Trwa ładowanie...

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca
Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca w dzisiejszym szybkim trybie życia jest bardzo ważna. Z roku na rok coraz więcej osób zapada na tego typu schorzenie. Zawały serca zdarzają się najczęściej u osób starszych, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego powinniśmy zapewnić im jak najlepszą opiekę, zwłaszcza w sytuacjach ryzyka, jakimi są np. upalne dni. Szczególnie powinny zadbać o siebie osoby, które chorują na serce, ponieważ one najbardziej narażone są na omdlenia i zawał serca. To nie oznacza, że całe wakacje muszą spędzić w domu przed telewizorem. Wystarczy zadbać o swoje zdrowie i zachować zdrowy rozsądek.

spis treści

1. Na czym polega profilaktyka zawału serca?

Zawał sercajest bardzo poważną chorobą, bezpośrednio zagrażającą życiu człowieka. Ważne jest, aby umieć odpowiednio zapobiec pojawieniu się zawału mięśnia sercowego, szczególnie u osób z grup ryzyka. Do czynników ryzyka zaliczamy:

1.1. Profilaktyka pierwotna

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"

Polega na zapobieganiu wystąpienia pierwszego zawału serca. Głównie zaleca się tutaj zmianę nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej, redukcję masy ciała oraz zaprzestanię palenia papierosów.
Jeżeli występują choroby, jak np. nadciśnienie tętnicze, do profilaktyki pierwotnej zalicza się także regularne przyjmowanie leków obniżających ciśnienie, czy w przypadku podwyższonego cholesterolu leki go obniżające. Należy także prawidłowo przestrzegać zasad trybu życia przy istniejącej chorobie niedokrwiennej.

1.2. Profilaktyka wtórna

Ta profilaktyka zawału mięśnia sercowego polega na zapobieganiu wystąpienia kolejnego zawału mięśnia sercowego. Tyczy się to szczególnie osób starszych.
Ostatnio na rynku pojawiają się propozycje programów wakacyjnych z dopiskiem „dla seniora”. Coraz więcej osób w średnim i starszym wieku spędza aktywnie wakacje, a na rynku znajduje się coraz więcej ofert skierowanych właśnie do nich. Mogą zapisać się do klubów seniora, na zajęcia dodatkowe, które prowadzone są przy domach kultury i bibliotekach. Zajęcia są różnorodne, poczynając od kursów komputerowych, warsztatów z muzykoterapii, chóru, a kończąc na gimnastyce umysłu.
Takie zajęcia są bardzo ważne dla osób starszych i schorowanych. Pomagają im zapomnieć o chorobie i o swoim wieku. Seniorzy mogą także skorzystać ze specjalnych ćwiczeń fizycznych dla osób starszych. Treningi odbywają się pod okiem zawodowych instruktorów. Ostatnio coraz bardziej popularny staje się aqua aerobik, który jest połączony z gimnastyką i zajęciami terapeutycznymi. Stosowana jest także specjalna dieta na seniorów.

1.3. Telemonitoring – dla osób chorych na serce

Osoby chore na serce często obawiają się o swoje zdrowie, zwłaszcza kiedy ich najbliżsi nie mogą być z nimi cały czas. W czasie upałów seniorzy jeszcze bardziej obawiają się o swoje zdrowie. W upalne dni aktywność fizyczna osób starszych powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż może doprowadzić do utraty przytomności lub zawału serca.
Rodzina, zostawiając osoby starsze same w domu, powinna zadbać o ich bezpieczeństwo. A ponieważ seniorzy często podążają za duchem czasu, to zadanie to jest prostsze dzisiaj niż jeszcze 5 lat temu. Coraz więcej osób starszych posiada telefony komórkowe, stworzone specjalnie dla nich, z dużymi wyświetlaczami i klawiszami.
W krajach zachodnich popularna staje się telemedycyna. Usługa telemonitoringu kardiologicznego działa w połączeniu z każdym telefonem, zarówno stacjonarnym, jak i komórkowym. Jest to świetne rozwiązanie dla osób starszych, ponieważ mogą dbać o swoje zdrowie, nie wychodząc w domu, a poradę mogą otrzymać w każdej chwili. W razie zagrożenia lekarz dyżurujący wezwie karetkę i udzieli rad, jak zachować się w danej sytuacji.

Ważne jest, aby seniorzy nie zamykali się w domu. Starość nie oznacza końca życia – takie osoby nadal mogą być aktywne i żyć pełnią życia. Dlatego warto zapewnić im zajęcia, które pomogą im w utrzymaniu aktywności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze