Trwa ładowanie...

Prezydent Białorusi spotkał się z Putinem. Dlaczego Łukaszenka gorączkowo ocierał pot z czoła? Przyczyn nadmiernej potliwości może być wiele

W piątek 11 marca prezydent Rosji, Władimir Putin, przyjął w Moskwie swojego sojusznika, Aleksandra Łukaszenkę, prezydenta Białorusi. Przywódcy dwóch państw mieli rozmawiać m.in. o sankcjach nałożonych na oba kraje, a także wymieniać poglądy na temat Ukrainy. W czasie spotkania zwrócił uwagę jeden szczegół – Łukaszenko gorączkowo ociera czoło. O czym może świadczyć ten objaw?

spis treści

1. Łukaszenka spotkał się z Putinem

Łukaszenka wydawał się zdenerwowany, ale czy tylko dlatego musiał osuszyć czoło z potu?
Łukaszenka wydawał się zdenerwowany, ale czy tylko dlatego musiał osuszyć czoło z potu? (Facebook)

Zobacz film: "Objawy cukrzycy. Nie ignoruj ich"

Podczas spotkania, według oficjalnego oświadczenia Kremla, przywódcy obu krajów mieli rozmawiać zwłaszcza o integracji w ramach Państwa Związkowego, a także dyskutować na temat Ukrainy. Łukaszenka nałożenie przez Zachód sankcji na Białoruś i Rosję nazwał "świństwem", ale jednocześnie obaj prezydencji przyznali, że poradzą sobie w tej sytuacji.

- W okresie radzieckim zawsze byliśmy objęci sankcjami i żyliśmy. I rozwijaliśmy się normalnie – powiedział Łukaszenka.

Optymizm i lekki ton wypowiedzi wydają się na wyrost. Choć mowa ciała Putina zdradzała spokój, to chyba nie można tego samego powiedzieć o Łukaszence. Zastanawiający jest zwłaszcza moment, gdy oficjalny lider Białorusi wyciągnął z kieszeni chusteczkę i przecierał nią czoło, osuszając pot.

To nie pierwszy raz, gdy Łukaszenka podczas oficjalnych wystąpień ociera czoło z potu
To nie pierwszy raz, gdy Łukaszenka podczas oficjalnych wystąpień ociera czoło z potu (Getty Images)

Zdenerwowanie czy coś więcej? To nie pierwszy raz, gdy kamerom udaje się uchwycić moment, w którym Białorusin nerwowo ociera spocone czoło.

2. Nadmierna potliwość – czy Łukaszenka może być chory?

Ilość wytwarzanego przez gruczoły w naszym ciele potu jest kwestią indywidualną. Jednak, jeżeli pocenie się nie jest reakcją na wysoką temperaturę oraz nie ma związku ze wzmożoną aktywnością fizyczną lub stresem, wówczas można mówić o nadpotliwości.

- Nadpotliwość może mieć konsekwencje społeczne, sprawiając, że uścisk dłoni jest nieprzyjemny, a trzymanie się za rękę z kimś bardzo niewygodne – ostrzega dr Joshua Tournas, lekarz medycyny, dermatolog z Banner Health Center w Sun City West i dodaje: - Może również wpływać na codzienne zadania i funkcjonowanie oraz mieć negatywny wpływ na skórę.

- W skrajnych przypadkach pocenie się może stać się tak silne, że pot pod pachami spływa po ciele, a spocone stopy mogą utrudniać chodzenie – dodaje dr Tsippora Shainhouse, certyfikowany dermatolog z Santa Monica w Kalifornii, w rozmowie z everydayhealth.com.

To przede wszystkim krępujący problem, niekiedy jednak może być sygnałem alarmowym organizmu.

Na jakie choroby może wskazywać nadmierne pocenie się?

 • cukrzyca,
 • hipoglikemia,
 • zawał mięśnia sercowego,
 • problemy z tarczycą,
 • niektóre typy nowotworów np. chłoniak, rak kości, piersi, prostaty, wątroby,
 • dysfunkcje w obrębie układu nerwowego,
 • infekcje.

3. Kiedy zwrócić się do lekarza?

Eksperci z Kliniki Mayo ostrzegają, że nadmierna potliwość może wymagać wizyty u lekarza. Jeżeli towarzyszą temu zjawisku zawroty głowy, ból w klatce piersiowej lub nudności, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc – alarmują badacze.

Do lekarza warto zwrócić się także wówczas gdy:

 • pocenie się zaburza codzienną rutynę,
 • pocenie się powoduje stres emocjonalny lub wycofanie społeczne,
 • nagle zaczynasz się pocić bardziej niż zwykle,
 • doświadczasz nocnych potów bez wyraźnego powodu.

Oficjalnie nie wiadomo, co może dolegać prezydentowi Białorusi. Jednak to nie pierwszy raz, gdy widzimy go, jak próbuje ukryć reakcje swojego organizmu, nerwowo ocierając pot z czoła. Być może to jedynie stres związany ze spotkaniem z Władimirem Putinem, jednak takie objawy zawsze warto zbadać.

Zwłaszcza, że to nie jedyne symptomy zdrowotne pojawiające się u Łukaszenki. Wcześniej media zwracały uwagę na niepokojący sposób poruszania się białoruskiego przywódzcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza