Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Ognik-Jakubowska

Problemy ze snem - zaburzenia pamięci, badania nad bezsennością

Avatar placeholder
01.04.2021 16:58
Problemy ze snem powodują zaburzenia pamięci i koncentracji
Problemy ze snem powodują zaburzenia pamięci i koncentracji

Problemy ze snem wiążą się z wieloma poważnymi konsekwencjami. Osoby cierpiące na tę dysfunkcję często skarżą się na swoją pamięć i zdolność do skupienia uwagi. Zapominanie spowodowane bezsennością może być jednak powstrzymane przez leki, donoszą badania pamięci opublikowane w wydaniu magazynu Nature. Daje to dużą nadzieję osobom, które zmagają się z tym problemem. Pomimo trudności z zasypianiem ich sprawność intelektualna nie zostanie obniżona.

spis treści

1. Problemy ze snem a zaburzenia pamięci

Eksperymenty przeprowadzone na myszach wykazały, że problemy ze snem mają ścisły związek z zakłóceniami w funkcjonowaniu tych części mózgu, które odpowiedzialne są za pamięć. Jednak te nieprawidłowości pamięciowe mogą być zniwelowane przez leki, które powstrzymują pewne określone enzymy – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii. Już kilkakrotnie – w przypadku wcześniejszych badań – stwierdzono, że sen jest niezbędnym składnikiem prawidłowego funkcjonowania naszej pamięci.

W trakcie trwania badań myszy podzielono na dwie grupy – jednej grupie pozwolono odpoczywać przez ok. 5 godzin, drugiej natomiast ciągle przeszkadzano w zaśnięciu np. poprzez branie na ręce. Obie grupy przed doświadczeniem musiały nauczyć się kilku podstawowych rzeczy.

2. Problemy ze snem - wnioski z badań nad bezsennością

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Okazało się, że grupa, której przeszkadzano w odpoczynku, uzyskiwała znacznie gorsze wyniki w testach na pamięć niż ta, która się wyspała. Analiza aktywności hipokampa – części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i naukę, wykazała, że myszy te miały zwiększony poziom enzymu PDE4, obniżony natomiast poziom molekuły cAMP. Ten drugi odgrywa kluczącą rolę w kształtowaniu połączeń nerwowych w mózgu bądź w tworzeniu synaps. Jednak przy podaniu odpowiednich leków, które stosuje się w leczeniu depresji, „nadszarpnięte” połączenia zostały naprawione. W konsekwencji w większości wypadków pamięć myszy uległa poprawie.

– Największym wyzwaniem dla badaczy jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak problemy ze snem mogą wpływać na codzienne funkcje psychiczne, szczególnie na funkcje poznawcze – mówią autorzy badań. – Nasze odkrycie pokazuje, jak poziom enzymów w mózgu może mieć wpływ na sen i na odwrót. Ma to istotne znaczenie dla badań nad problemami ze snem i zaburzeniami w funkcjonowaniu pamięci. Okazuje się bowiem, że te dwa czynniki są ze sobą ściśle związane.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze