Trwa ładowanie...

Program szczepień przeciw HPV we Wrocławiu

Miasto Wrocław w całości sfinansowało program szczepień przeciw rakowi szyjki macicy, którym objęto dwa tysiące wrocławskich trzynastolatek. Okazało się jednak, że w wielu przypadkach nie skorzystano z możliwości darmowego szczepienia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Szczepionka przeciw HPV

Obecnie stosowane szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy chronią przed zakażeniem kilkoma najgroźniejszymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest główną przyczyną rozwoju tego nowotworu. Szczepienia są tym samym najważniejszych elementem profilaktyki raka szyjki macicy. Na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych szczepionki są powszechnie stosowane, a programy szczepień obejmują wszystkie dziewczynki w danej grupie wiekowej. Dzięki temu można zapobiec wielu przypadkom raka u dorosłych kobiet.

2. Szczepienia we Wrocławiu

Opłacone przez miasto szczepionki przysługiwały wszystkim trzynastoletnim mieszkankom Wrocławia. Powiadomienie o możliwości szczepienia przeciw HPV przychodziło do rodziców dziewczynek pocztą. Mimo tego frekwencja na szczepieniach nie była zadowalająca. Przykładowo ze szczepień w przychodni przy ulicy Maxa Borna skorzystało zaledwie 60% z ponad 130 dziewczynek objętych programem. Jest to duże rozczarowanie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż wielu rodziców płaci nawet 1500 zł za możliwość zaszczepienia swoich córek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.