Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca w dzisiejszym szybkim trybie życia jest bardzo ważna. Z roku na rok coraz więcej osób zapada na tego typu schorzenie. Zawały serca zdarzają się najczęściej u osób starszych, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego powinniśmy zapewnić im jak najlepszą opiekę, zwłaszcza w sytuacjach ryzyka, jakimi są np. upalne dni. Szczególnie powinny zadbać o siebie osoby, które chorują na serce, ponieważ one najbardziej narażone są na omdlenia i zawał serca. To nie oznacza, że całe wakacje muszą spędzić w domu przed telewizorem. Wystarczy zadbać o swoje zdrowie i zachować zdrowy rozsądek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Na czym polega profilaktyka zawału serca?

Zawał sercajest bardzo poważną chorobą, bezpośrednio zagrażającą życiu człowieka. Ważne jest, aby umieć odpowiednio zapobiec pojawieniu się zawału mięśnia sercowego, szczególnie u osób z grup ryzyka. Do czynników ryzyka zaliczamy:

Profilaktyka pierwotna

Polega na zapobieganiu wystąpienia pierwszego zawału serca. Głównie zaleca się tutaj zmianę nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej, redukcję masy ciała oraz zaprzestanię palenia papierosów.
Jeżeli występują choroby, jak np. nadciśnienie tętnicze, do profilaktyki pierwotnej zalicza się także regularne przyjmowanie leków obniżających ciśnienie, czy w przypadku podwyższonego cholesterolu leki go obniżające. Należy także prawidłowo przestrzegać zasad trybu życia przy istniejącej chorobie niedokrwiennej.

Profilaktyka wtórna

Ta profilaktyka zawału mięśnia sercowego polega na zapobieganiu wystąpienia kolejnego zawału mięśnia sercowego. Tyczy się to szczególnie osób starszych.
Ostatnio na rynku pojawiają się propozycje programów wakacyjnych z dopiskiem „dla seniora”. Coraz więcej osób w średnim i starszym wieku spędza aktywnie wakacje, a na rynku znajduje się coraz więcej ofert skierowanych właśnie do nich. Mogą zapisać się do klubów seniora, na zajęcia dodatkowe, które prowadzone są przy domach kultury i bibliotekach. Zajęcia są różnorodne, poczynając od kursów komputerowych, warsztatów z muzykoterapii, chóru, a kończąc na gimnastyce umysłu.
Takie zajęcia są bardzo ważne dla osób starszych i schorowanych. Pomagają im zapomnieć o chorobie i o swoim wieku. Seniorzy mogą także skorzystać ze specjalnych ćwiczeń fizycznych dla osób starszych. Treningi odbywają się pod okiem zawodowych instruktorów. Ostatnio coraz bardziej popularny staje się aqua aerobik, który jest połączony z gimnastyką i zajęciami terapeutycznymi. Stosowana jest także specjalna dieta na seniorów.

Telemonitoring – dla osób chorych na serce

Osoby chore na serce często obawiają się o swoje zdrowie, zwłaszcza kiedy ich najbliżsi nie mogą być z nimi cały czas. W czasie upałów seniorzy jeszcze bardziej obawiają się o swoje zdrowie. W upalne dni aktywność fizyczna osób starszych powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż może doprowadzić do utraty przytomności lub zawału serca.
Rodzina, zostawiając osoby starsze same w domu, powinna zadbać o ich bezpieczeństwo. A ponieważ seniorzy często podążają za duchem czasu, to zadanie to jest prostsze dzisiaj niż jeszcze 5 lat temu. Coraz więcej osób starszych posiada telefony komórkowe, stworzone specjalnie dla nich, z dużymi wyświetlaczami i klawiszami.
W krajach zachodnich popularna staje się telemedycyna. Usługa telemonitoringu kardiologicznego działa w połączeniu z każdym telefonem, zarówno stacjonarnym, jak i komórkowym. Jest to świetne rozwiązanie dla osób starszych, ponieważ mogą dbać o swoje zdrowie, nie wychodząc w domu, a poradę mogą otrzymać w każdej chwili. W razie zagrożenia lekarz dyżurujący wezwie karetkę i udzieli rad, jak zachować się w danej sytuacji.

Ważne jest, aby seniorzy nie zamykali się w domu. Starość nie oznacza końca życia – takie osoby nadal mogą być aktywne i żyć pełnią życia. Dlatego warto zapewnić im zajęcia, które pomogą im w utrzymaniu aktywności.

Katarzyna wieczorek, Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Nowak Z. Zawał serca: diagnostyka, leczenie, rehabilitacja, AWF Katowice, Katowice 2003, ISBN 83-87478-64-4
  • Banasiak W., Opolski G., Poloński L. (red.), Choroby serca - Braunwald, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-30-9
  • Kahn G. Choroby serca. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-50-5

Źródła zewnętrzne

Zawał serca

Komentarze (3)
~karolina
~karolina 4 dni temu

Mnie to się zawsze wydawało że zawały to dotyczą tylko osób starszych i schorowanych ale jak widzę po przykładzie mojego kuzyna to niekoniecznie. Trochę mnie jego przypadek zestresował więc sobie aż kupiłem ciśnieniomierz do domu i teraz z żoną kontrolujemy krążenie. Przydaje się zwłaszcza po jakiś świętach, imprezach, gdzie człowiek z jedzeniem i piciem folguje sobie.

Odpowiedz
~ares
~ares około miesiąca temu

Jak patrzę po swoich znajomych to większość wychodzi z założenia – że ich problemy ze zdrowiem nie dotkną. Myślą że zawały i udary to się zawsze zdarzają – tym innym. A to niestety nie jest prawda. Ja kupiłam sobie ciśnieniomierz na początku lata i bardzo mi się przydaje, kontroluję sobie ciśnienie i widzę jak duże są wachnięcia w zależności od pogody choćby.

Odpowiedz
~boots
~boots ponad rok temu

Moim zdaniem najważniejsze jest to, żeby regularnie się badać, o czym niestety dość często zapominamy, dlatego bardzo się ucieszyłam, że diagnostyka po raz kolejny ruszyła z akcją, w której zachęca do zniżkowych badań profilaktycznych. Moją mamę to przekonało do tego, żeby się przebadała.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Profilaktyka zawału serca
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Profilaktyka zawału serca
Profilaktyka zawału serca

Leki w profilaktyce zawału serca

w nich zatorów płytkowych. Leki na serce te powinni do końca życia przyjmować ludzie z chorobą wieńcową (aby zapobiec wystąpieniu zawału serca (...) ), po zawale serca (aby przeciwdziałać...

Profilaktyka zawału serca

Jak uniknąć zawału serca?

się coś złego: odczuwamy bóle w klatce piersiowej, kłucia serca, duszności albo dojdzie do zawału serca. Niestety wtedy może być za późno na profilaktykę (...) Zdrowe serce to podstawa...

Profilaktyka zawału serca

Co powinieneś wiedzieć o zawale serca, zanim cię spotka?

Co powinieneś wiedzieć o zawale serca, zanim cię spotka?

piersiowej? Gdy dochodzi do zawału, przerwany zostaje dopływ krwi do serca. To z kolei skutkuje obumieraniem komórek składających się na ten narząd (...) i można przeoczyć ich wystąpienie. Czy w trakcie zawału...

Profilaktyka zawału serca

Jedzenie, które wspomaga pracę serca

Jedzenie, które wspomaga pracę serca

na normalizację ciśnienia krwi oraz obniża ryzyko wystąpienia chorób i zawału serca. Potas zapobiega również nadciśnieniu, które staje się powszechne (...) Migdały Składniki przyjazne dla serca, które...

Profilaktyka zawału serca

Jak uniknąć zawału? (WIDEO)

Jak uniknąć zawału? (WIDEO) Odtwórz wideo

Profesor dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego informuje o tym, w jaki sposób możemy uchronić się przed zawałem.

Profilaktyka zawału serca

Dieta dla serca

Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod obniżenia ryzyka zawału serca jest odpowiednia dieta. Dieta dla mężczyzny w profilaktyce zawału (...) przy wysokim cholesterolu Wysoki cholesterol jest...

Profilaktyka zawału serca

Jak pogoda wpływa na nasze zdrowie?

Jak pogoda wpływa na nasze zdrowie?

te właśnie są często bezpośrednią przyczyną zawału serca). Słupek rtęci a zawał Na układ krążenia największy wpływ ma temperatura. Uważa (...) . Wyniki obejmowały 74 miejsca na terenie Belgii. Zestawiono je z liczbą...

Profilaktyka zawału serca

Jak dbać o serce? Oto 10 zasad

zawału serca. Oto dziesięć zasad, dzięki którym unikniesz problemów związanych z najważniejszym mięśniem. Regularnie spożywaj posiłki Samo zdrowe (...) Choroby serca są główną przyczyną zgonów Polaków....

Leczenie zawału serca

Nowy lek na zapobieganie powtórnemu zawałowi serca

. Ryzyko ponownego przypadku niedokrwienia lub zawału wynosi aż 30%. Profilaktyka zawału serca Ze względu na wysokie zagrożenie ponownym zawałem (...) na ostre zespoły wieńcowe, jednocześnie...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Women's Run - plakat

Women's Run - plakat

Program Women's Run ma na celu propagowanie biegania wśród kobiet.