Praktyczne testy chronią pamięć przed stresem

Według raportu naukowców z Uniwersytetu w Tufts, nauka poprzez testy może chronić pamięć przed negatywnymi skutkami stresu.

Pamięć gorzej pracuje w stresujących sytuacjach

W badaniach wzięło udział 120 uczestników. Byli to studenci, którzy nauczyli się serii słów i obrazów poprzez praktykę. Nie mieli oni zaburzeń pamięci po wystąpieniu ostrego stresu. Uczestnicy, którzy stosowali konwencjonalną metodę zapamiętywania materiału przez ponowne czytanie go, zapamiętywali ogólnie mniej elementów, zwłaszcza po stresie.

"Zazwyczaj ludzie w stresie są mniej skuteczni w pobieraniu informacji z pamięci. Pokażemy teraz, po raz pierwszy, że strategia uczenia się, w tym przypadku praktyka **pobierania informacji i robienia praktycznych testów, skutkuje takimi silnymi zapisami w pamięci, że nawet przy wysokich poziomach stresu** pacjenci wciąż są w stanie uzyskać dostęp do swoich wspomnień" - mówi autorka badania, dr Ayanna Tomasz, adiunkt i kierownik programu studiów podyplomowych z psychologii z Tufts.

"Nasze wyniki sugerują, że niekoniecznie jest to kwestia tego, jak dużo lub jak długo ktoś się uczy, ale w jaki sposób to robi" - mówi Amy Smith, absolwentka psychologii na Tufts i autorka badania.

Zespół badawczy poprosił uczestników, aby obejrzeli zestaw 30 słów i 30 obrazów. Zostały one wprowadzone za pomocą programu komputerowego, który wyświetlał jeden element na kilka sekund. Uczestnicy mieli 10 sekund na to, by zapisać zdanie po zobaczeniu go.

Jedna grupę następnie przebadano stosując praktyczne testy na czas, w których swobodnie przywoływano  jak najwięcej przedmiotów. W przypadku drugiej grupy stosowano inne praktyki. Dla tych uczestników ponownie wyświetlano pozycje na ekranie komputera, po jednej na raz, przez kilka sekund. Uczestnicy odbyli wiele takich sesji podczas trwania badania.

Nauka przez praktykę jest efektywniejsza

Po 24-godzinnej przerwie, połowa osób z każdej grupy była umieszczana w stresującej sytuacji. Ci uczestnicy musieli dać nieoczekiwane, improwizowane przemówienie i rozwiązać problem matematyczny w obecności dwóch sędziów, trzech rówieśników i kamery wideo. Te osoby rozwiązały również dwa testy pamięci, w którym przypominali sobie słowa lub obrazy z poprzedniego dnia.

Badania te zostały wykonane w stresującej sytuacji oraz 20 minut później, by zbadać bezpośrednią oraz opóźnioną reakcję pamięci na stres. Pozostali uczestnicy badania rozwiązywali testy pamięci w trakcie i po czasie wykonywania bezstresowych zadań.

Zestresowane osoby, które nauczyły się przez praktykę pamiętały średnio, w sytuacji stresującej, około 11 elementów z każdego zestawu 30 słów i obrazów i 10 elementów w sytuacji bezstresowej. Uczestnicy, którzy nauczyli się poprzez klasyczne powtarzanie, pamiętali mniej słów ogólnie, średnio 7 pozycji w sytuacji stresowej, a średnio nieco poniżej 9 pozycji w sytuacji bezstresowej.

"Chociaż wcześniejsze badania wykazały, że praktyka jest jedną z najlepszych strategii uczenia się, wciąż byliśmy zaskoczeni, jak skuteczna była ona pod wpływem stresu. Zupełnie jakby stres nie miał znaczenia dla pamięci tych osób.

Uczenie się przez podejmowanie prób i zmuszanie do szukania informacji ma silny wpływ na długoterminowe zachowanie pamięci, i wydaje się nadal dawać wielkie korzyści w stresujących sytuacjach" - mówi Smith.

Już wcześniej wykazano, że stres upośledza pamięć, kilka badań sprawdzało, czy na ten związek mogą mieć wpływ różne strategie uczenia się. Obecne wyniki sugerują, że nauka przeprowadzona w efektywny sposób, może chronić pamięć przed negatywnymi skutkami stresu.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...