Trwa ładowanie...

Prezerwatywy popularne wśród kobiet tak samo jak pigułki antykoncepcyjne

Według brytyjskich badań, prezerwatywy są tak samo popularne wśród kobiet, jak pigułki antykoncepcyjne. Trzy na cztery kobiety poniżej 50. roku życia stosują jakąś formę zabezpieczenia przed ciążą.

Zobacz film: "Temperament seksualny"

spis treści

1. Popularność prezerwatyw

Spośród kobiet jedna czwarta bierze pigułki i jedna czwarta używa prezerwatyw. W poprzednim roku stosunek ten wynosił 28% dla pigułek i 24% dla prezerwatyw. W trakcie badań okazało się, że młodsze kobiety preferują właśnie te dwie metody antykoncepcyjne, podczas gdy starsze kobiety wolą nakłonić swojego partnera do wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów.

Spośród wszystkich ankietowanych kobiet i mężczyzn prawie 90% stwierdziło, że głównym powodem używania prezewatyw jest zapobiegnięcie ciąży. Jedynie 45% podało groźbę infekcji narządów płciowych jako powód ich stosowania.

2. Zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową

Trzeba pamiętać, że stosowanie jedynie samych pigułek antykoncepcyjnych nie chroni ludzi przed chorobami przenoszonymi drogą płciową: chlamydią, rzeżączką i syfilisem.

"Wzrost używania prezerwatyw jest bardzo dobrą wiadomością, ponieważ dają one podwójną ochronę - zarówno przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, jak i przed niechcianą ciążą" – mówią autorzy badań.

Prawie 55% ankietowanych osób przyznało, że większość ich wiedzy na temat chorób wenerycznych pochodzi z telewizji i ulotek. Mimo sporego nagłaśniania tego problemu około 50% osób równocześnie przyznało, że nie zmieniła swoich nawyków seksualnych mimo zwiększenia swojej wiedzy na temat tego rodzaju chorób.

59% ankietowanych mężczyzn i 52% ankietowanych kobiet stwierdziło, że nie zrezygnowało z jednonocnych przygód bądź częściej zaczęło stosować prezerwatywy, mimo kampanii nagłaśniających problem chorób wenerycznych. 34% mężczyzn w ciągu roku zaczęło częściej używać prezerwatyw, 6% ograniczyło swoje jednonocne wyskoki, następne 6% przebadało się po zmianie partnerki. Ponad 30% kobiet w wieku 16-49 lat zrobiło sobie test na obecność chlamydii. Częstotliwość diagnozowania chlamydii zwiększyła się na przestrzeni lat 1998–2007 o 150%, opryszczki o 51%, a rzeżączki o 42 %.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.