Trwa ładowanie...

Probiotyki receptą na chorobę Alzheimera

Lek. Mateusz Nawrocki
15.11.2016 14:39
Probiotyki receptą na chorobę Alzheimera
Probiotyki receptą na chorobę Alzheimera

Naukowcy z Iranu jako pierwsi zbadali, jak dzienna dawka probiotyków może wpływać na pacjentów z chorobą Alzheimera. Stosowana przez 3 miesiące może znacząco poprawić pamięć i funkcje poznawcze.

Badacze udowodnili, że pacjenci z chorobą Alzheimera, którzy przez 12 tygodni spożywali mleko bogate w mikroorganizmy, wykazali znaczącą poprawę myślenia kognitywnego. Kierownik badania, prof. Mahmoud Salami z Uniwersytetu Kashan w Iranie, opublikował odkrycie w magazynie „Frontiers in Aging Neuroscience”.

Probiotykami określane są żywe mikroorganizmy, które wpływają korzystnie na organizm ludzki. Należą do nich bakterie z grup Lactobacillus i Bifidobacterium, a także drożdze Saccharomyces boulardii. Mogą one działać na kilka sposobów. Na przykład pomagają w tworzeniu korzystnej mikroflory w jelitach oraz biorą udział w stymulacji układu immunologicznego.

Czy dieta ma wpływ na rozwój choroby Alzheimera?
Czy dieta ma wpływ na rozwój choroby Alzheimera? (Shutterstock)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Badacze dowiedli, że mikroorganizmy dodawane do pożywienia, leków czy do suplementów diety mogą ochraniać przed wieloma infekcjami i chorobami, takimi jak zespół jelita drażliwego, egzema, alergie czy też uszkodzenia zębów.

Wcześniejsze badania nad zwierzętami dowiodły, że probiotyki mogą wpływać na polepszenie pamięci i zdolności uczenia się. Jednak do tej pory nie było jasne, czy działają w taki sam sposób u ludzi.

Profesor Salami wraz z zespołem zbadali wpływ mikroorganizmów na myślenie kognitywne u 52 kobiet i mężczyzn w wieku 60-95 lat, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

Przeczytaj koniecznie

Badane osoby zostały podzielone na dwie grupy - jedna spożywała 200 mililitrów zwykłego mleka przez okres 12 tygodni, a drugiej podawano mleko zawierające Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum oraz Bifidobacterium bifidum.

Naukowcy przed i po zakończeniu eksperymentu analizowali próbki krwi oraz myślenie kognitywne oceniane według skali MMSE. Częścią badania były zadania oceniające wydajność uczenia się i pamięci, takie jak nazywanie przedmiotów, liczenie do tyłu czy też przerysowywanie obrazków.

Z raportu badaczy wynika, że osoby spożywające mleko wzbogacone w probiotyki znacząco poprawiły funkcje myślenia kognitywnego. Według skali MMSE, nastąpił wzrost z 8,7 do 10,6 pkt przez 12 tygodni czasu trwania eksperymentu.

„To pierwsze badanie, które wykazało korzyść ze stosowania suplementacji u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera” - zaznacza profesor Salami. Jednak istnieje jeden do tej pory nierozwiązany problem - zmiany metaboliczne zachodzące w organizmie mogą mieć negatywny wpływ na funkcję mikroorganizmów.

Według analizy, osoby spożywające mleko z probiotykami miały niższy poziom cholesterolu VLDL, a także zmniejszony poziom CRP - markera stanu zapalnego. Walter Lukiw, profesor Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie, który nie brał udziału w badaniu, jest zdania, że przeprowadzone badania są „interesujące i ważne”, ale konieczne jest uzyskanie większej ilości informacji na temat związku bakterii jelitowych z  myśleniem kognitywnym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze