Trwa ładowanie...

Prawie połowa dziewcząt w wieku 11-18 lat i jedna czwarta kobiet pracujących ma niedobór żelaza

Avatar placeholder
16.12.2019 12:30
Prawie połowa dziewcząt w wieku 11-18 lat i jedna czwarta kobiet pracujących ma niedobór żelaza
Prawie połowa dziewcząt w wieku 11-18 lat i jedna czwarta kobiet pracujących ma niedobór żelaza

Niedobór żelaza jest jednym z powszechniejszych niedoborów składników odżywczych w Wielkiej Brytanii, a prawie połowa dziewcząt w wieku od 11 do 18 lat i ponad jedna czwarta kobiet w wieku produkcyjnym, ma takie niedobory.

Niedawne badanie wykazało, że cztery na pięć kobiet boryka się z ekstremalnym zmęczeniem, a dwie trzecie kobiet w Wielkiej Brytanii doświadczyło więcej niż jednego epizodu wyczerpania.

Nowe badania pokazują, że długoterminowy niedobór może również przyczynić się do utraty słuchu.

Dr Hilary Jones mówi, że zmęczenie jest jednym z najczęstszych problemów, z którym spotykają się lekarze, ale często ludzie trafiają do lekarza po tygodniach lub miesiącach walki ze zmęczeniem.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

"I paradoksalnie to często są to najzdrowsze osoby, które nie dostają żadnych zaleceń dietetycznych" - dodaje.

Zmęczenie jest bardzo popularnym objawem niedoboru żelaza
Zmęczenie jest bardzo popularnym objawem niedoboru żelaza (Shutterstock)

Zastąpienie czerwonego mięsa, które jest bogatym źródłem łatwo absorbowanego żelaza, kurczakiem, rybami i daniami wegetariańskimi jest przyczyną zmniejszonego spożycia żelaza.

W ciągu ostatnich dwóch lat, średnie spożycie czerwonego mięsa przez kobiety spadło o 13 proc., a w tym samym okresie liczba osób, które spożywały mniej żelaza, niż wskazuje zalecana dawka, wzrosła o 17 proc.

Dr Jones mówi, że istnieją pewne oczywiste zmiany w diecie, jak jedzenie czerwonego mięsa, które mogą poprawić nasz poziom żelaza. Jednak dla wielu kobiet, suplementy są naprawdę jedynym rozwiązaniem i to również stanowi problem, gdyż większość z nich ma kilka bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych.

"Doustne suplementy żelaza są często słabo wchłaniane. Trzy czwarte kobiet doświadcza skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego, takich jak ból, nudności, zaparcia lub biegunki, a około 40 proc. regularnie pomija suplementy żelaza lub przerywa ich stosowanie" – tłumaczy.

"Problem polega na tym, że konwencjonalne suplementy żelaza zaczynają się utleniać i tworzą wolne rodniki w żołądku, dlatego pojawiają się efekty uboczne. Innymi słowy, "rdzewieje" i staje się trudno wchłaniane" - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

W rzeczywistości żelazo jest wchłaniane w jelicie cienkim, gdzie białko zwane DMT-1 transportuje żelazo z jelita do krwiobiegu. Teraz naukowcy Trinity College w Dublinie odkryli nowy sposób dostarczania żelaza bezpośrednio do tego szlaku DMT-1, który nie tylko eliminuje żołądkowe skutki uboczne, ale także zwiększa wchłanianie żelaza.

Nowy preparat Aktywnego Żelaza wykorzystuje mikrokulki białka serwatkowego żelaza do przenoszenia żelaza bezpiecznie przez żołądek w celu uniknięcia efektów ubocznych, zanim zostanie wypuszczony do jelita cienkiego, gdzie jest ono najbardziej wchłaniane.

Zmęczenie jest najczęstszym skutkiem niedoboru żelaza, ale inne objawy to bladość skóry, posiadanie zimnych dłoni i stóp, duszności, zawroty głowy, łamliwe paznokcie, wypadanie włosów, pęknięcia w kącikach ust i zespół niespokojnych nóg.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze