Prokrastynacja - charakterystyka, na co dzień, sposoby na przezwyciężenie

Często odkładasz rzeczy do zrobienia na później? Prawdopodobnie cierpisz na prokrastynację, czyli tendencję do nieustannego zwlekania z wykonywaniem obowiązków. Wydaje ci się, że zadanie będzie łatwiej wykonać jutro i je odkładasz. Niestety, taka taktyka przynosi wiele szkód, dlatego warto wiedzieć, jak pokonać prokrastynację i radzić sobie z zadaniami na bieżąco.

Zobacz film: "By szczyty zdobywać"

1. Prokrastynacja - charakterystyka

Prokrastynacja została uznana za zaburzenie psychiczne, jednak w powszechnym rozumieniu osoby odwlekające wykonanie swoich powinności uznawane są zwyczajnie za leni. Dlaczego często przekładamy rzeczy na później?

Zwykle wydaje nam się, że następnego dnia nasze obowiązki będą łatwiejsze i przyjemniejsze do wykonania niż w danej chwili. A następnie okazuje się, że sytuacja jutro wygląda podobnie jak dzisiaj, a my po raz kolejny przekładamy zadania na później.

Zaległości mogą powodować stres i paraliżujący strach przed konsekwencjami.

Co zrobić, żeby problem prokrastynacji już nigdy nas nie dotyczył? Recepta w teorii jest banalna – po prostu zacząć. Eksperci zajmujący się rozwojem osobistym twierdzą, że wystarczy zrobić pierwszy krok i zacząć rozwiązywać odkładany problem, a zmieni się nasze postrzeganie całego zadania.

Prokrastynacja, czyli odkładanie na jutro, nie rozwiązuje problemu. Wykonanie, chociażby zaczęcie zadania sprawia, że wyda nam się ono łatwiejsze, mniej stresujące i przyjemniejsze do wykonania. Będziemy też dumni z siebie, że w końcu udało nam się zacząć, a to nie jedyna metoda .

Poza tym często okazuje się, że zwlekanie z wykonaniem zaległych spraw było dużo bardziej przytłaczające niż same zadania. Problemem okazuje się nie zadanie, które mieliśmy wykonać, ale prokrastynacja - chęć, aby w ogóle zacząć.

8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji
8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji [9 zdjęć]

Motywacja to stan, który pobudza bądź powstrzymuje człowieka przed wykonaniem poszczególnej czynności....

zobacz galerię

2. Prokrastynacja - na co dzień

Prokrastynacja to nie tylko odkładanie obowiązków służbowych, wykonanie projektu lub zleconego zadania. Prokrastynacja może dotyczyć również naszego działania na co dzień. Przykładowo odkładanie na jutro ćwiczeń, aby w końcu zadbać o figurę i zdrowie, odkładanie rzucenia palenia, odkładanie zaprzestania jedzenia słodyczy i wiele innych. Tymczasem z każdym dniem podjęcie wyzwania, przełamanie się i osiągnięcie celu jest trudniejsze.

Prokrastynacja to choroba, która objawia się wymówkami, że jutro będzie lepiej. W rzeczywistości tłumaczymy się przed sobą każdego dnia, powtarzając zaledwie schemat i rozwijając prokrastynację w sobie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Prokrastynacja - sposoby na przezwyciężenie

Jeśli masz na głowie wiele spraw, które czekają na rozwiązanie i gonią cię terminy, wypróbuj taktykę czterech kroków.

Po pierwsze – zmień sposób myślenia o sobie. Kiedy postrzegamy samych siebie jako prokrastynatorów, stajemy się nimi.

Sposób na prokrasytnację to m.in zmiana sposobu myślenia. Zacznij myśleć, że jesteś osobą, która szybko rozpoczyna i kończy zlecone projekty. Dzięki temu szybciej i łatwiej będziesz wywiązywać się ze zobowiązań.

Po drugie – podziel zadanie na mniejsze części. Wielkie projekty zwykle nas przerażają i przez to zwlekamy z ich rozpoczęciem.

Po trzecie – ustal nagrodę. Odpowiednia motywacja może ci pomóc w uporaniu się z zaległymi sprawami. Po zakończeniu trudnych, odkładanych zadań spraw sobie przyjemność – spotkaj się z przyjaciółmi, wyjdź do kina. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie uda się skończyć, nie możesz odebrać swojej nagrody.

Po czwarte – złóż publiczną obietnicę. Kiedy zobowiązujemy się przed innymi ludźmi do wykonania zadania, trudniej jest nam się wycofać. Nie chcemy, by inni widzieli nasze porażki, dlatego zwiększa się prawdopodobieństwo dotrzymania terminów.

Jeśli pracujesz nad projektem, powiedz o tym przyjacielowi i poproś, aby za kilka dni zapytał, jak ci idzie. Ciągle odkładasz zapisanie się na siłownię? Umieść post na Facebooku, a twoi znajomi na pewno zapytają, jak ci poszło na pierwszym treningu.

Odkładanie spraw na później można pokonać w kilku prostych krokach. Kiedy w końcu uda nam się uporać z zaległościami, będziemy zdziwieni, jak łatwo nam poszło. Zmiana nastawienia do obowiązków sprawi, że żadne zadanie już nigdy nie wyda nam się niewykonalne.

Prokrastynacja to problem w nas samych. Nasz sposób nastawienia. Ciągłe powtarzanie "Nie chce mi się", "Zrobię to później", nie sprawi, że prokrastynacja zniknie. Wręcz przeciwnie. Takimi słowami karmimy prokrastynację.

Wystarczy jednak powiedzieć sobie "Dam radę", "Zrobię to teraz", a nasze samopoczucie znacznie się poprawi, gdy wykonamy swoje zadanie i obowiązki.

Jesteś ciekaw czy inni też zmagają się z prokrastynacją? Sprawdź nasze forum.

 

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy