Program szczepień przeciw HPV we Wrocławiu
Miasto Wrocław w całości sfinansowało program szczepień przeciw rakowi szyjki macicy, którym objęto dwa tysiące wrocławskich trzynastolatek. Okazało się jednak, że w wielu przypadkach nie skorzystano z możliwości darmowego szczepienia.
1. Szczepionka przeciw HPV
Obecnie stosowane szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy chronią przed zakażeniem kilkoma najgroźniejszymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest główną przyczyną rozwoju tego nowotworu. Szczepienia są tym samym najważniejszych elementem profilaktyki raka szyjki macicy. Na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych szczepionki są powszechnie stosowane, a programy szczepień obejmują wszystkie dziewczynki w danej grupie wiekowej. Dzięki temu można zapobiec wielu przypadkom raka u dorosłych kobiet.
2. Szczepienia we Wrocławiu
Opłacone przez miasto szczepionki przysługiwały wszystkim trzynastoletnim mieszkankom Wrocławia. Powiadomienie o możliwości szczepienia przeciw HPV przychodziło do rodziców dziewczynek pocztą. Mimo tego frekwencja na szczepieniach nie była zadowalająca. Przykładowo ze szczepień w przychodni przy ulicy Maxa Borna skorzystało zaledwie 60% z ponad 130 dziewczynek objętych programem. Jest to duże rozczarowanie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż wielu rodziców płaci nawet 1500 zł za możliwość zaszczepienia swoich córek.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.