Problemy ze snem przyczyniają się do słabej satysfakcji seksualnej

Kobiety, które są albo przed menopauzą, albo weszły w okres menopauzy, często mają problemy ze snem.

Niektóre problemy ze snem, jakich doświadczają, obejmują problemy z zasypianiem, budzenie się w środku nocy, albo budzenie się we wczesnych godzinach porannych.

Czynniki przyczyniające się do tych zaburzeń snu wahają się od zmian hormonalnych, uderzeń gorąca i zaburzeń rytmu dobowego, do wyboru stylu życia i innych schorzeń związanych z wiekiem.

Niewystarczająca ilość snu może powodować wiele problemów zdrowotnych. U osób, które są stale pozbawione snu, może rozwinąć się nadciśnienie i choroby serca.

Dodatkowe badania wykazały związek między niedostateczną ilością snu z cukrzycą typu 2 i otyłością.

Nowe badania Towarzystwa Menopauzy Północnej Ameryki (NAM) sugerują, że brak snu wpływa także na poziom zadowolenia seksualnego u kobiet po menopauzie. Pierwszym autorem badań jest dr Juliana M. Kling, a wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Menopause".

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez Badanie Inicjatywy Zdrowia Kobiet (WHI), długoterminowe krajowe badania zdrowia mające na celu zapobieganie szeregowi chorób u kobiet po menopauzie w wieku pomiędzy 50 i 79 lat.

W obecnym badaniu dr Kling i współpracownicy zbadali dane dotyczące jakości snu i satysfakcji seksualnej u 93 668 kobiet uczestniczących w WIH. Krótki czas trwania snu został zdefiniowany jako mniej niż 7-8 godzin snu na dobę.

Kilka informacji na temat bezsenności

Bezsenność jest problemem wielu Polaków. Problemy ze snem są wywołane przez czynniki środowiskowe oraz psychosomatyczne. Problemy z zasypianiem dotyczą...

Wśród kobiet uczestniczących, 56 proc. odpowiedziało, że są nieco lub bardzo zadowolone ze swojej obecnej aktywności seksualnej, podczas gdy 52 proc. poinformowało, że była aktywna seksualnie w ciągu ostatniego roku.

Naukowcy odkryli, że całkowita bezsenność wystąpiła u 31 proc. kobiet.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety, które spały po mniej niż 7-8 godzin, były mniej aktywne seksualnie i seksualnie spełnione.

Po uwzględnieniu potencjalnych przyczyn bezsenności, takich jak depresja i przewlekłe choroby, nadal można było zaobserwować odwrotny związek między bezsennością i satysfakcją seksualną.

Wyższe wskaźniki bezsenności były związane z niższymi wskaźnikami satysfakcji seksualnej, a krótki czas trwania snu był związany z niższym wskaźnikiem aktywności seksualnej oraz mniejszą satysfakcją seksualną.

Obserwowana zależność zmienia się z wiekiem. W porównaniu z młodszymi kobietami starsze kobiety były zazwyczaj mniej aktywne seksualnie, jeśli spały mniej niż 7-8 godzin. Ponadto, było o 30 proc. mniej prawdopodobne, że kobiety w wieku powyżej 70 lat, które spały mniej niż 5 godzin, będą aktywne seksualnie niż kobiety, które spały przez 7-8 godzin.

Jednakże autorzy twierdzą, że może to być związane z obecnością większej liczby chorób towarzyszących.

Autorzy piszą, że w celu wyjaśnienia relacji między starszym wiekiem, krótszym snem i innymi chorobami współistniejącymi, potrzebne są bardziej perspektywiczne, wydłużone badania.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy, gdy ich organizm jest gotowy na zajście w ciąż...

"Kobiety i świadczeniodawcy muszą mieć świadomość związku między objawami menopauzy i niedostatecznego snu oraz ich wpływu na satysfakcję seksualną.

Istnieją skuteczne metody leczenia, które pomogą w zaburzeniach snu i satysfakcji seksualnej, w tym terapia hormonalna, których skuteczność w czasie okresu menopauzy u kobiet z objawami została potwierdzona przez to badanie" – powiedziała dr JoAnn Pinkerton, dyrektor wykonawczy NAMS.

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • medicalnewstoday.com

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Masturbacja - mity, wpływ na psychikę, korzyści

Wpływ masturbacji na potencję (WIDEO)

Wpływ masturbacji na potencję (WIDEO) Odtwórz wideo

Inna nazwa pobudzania własnych narządów płciowych w celu osiągnięcia satysfakcji seksualnej jest nazywana także onanizmem, ipsacją oraz samogwałtem (...) do uzależnienia seksualnego. Takie zachowanie...

Jak osiągnąć rozkosz?

Poznaj zaskakujący wpływ orgazmu na zdrowie

Poznaj zaskakujący wpływ orgazmu na zdrowie

się podobnymi zaletami oraz tym, że regularny seks chroni przed impotencją. Lepszy sen Jeżeli masz problemy ze snem, na pewno znasz wartość dobrze (...) , ale pozytywny wpływ przyjemności seksualnej...

Problemy z seksem

Kim jest zboczeniec? (WIDEO)

Kim jest zboczeniec? (WIDEO) Odtwórz wideo

nietypowych zachowań seksualnych jako jedyne, mogące zaspokoić daną osobę seksualnie. Jeśli dana osoba nie jest w stanie osiągnąć satysfakcji seksualnej (...) te słowa, opowiada Arkadiusz...

Ciało

Poznaj wpływ różnorodnych czynników na kondycję skóry

Poznaj wpływ różnorodnych czynników na kondycję skóry

pod oczami i wyraźnie widać zmęczenie po wyglądzie twarzy. To bardzo ważne, aby dbać o dobry i regularny sen. Dorośli powinni poświęcać na to minimum 7 (...) godzin w ciągu nocy. W przypadku problemów ze snem konieczna...

Problemy z seksem

Co zabija pożądanie?

Co zabija pożądanie?

minimum 7 godzin snu w ciągu nocy, aby móc pracować na pełnych obrotach w ciągu dnia. W momencie, gdy mamy problemy ze snem lub zwyczajnie poświęcamy (...) temu zbyt mało czasu - odbija się to negatywnie na naszej aktywności...

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.