Trwa ładowanie...

Pracownicy "Niebieskiej Linii" proszą o pomoc

Poradnia Telefoniczna dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia świadczy profesjonalną pomoc ofiarom przemocy – głównie osobom, które nie wiedzą, do kogą mają się zwrócić i jak poprawić swoją trudną sytuację. Dotychczasowe finanse potrzebne do prowadzenia poradni pochodziły z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem będącym w gestii Ministerstwa Sprawiedliwości, jednak od 2017 roku to się zmieniło. Obecnie trwa zbiórka na dalsze funkcjonowanie poradni.

Zobacz także:

1. Niebieska linia pomocy

O poradni zrobiło się głośno po akcji społecznej „Bo zupa była za słona”. Pojawiły się wtedy reklamy w mediach i billboardy na ulicach.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Akcja pozwoliła dotrzeć z informacją o funkcjonowaniu poradni do większej liczby osób, a co za tym idzie, to dało możliwość pomocy wielu ofiarom przemocy. Tylko w 2016 roku udzielono telefonicznego wsparcia dla ponad 4 tysięcy osób, drogą mailową - dla ponad 2 tys. Dodajmy, że pomoc udzielana jest bezpłatnie. Zespół składa się z wykwalifikowanych (i nieustannie szkolących się) psychologów oraz prawników.

(Niebieska Linia)

Warto dodać, że bezpłatnie i całodobowo działa Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Jednak działalność zawieszonej poradni miała znacznie szerszy zasięg, pozwalała na pomoc nie tylko ofiarom przemocy rodzinnej, ale również osobom pokrzywdzonym na skutek innych przestępstw, np. kradzieży, oszustw, napadów.

2. Zmiany, zmiany...

Do 2017 roku działanie poradni było finansowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Niestety, na skutek zmiany warunków aplikowania o dotacje oraz wykluczenia możliwości udzielania pomocy telefonicznej i internetowej przez specjalistów, z początkiem stycznia zawieszona została pomoc telefoniczna oraz mailowa Poradni.

Pracownicy „NL” nie poddają się i walczą o pomoc dla ofiar przemocy. Uruchomili zbiórkę, a zebrane środki zostaną przeznaczone na dalsze funkcjonowanie poradni telefonicznej.

Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał?
Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał? [10 zdjęć]

Sławna aktorka przyznaje, że cierpiała na depresję, gdy była nastolatką oraz we wczesnych latach młodości.

zobacz galerię

Jak sami podkreślają, potrzebują 180 tys. zł, aby poradnia działała przez rok, codziennie od 12.00 do 18.00, jeśli zbiorą mniej, wówczas pomoc telefoniczna i mailowa będzie świadczona krócej. Jeżeli więcej, wtedy poradnia będzie mogła udzielać pomocy przez dłuższy czas.

Pracownicy w apelu, który wystosowali, wyliczają wydatki: „Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na dyżury specjalistów, zapewnienie niezbędnej infrastruktury, opłaty za lokal, środki biurowe, akcje promujące numer telefonu i adresy internetowe”. To wszystko jest niezbędne, by uratować zdrowie, a nawet życie wielu bezbronnych ofiar. Pamiętajmy, że dla niektórych osób, „Niebieska Linia” to jedyna szansa na to, by przerwać spiralę przemocy.

Zbiórka prowadzona jest na stronie: Pomagam.pl. Pomóżmy!

Niebieska Linia
Niebieska Linia

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza