Trwa ładowanie...

Prawidłowa postawa może leczyć depresję

Avatar placeholder
14.02.2017 19:01
Prawidłowa postawa może leczyć depresję
Prawidłowa postawa może leczyć depresję

Z najnowszego badania wynika, że utrzymywanie prawidłowej postawy ciała może leczyć objawy depresji. Wcześniejsze badania potwierdzały już, że skrzywiona postawa i garbienie się mają silny negatywny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. W odwrotny sposób działa natomiast prosta, prawidłowa postawa - poprawia nastrój i przeciwdziała depresji.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Auckland jest pierwszym, w którym bada się, czy nawet najprostsze czynniki, takie jak utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, mogą poprawiać stan osób z klinicznie zdiagnozowaną depresją.

"W porównaniu z postawą zgarbioną i pochyloną, siedzenie prosto może sprawić, ze poczujemy się bardziej dumni po osiągnięciu sukcesów, może także zwiększyć systematyczność w wykonywaniu trudnych zadań i uczynić nas bardziej pewnymi siebie" - mówi autorka badania, dr Elizabeth Broadbent.

"Badanie sugeruje także, że siedzenie w prawidłowej pozycji wyprostowanej może sprawić, że będziemy czuć się bardziej czujni i entuzjastyczni, zmniejszyć uczucie lęku i poprawić samoocenę po wykonaniu trudnego zadania" - tłumaczy dr Broadbent.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Osoby o prawidłowej postawie ciała odczuwają natychmiastową poprawę samopoczucia, są bardziej odporne na stres i lepiej wykonują postawione przed nimi zadania
Osoby o prawidłowej postawie ciała odczuwają natychmiastową poprawę samopoczucia, są bardziej odporne na stres i lepiej wykonują postawione przed nimi zadania (123RF)

Aby przeprowadzić badanie, dr Broadbent zebrała grupę 61 osób, z których każda miała zdiagnozowaną formę depresji, od łagodnej do średniej. Wszystkie osoby miały tendencję do zgarbionej postawy. Podczas badania, połowa uczestników została poproszona o utrzymywanie wyprostowanej postawy, natomiast reszta mogła siedzieć w naturalnej dla siebie pozycji.

Aby połowa osób siedziała w prawidłowej pozycji, poproszono je o wyrównanie ramion, ściągnięcie łopatek do dołu, wyprostowanie pleców i lekkie wyciągnięcie głowy w górę. Następnie, dr Broadbent związała ich ramiona taśmą, używaną w fizjoterapii, która nie pozwala na garbienie się.

Poznaj przyczyny złej postawy ciała
Poznaj przyczyny złej postawy ciała [7 zdjęć]

To ważne, aby nieustannie kontrolować postawę własnego ciała. Odpowiednio wyprostowane plecy oraz układ

zobacz galerię

Uczestnicy, po osiągnięciu tej pozycji, zostali poproszeni o wykonanie zadań czasowych mających pokazać poziom stresu. Musieli wygłosić pięciominutowe przemówienie, po którym mieli zostać ocenieni. Następnie zostali poproszeni o poilczenie w tył od 1,022 w 13-cyfrowych grupach.

Podczas testu, w losowych momentach uczestnicy proszeni byli o wypełnienie ankiet na temat ich nastroju i samopoczucia. Większość osób, które siedziały prosto, wykazywała zdecydowanie lepsze samopoczucie, były bardziej energetyczne i entuzjastyczne.

Osoby o prawidłowej postawie również wyrażały się lepiej i były bardziej rozmowne podczas stresujących sytuacji. Wyniki badania mogą być przełomem w lepszym zrozumieniu opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi. Dr Broadbent wyjaśnia, że sama zainteresowała się tematem w momencie, gdy była w złym nastroju.

Koniecznie przeczytaj

"Zauważyłam, że gdy czułam się źle, zaczęłam chodzić z opuszczonymi ramionami, z głową opuszczoną w dół. Podniosłam głowę i wyprostowałam ramiona, co natychmiastowo poprawiło mój nastrój. Jeśli to działa na mnie, może będzie też działać na inne osoby. To skłoniło mnie do rozpoczęcia badań na ten temat" - tłumaczy dr Broadbent.

"Z własnego doświadczenia i moich badań wiem, że poprawna, wyprostowana postawa może pomóc ludziom czuć się lepiej. Uważam jednak, że wiele może zależeć też od kontekstu i sytuacji, w jakiej znajdują się osoby. Z pewnością należy przeprowadzić więcej badań na ten temat" - dodaje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze