Przejdź na WP

Probiotyki przy antybiotykoterapii

Antybiotyki to skuteczne, silnie działające leki, które nie pozostają jednak obojętne dla organizmu. W trakcie ich przyjmowania warto stosować preparaty osłonowe w postaci probiotyków. Jak działają preparaty probiotyczne podczas antybiotykoterapii?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym są probiotyki?

Mianem probiotyków określa się żywe drobnoustroje (drożdże, bakterie), które korzystnie wpływają na zdrowie organizmu, gdy są podawane w odpowiednich ilościach. Najczęściej jako probiotyki wykorzystuje się bakterie z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium, ale także drożdże Saccharomyces cerevisiae ssp. boulardii oraz niektóre gatunki Escherichia i Bacillus.

Probiotyki mają różne mechanizmy działania w zależności od szczepu. Wpływają immunomodulująco na układ immunologiczny, inaktywują produkowane przez mikroorganizmy toksyny, kolonizują przewód pokarmowy, powodując utrzymanie równowagi flory jelitowej. Probiotyki często stosuje się razem z prebiotykami, aby wzmocnić ich końcowy efekt działania.

2. Probiotyki a antybiotyk

Małe dzieci często chorują, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, co skutkuje nierzadko zleceniem terapii z wykorzystaniem antybiotyków. Ze stosowaniem antybiotyków związane są niestety liczne objawy niepożądane, głównie ze strony przewodu pokarmowego pod postacią biegunek i bólów brzucha. Aby przywrócić równowagę w przewodzie pokarmowym, należy podczas antybiotykoterapii stosować probiotyki. Skutkiem ubocznym stosowania antybiotyku jest zaburzenie składu flory bakteryjnej jelit. Niestety, antybiotyki eliminują z przewodu pokarmowego nie tylko tak zwane „złe” bakterie, ale i te „dobre”. Im gorzej wchłania się lek z jelit do krwi (jest to często związane ze stanem klinicznym pacjenta) oraz im szersze jest jego spektrum działania, tym większe są powikłania poantybiotykowe.

3. Zalety przyjmowania probiotyków

Według aktualnych wyników analiz badań naukowych (Cochrane Database, oprac. wg J. Kwietnia) przyjmowanie probiotyku w trakcie antybiotykoterapii zmniejsza aż o 50% średnie ryzyko pojawienia się biegunki poantybiotykowej. Brak przy tym niepożądanych działań spowodowanych dodatkiem probiotyku. Profilaktyczne podawanie preparatu probiotycznego dzieciom zmagającym się z biegunką poantybiotykową doprowadziło do wyraźnego skrócenia czasu trwania tej dolegliwości. Najwyższą skuteczność w leczeniu biegunki poantybiotykowej wykazano przy zastosowaniu szczepu Lactobacillus rhamnosus GG. Badania wykazały również istotną rolę właściwej dawki probiotyku. Za granicę minimalnej dawki dobowej, która przynosi pożądane efekty w profilaktyce poantybiotykowej uznano próg 5 miliardów kolonii bakteryjnych (5x109 CFU). Przyjmowanie mniejszych dawek nie zwiększa ochrony przewodu pokarmowego w znamienny sposób. Wyniki badań naukowych wskazują, że w profilaktyce biegunek poantybiotykowych probiotyki to metoda bezpieczna i zarazem obiecująca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy