Pro-Ana - anoreksja, dekalog anorektyczki

Pośród groźnej dla życia anoreksji wykształcił się też „ruch” pro-ana, który popiera "anorektyczny" styl życia. Piszemy o tym, nie po to by zachęcać do udziału w nim, ale po to by pokazać sposób myślenia chorych osób.

Pro-Ana a anoreksja

Pro-ana to ruch chorych osób – bo nie ma wątpliwości, że to co i jak myślą jest przejawem choroby. To również pokazanie jakim zagrożeniem jest „pro-ana”. Tak masowe istnienie tego ruchu w internecie jest bez wątpienia zagrożeniem także dla osób jeszcze zdrowych, ale już bardzo podatnych na sugestie i wyznania chorych na anoreksję. W sieci można znaleźć wiele blogów pro-ana. W pro-anie blog to miejsce, gdzie anorektyczka może opisać swoją walkę z wagą. Na blogu pro-ana można również nzaleźć wiele motywujących tekstów oraz zdjęć.

Zobacz film: "Jedz to, co kochasz i chudnij"

To także wskazówka, by być czujnym na to czym interesują się nasze dzieci i bliscy oraz pomoc w rozpoznawaniu zagrożenia. Może ktoś z nich nosi na ręku cienką czerwoną bransoletkę, którą noszą osoby popierające anoreksję, a może ktoś pisze lub mówi o swojej „przyjaciółce Anie”, bo Ana – to potoczna nazwa anoreksji, którą używają chorzy, mówiąc o niej jak o swojej koleżance, znajomej lub najbliższej przyjaciółce, która ich ma nigdy nie opuścić i nie zawieść (podobnie jak Mia – to potoczna nazwa Bulimii).

Siebie często nazywają Motylkami w pro-Anie, bo chcą być lekkie, zwiewne jak motyle. Motylki pro-ana to zazwyczaj młode dziewczyny, które są zakompleksione i podatne na sugestie innych. Będąc członkiem pro-ana, Motylki nie czują się samotne i łatwiej jest im walczyć o osiągnięcie celu. Ponadto Motylki wymieniają się "dietami" na blogach pro-ana, a także forach pro-ana. W ruchu pro-ana dieta to absolutna podstawa. Jednak należy podkreślić, że w ruchu pro-ana dieta to zwykła głodówka i nie ma ona nic wspólnego z zasadami zdrowego żywienia.

Jeśli podejrzewamy kogoś z naszych bliskich o anoreksję, warto zacząć zaglądać na forum pro-ana. W ruchu pro-ana forum to miejsce, gdzie można najlepiej poznać istotę jego działalności. Dzięki forum pro-ana łatwiej nam będzie również pomóc najbliższej osobie, ponieważ poznamy problem wcześniej.

„Pro-Ana” traktuje anoreksję i inne zaburzenia odżywiania jako alternatywny sposób odchudzania. Dążenie do bycia chudym jest tutaj drogą do ideału.

Jednym z haseł wspierającym osoby chorobliwie odchudzające się jest zdanie Christophera Marlowe: Quod me nutrit me destruit (To, co mnie żywi, niszczy mnie).

W Internecie jest mnóstwo portali, blogów zachęcających do odchudzania się. Jednak nie jest to „zdrowa” dieta. To zagładzanie się na śmierć. Osoby popierające „pro-ana” motywują się wzajemnie do zrzucania kilogramów, wymieniają się doświadczeniami, opisują co zjadły, ile ćwiczyły, jakie są ich idealne wymiary, waga ciała do której dążą. Istnieje też swoisty „Dekalog” dla osób żyjących z anoreksją.

Pro-Ana - dekalog anorektyczki

 1. Jeśli nie jesteś szczupła, to znaczy, że nie jesteś atrakcyjna.
 2. Bycie szczupłą jest ważniejsze od bycia zdrową. 


 3. Będziesz się głodziła i robiła wszystko co w Twojej mocy, aby wyglądać coraz szczuplej. 


 4. Nie będziesz jadła nadprogramowo bez poczucia winy.
 5. Nie będziesz jadła niczego nadprogramowo bez ukarania siebie za to.
 6. 
Będziesz liczyła każdą kalorię i ograniczała ich ilość. 


 7. Najważniejsze jest to, co mówi waga. 


 8. To proste: chudnięcie jest dobre, a przybieranie na wadze - złe. 


 9. Nigdy nie jesteś „zbyt” szczupła. 


 10. Bycie szczupłą i niejedzenie są dowodami prawdziwej siły woli.
 11. 
Waga jest wskaźnikiem moich codziennych sukcesów i porażek. 


 12. Wierzę w perfekcję i chcę ją osiągnąć.
 13. Droga do szczęścia jest stawaniem się kimś lepszym niż wczoraj.

To jednak nie wszystko, w internecie krąży coraz więcej materiałów wspierających "nurt anorektyczny". Thinspirations (ang. thin – chudy/a, inspiration – inspiracja) to zdjęcia wychudzonych kobiet, modelek, aktorek, które mają stanowić inspirację, wzór do naśladowania, swoisty ideał. Najczęściej są to zdjęcia Kate Moss, Mare-Kate Olsen oraz Twiggy – modelki, od której w latach 40. rozpoczął się „trend” na bycie w rozmiarze XXS. Motywacją są też wiersze, teksty piosenek, zdjęcia otyłych osób.

Pro-Ana - co widnieje na portalach?

„Spójrz w lustro i powiedz sobie, że jesteś gruba. Nie wierz w to, co mówią inni. Oglądaj zdjęcia chudych dziewczyn i zostań taka jak one. Nie myśl o jedzeniu, nie jedz. Jedzenie sprawi, że utyjesz. Każde jedzenie tuczy. Pij dużo wody. Przymierzaj ubrania o dwa numery za małe, zmotywuje Cię to do niejedzenia, by do nich schudnąć. I nie płacz. Płacz pokazuje, że nie masz nad sobą kontroli”.

W „pro-anie” upatrywany jest przez chorych sposób na szczęśliwe życie i osiąganie zamierzonych celów. Osoby związane z tym ruchem to bez wątpienia osoby o takim samym profilu psychologicznym jak osoby chore na anoreksje – o niskiej samoocenie, niemogące znieść widoku swoich ciał w lustrze, dążące do perfekcji, w której upatrują źródło swojego szczęścia. Pro-ana to też nienawiść do jedzenia, traktujące to tylko jako konieczność. Jak często zaznaczają uczestnicy ruchu, wiedzą co robią, i nie chcą by ktokolwiek je nawracał.

W Stanach opublikowano badania, wg których fakt znajdowania w internecie wspólnoty gloryfikującej anoreksję i uczestniczenie w niej, jest czynnikiem pogłębiającym chorobę.

Pro-Ana - Pro-Mia

Gdzieś obok ruchu pro-ana istnieje pro-mia. Pro-mia to ruch zwolenników bulimii. W tym wypadku to bulimia jest przedstawiana jako sposób na życie. Ruch pro-mia jest dużo mniej popularny. Ciężko znaleźć w sieci informacje na temat pro-mia. Część zwolenników pro-mia to anorektyczki, które nie potrafią wytrwać w swoich drakońskich dietach, a bulimia jest dla nich jakimś rozwiązaniem. Inną grupą w pro-mia są osoby, które uważają bulimię, za złoty środek, czyli można się objadać bez żadnych konsekwencji. Jednak pro-mia jest uważana za oznakę braku silnej woli.

Komentarze (24)
~~Ana~
~~Ana~ ponad rok temu

Pro Ana to nie jest choroba, ale styl życia. Same go wybieramy aby być idealne. Jest to dążenie do perfekcji za wszelką cenę. Pozdro dla wszystkich, którzy nas potępiają. Nie jesteśmy chore. Po prostu chcemy żyć takim stylem.

Odpowiedz
~anonim xd
~anonim xd ponad rok temu

Pozdro dla wszystkich, którzy piszą rzeczy typu "chcesz wyvlądać jak wieszak?". Zrozumcie, że zaburzeń jedzenia nie da się 'wyleczyć' przez takie teksty. Wy możecie to mówić, ale świadomość tych osób, że są grube, bądź słowa, które ktoś kiedyś do nich powiedział są silniejsze. Wy nic z tym nie zrobicie. Tego nie da się do końca wyleczyć.

Odpowiedz
~KIKI
~KIKI ponad rok temu

@~gosc: Moze nie kazecie ale wpajacie glupim dziewuchom ktore nie mysla o konsekwencjach jakie niesie ze soba ta choroba. robicie krzywde nie sobie lecz swoim bliskim Anoreksja to nie zabawa dziecinki lecz smierc nie lepiej od razu sie zabic tylko sie meczycie glodzac sie powiescie sie lub utopcie i po bolu

Odpowiedz
~MoTyLeK
~MoTyLeK ponad rok temu

piszą o PRO ANIE jak by to była jakaś sekta!! to tylko z zazdrości,ponieważ sami nie potrafią kontrolować tego co jedzenie robi z ich ciałami!! proAna zawsze była mi bliska..jednak przez "ludzi którzy mnie kochają" straciłam ją :(
bardzo mi jej brakowało.. i po dłuższym czasie znowu udało Nam się odnaleść.. Pro-Ana to styl życia,to część mnie! tylko z Nią jestem naprawdę zadowolona. każdy dzień to droga do perfekcji

Odpowiedz
~Martwy Motyl
~Martwy Motyl ponad rok temu

Od dwóch lat zanim zaczęłam odchudzanie Ona we mnie już siedziała. W telewizji, gazetach, na ulicach spostrzegałam atrakcyjne i bardzo szczupłe, przeważnie modnie ubrane dziewczyny, zżerała mnie zazdrość. Od dzieciństwa siedział we mnie brak pewności siebie dotyczący wyglądu. Z czasem coraz bardziej akceptowałam siebie, ale chciałam spróbować, miałam trwale zakodowane, że schudnięcie najwięcej uatrakcyjnia człowieka. Dużo ludzi się odchudza i są szczęśliwsi. Jestem zakochana od lat w tym samym chłopaku, do którego nigdy nie podeszłam, bo wtedy za tych czasów nie byłam akceptowana w grupie. Mój sposób myślenia zawsze był maxymalnie sceptyczny, dlatego jak wyznaczyłam sobie dietę, od razu była ona wykroczeniem poza wszelkie normy. Tamtego roku, zaczynałam 1 kl liceum, przekonałam mamę aby dawała mi pieniądze na obiad w stołówce szkolnej, którego oczywiście nie kupowałam. Rano jadłam samo śniadanie, a po szkole zamiast tramwajem szłam na piechotę. Z każdym dniem po paru miesiącach królowało ciągłe zmęczenie i brak energi, znikały siły na naukę i obowiązki. To miało postać bulimiczną, kiedy "nawaliłam" np przez tydzień, wstawałam i odpracowywałam to jeszcze dłuższymi km i ćwiczeniami i głodówkami. Chciałam wyglądać idealnie do wakacji. Z jednej strony myślałam, że to nie do końca wygląda normalnie, ale nie zwracałam uwagi na to, jednocześnie jakby podświadomie wiedziałam, że staję sie jakimś członkiem tego całego ruchu "pro-ana"(zaczęłam się tym motywować) i podobało mi się to. Nie wiedziałam, że całkiem straciłam nad sobą kontrolę, w życiu nie uznałabym, że stałam się już chora. Pod koniec sierpnia tego roku uzyskałam ten swój cel, ale we wrześniu zaczęłam umierać. Spałam całymi dniami i cierpiałam na najostrzejsze w moim życiu bole głowy jakby mozg umierał, nie potrafiłam opanować agresji, ze strachu zaczęłam jeść i przytyłam, ból ustąpił do dziś, ale gdy patrze na swoje zdjęcia sprzed 1,5 roku zanim zaczęłam, płaczę. Bo teraz nie mogę patrzeć na siebie w lustrze. Straciłam wszystkie swoje pasje, mam problemy z nauką, jestem całkiem inną osobą... kimś gorszym niż byłam..

Odpowiedz
~użytkownik anonimowy 1
~użytkownik anonimowy 1 ponad rok temu

Całkowicie sie z Tobą zgadzam...to co dziewczyny robią ze zwoim zdrowiem to jest okropne...tylko nikt nie mówi na portalach pro-ana ile dziwczyn zmarło z wycieczenia... czy to jest normalne ze dziewczyna w wieku 19 lat wazy cale 24 kg??? to jest choroba tylko rodzice przyjaciele i rodzina placze po smierci kogos bliskiego..moim zdaniem takie stony jak pro ana powinny byc likwidowane ze zwgledu na wpływ jaki wywieraja na jeszcze młode dziwczyny..

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Anoreksja
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Anoreksja
Anoreksja

Czy Rachael Farrokh pokonała anoreksję?

Czy Rachael Farrokh pokonała anoreksję?

internautów z prośbą o pomoc - anoreksja ją zabijała - musiała zdobyć pieniądze na leczenie. W tym celu nagrała film, który obejrzały miliony ludzi. Mnóstwo (...) istotny fakt. To nie była wyłącznie kwestia ciała, ale również umysłu". Na...

Anoreksja

Diagnostyka anoreksji - choroba, rozpoznanie

Anoreksja to schorzenie psychiczne, którego konsekwencje mogą być poważne - oczywiście oprócz zaburzeń na tle psychicznym pojawiają (...) się również problemy typowo fizyczne. Jeśli leczenie anoreksji nie jest wprowadzone...

Anoreksja

Co to jest anoreksja?

, podatny grunt do wpływu i zawładnięcia nimi. Często prowadzi do anoreksji. Charakterystyka anoreksji Anorexia nervosa (jadłowstręt psychiczny (...) jest co raz niższa waga ciała. Anoreksja sieje...

Anoreksja

8 faktów na temat anoreksji

8 faktów na temat anoreksji

Anoreksja - co o niej wiesz? Anoreksja jest to zaburzenie odżywiania, któremu towarzyszy intensywny strach przed przybraniem na wadze. Nie każdy (...) jednak jest świadomy, że ta choroba może zagrażać życiu. Oto 8 faktów...

Anoreksja

Szkodliwa eliminacja pokarmów

Szkodliwa eliminacja pokarmów

Anorektyczka dzieli dokładnie każdy kęs, często bilans kaloryczny posiłków u chorej nie przekracza 300 kcal.

Anoreksja

Objawy anoreksji

fizyczną i życiową. Sprawdź czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich może być zagrożony chorobą Kiedy podejrzewać anoreksję? Można podejrzewać zaburzenia (...) przeciwnie: osoby chore na anoreksje często gotują, przygotowują...

Anoreksja

Anoreksja u mężczyzn

Anoreksja u mężczyzn

Anoreksja u mężczyzn stanowi ok. 6% wszystkich przypadków choroby, ale zaznacza się, że dane te mogą być zaniżone. Powszechnie uznaje (...) się z anoreksją. Wiele wskazuje na to, że zaburzenia odżywiania u mężczyzn to...

Anoreksja

Leczenie anoreksji

W przypadku anoreksji, od ustalenia rozpoznania do wyleczenia upływa średnio 5-6 lat. Nie w każdym przypadku dochodzi do wyleczenia (...) . To bardzo długotrwały proces. Jest to terapia, której powodzenie zależy przede wszystkim od pracy...

Anoreksja

Anoreksja bulimiczna

Anoreksja bulimiczna to choroba o podłożu psychicznym. Jest to jakby połączenie anoreksji i bulimii. Epizody tych obu chorób występują na przemian (...) cały ten proces trwa bardzo długo. Co to jest anoreksja...

Anoreksja

Skutki anoreksji

zatrzymanie funkcji endokrynologicznej jajników, co prowadzi do jednego z poważniejszych powikłań anoreksji u młodych kobiet. Spadek masy ciała w anoreksji (...) i LH nie pobudza jajników do produkcji m.in. estrogenów...