Trwa ładowanie...

Prawdziwy powód spóźnienia zależy od wieku

Avatar placeholder
02.01.2017 12:43
Prawdziwy powód spóźnienia zależy od wieku
Prawdziwy powód spóźnienia zależy od wieku

Piosenka to tylko piosenka, ale w miarę upływu czasu, coś tak przypadkowego, jak długość piosenki może sprawić, że przegapisz ważny termin lub spóźnisz się na spotkanie. Badania nad zarządzaniem czasem zostały przeprowadzone przez Uniwersytet Washington w St. Louis.

Badanie, opublikowano w "Journal of Experimental Psychology: General". Pokazuje ono, że ludzie w dużym stopniu polegają na szacunkach czasowych doświadczeń z przeszłości, gdy planują przyszłe zadania, oraz że czynniki zewnętrzne, takie jak muzyka w tle, mogą zakłócić nasze postrzeganie czasu, co sprawia, że nawet najlepszy plan się nie uda.

W skomplikowanym współczesnym świecie, gdzie wielozadaniowość jest normą, nasze plany mogą zostać łatwo zakłócone poprzez awarię "pamięci prospektywnej". Terminu tego psychologowie używają, aby opisać proces zapamiętywania tego, co zrobimy w przyszłości.

Emily Waldum, główny autor badania i doktor psychologii i nauk o mózgu w Arts & Sciences i współautor Mark McDaniel, profesor psychologii i nauk o mózgu, zaprojektowali badanie mające na celu odkrycie różnic w podejściu osób młodych i starych do zadania, które wymaga, aby planować i wykonywać szereg zadań opartych na czasie przed konkretnym ostatecznym terminem.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Według najnowszych badań nie warto polegać na wewnętrznym zegarze, bo można się spóźnić
Według najnowszych badań nie warto polegać na wewnętrznym zegarze, bo można się spóźnić (123rf)

Badaniami objęto 36 studentów i 34 zdrowe osoby starsze w wieku 60-80 lat. Miało ono na celu symulowanie skomplikowanych opartych na czasie pamięci prospektywnej wyzwań, z którymi młodzi i starzy ludzie radzą sobie w życiu codziennym.

W pierwszej części badania, uczestnicy zostali poproszeni, aby śledzić, ile czasu zajęło im zakończenie quizu. Quiz zawsze trwał 11 minut, ale uczestnicy musieli tworzyć własne szacunki czasu bez dostępu do zegara. Niektórzy ukończyli quiz bez muzyki w tle, podczas gdy inni słyszeli albo dwa długie utwory albo cztery krótkie utwory.

Później uczestnicy zostali poproszeni, by ułożyć tak wiele kawałków układanki, jak to możliwe, pozostawiając wystarczającą ilość czasu na wykonanie tego samego quizu przed upływem 20 minut.

W przeciwieństwie do poprzednich badań, w tym badaniu wykazano, że seniorom udało się zakończyć przyszłe zadania, w tym samym czasie, co studenci, chociaż każda grupa wiekowa stosowała zaskakująco różne strategie, aby oszacować, ile czasu będą potrzebować, aby powtórzyć quiz i ukończyć następną fazę eksperymentu w terminie.

ZOBACZ TAKŻE:

Starsze osoby ignorowały piosenki w tle, opierając się na wewnętrznym szacunku czasu. Zgodnie z innymi badaniami nad wewnętrznym zegarem i percepcją czasu, seniorzy w tym eksperymencie mieli tendencję do niedoceniania czasu potrzebnego w pierwszym quizie. To doprowadziło do za długiego rozwiązywania zagadki i zakończenia drugiego quizu trochę po czasie.

"Kiedy studenci usłyszeli dwa długie utwory podczas pierwszego quizu, zachowywali się, jak osoby starsze, źle oszacowując czas rozwiązania quizu i kończąc po czasie" - powiedział Waldum. "Gdy usłyszeli cztery krótkie utwory, przeszacowali czas powtórzenia quizu i zakończyli go przed czasem".

Osoby starsze zachowywały się mniej więcej tak samo, niezależnie od tego, czy słyszeli piosenki, czy nie. Choć studenci zwracali uwagę na muzykę, nie kończyli oni ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno.

Korzyści płynące z muzyki
Korzyści płynące z muzyki [8 zdjęć]

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania

zobacz galerię

Badanie pokazuje, że z wiekiem kierujemy się innymi metodami mierzenia czasu.

Starsze osoby, które na ogół widzą osłabienie pamięci i szybkości, z jaką przetwarzają informacje, mieli tendencję do unikania wielozadaniowości w całym badaniu.

Podczas pierwszego quizu ignorowali piosenki i opierali się bardziej na wewnętrznym zegarze. W drugiej fazie badania, gdy zegar został udostępniony, raczej nie przerywali zadania, aby na niego spojrzeć.

Waldum zaznacza, że choć sprawdzanie zegarka wymaga wielozadaniowości, warto to robić, jeśli jest taka możliwość, niż polegać jedynie na naszym wewnętrznym zegarze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze