumiesz intencje partnera.

1. Kortyzol jako znacznik stresu

Zespół naukowców zrekrutował sześćdziesiąt pięć małżeństw i zaangażował je w sytuacje, kiedy dyskutowali o stresujących problemach w małżeństwie (np. słaba kondycja fizyczna, chęć uzyskania nowej pracy).

Przed i po interakcji zadano im pytania dotyczące oczekiwań i oceny aktywności ich partnera podczas dyskusji. Badacze na początku badania i po każdej dyskusji pobrali też próbki śliny od każdej małżonka i zmierzyli poziom kortyzolu - hormonu, który bierze udział w regulacji stresu w organizmie.

Najbardziej logicznym odkryciem było to, że wsparcie współmałżonka w czasie dyskusji wiązało się ze zmianami poziomu kortyzolu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Dyskusja w związku może powodować stres, jeżeli jedna strona nie zrozumie, czego oczekuje druga
Dyskusja w związku może powodować stres, jeżeli jedna strona nie zrozumie, czego oczekuje druga (Shutterstock)

"Co ciekawe, odkryliśmy że poziom kortyzolu naprawdę tylko wpływa na żony, ale nie na mężów, i to tylko, kiedy dyskusje prowadzą kobiety. Z jednej strony, że kiedy mąż pokazał więcej pozytywnych zachowań podczas dyskusji, kortyzol żon rzeczywiście poszedł w dół.

Co ciekawe, okazało się, że kiedy żony okazały bardziej negatywną postawę, podczas gdy ich partner okazał im wsparcie, ich kortyzol również poszedł w dół. To było nieoczekiwane. Okazało się, że kiedy żony okazywały bardziej pozytywne postawy, ich poziom kortyzolu rzeczywiście wzrósł” - powiedział Hayley Fivecoat, były student Uniwersytetu Binghamton, którzy opublikował wyniki w swojej pracy doktorskiej.

Choć umiejętności komunikacyjne są często tematem wielu klinicznych badań, ta praca sugeruje, że umiejętność posługiwania się - dostarczania i odbioru społecznego wsparcia - nie jest konsekwentnie związana z rzeczywistym zmniejszeniem poziomu kortyzolu, ani wzrostem postrzeganej wrażliwości partnera, jak stwierdził Fivecoat.

W rzeczywistości, bardziej pozytywne zachowania może mieć niezamierzone, negatywne konsekwencje i zachowania klasycznie definiowane jako negatywne mogą czasami mieć pozytywne skutki.

10 sposobów na podkręcenie twojego związku
10 sposobów na podkręcenie twojego związku [10 zdjęć]

Od czasu do czasu warto powrócić myślami do wspomnień z początkowego etapu związku. Uświadamiamy sobie

zobacz galerię

"Mąż daje rady żonie, gdy ona ma problem. Chociaż udzielanie porad jest konstruktywne, może nie być pomocne do niej w tej chwili. Może ona po prostu chce, aby ktoś jej wysłuchał. Albo nie może być odwrotnie, kiedy mąż jest bardziej wspomagającym słuchaczem, ale żona bardzo chce, aby ktoś dał jej kilka konkretnych rad.

Wszystkie te rzeczy są pozytywne, ale będą miały gorszy efekt. To pokazuje, że wsparcie społeczne jest niepowtarzalne i specyficzne dla danej osoby i danego problemu” - powiedział Nicole Cameron, asystent profesora psychologii na Uniwersytecie Binghamton i współautor pracy.

2. Podkreślenie dobrych intencji

"Być może psycholodzy mogą podkreślić pozytywne intencje dawców wsparcia, dzięki czemu wywołują większe postrzeganie zrozumienia i troski ze strony partnerów wspierających. Podkreślanie intencji dawców pomocy można spotęgować skutki bardziej pozytywnych zachowań i złagodzić koszty tych bardziej negatywnych.

Ostatecznie, lepsze zrozumienie procesów wsparcia społecznego oraz tego, co jest skuteczne w zmniejszaniu pobudzenia fizjologicznego, pozwoli parom wykorzystać związek pomiędzy wsparciem społecznym i małżeństwem oraz zmniejszyć wpływ stresu na zdrowie" - powiedział Fivecoat.

Zobacz także

Naukowcy planują kontynuować badania w przyszłości. "Myślę, że istnieje wiele badań, które wciąż trzeba zrobić, bo nie każdy, kto chodzi na terapię, czuje się lepiej. Więc badamy, co sprawia, że ludzie czują się lepiej i czują się inaczej.

Przy użyciu markerów hormonalnych do monitorowania zmian, badania stają się jeszcze ciekawsze, ponieważ wykraczają poza słowa i naprawdę można zobaczyć, w jaki sposób organizm reaguje na przebieg dyskusji. Jeśli możemy dowiedzieć się, jak używać tych znaczników, prawdopodobnie będziemy mogli naprawdę rozwinąć naszą wiedzę na temat doradztwa i komunikacji wśród par" - powiedział Cameron

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze