Trwa ładowanie...

Prof. Szuster-Ciesielska: mutacja brytyjska zdominuje także Polskę (WIDEO)

Koronawirus SARS-CoV-2 stale mutuje. Jego zmiany nie sprzyjają hamowaniu i wygaszaniu pandemii. Co więcej, coraz bardziej powszechny staje się brytyjski wariant wirusa. Mutacja wykazuje dużo większą zakaźność i bardzo możliwe, że całkowicie zdominuje "klasyczną" wersję SARS-CoV-2.

- W Stanach Zjednoczonych ok. 70 proc. obecnych zakażeń spowodowanych jest tym wariantem - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych w Katedrze Wirusologii i Immunologii na Wydziale Biologii UMCS w Lublinie, która była gościem w programie "Newsroom" WP. - Ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się, stanie się on wariantem dominującym - dodaje. I twierdzi, że podobny scenariusz może rozegrać się także w Polsce.

Specjalistka podkreśla, że wszystkie wirusy podlegają presji ewolucyjnej, podobnie jak bakterie, które uciekają przed aktywnością antybiotyków i tworzą szczepy antybiotykooporne. - Podobnie jest z wirusami, u których presja ewolucyjna powoduje, że uciekają one spod nadzoru immunologicznego. Zmiany idą w takim kierunku, aby uciec przed przeciwciałami. Oznacza to zmianę wirusów tak, by nie być rozpoznanym przez układ odpornościowy - tłumaczy wirusolog.

Prof. Szuster-Ciesielska zauważa, że niektóre z wirusów mają skłonność do ucieczki przed przeciwciałami, które zostały wytworzone u ozdrowieńców, jak również u osób po podaniu szczepionki. - Chociaż szczepionki w dalszym ciągu chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19, przed hospitalizacją oraz przed śmiercią - dodaje ekspertka.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.