Prokrastynacja - charakterystyka, sposoby na przezwyciężenie

Często odkładasz rzeczy do zrobienia na później? Prawdopodobnie cierpisz na prokrastynację, czyli tendencję do nieustannego zwlekania z wykonywaniem obowiązków. Wydaje ci się, że zadanie będzie łatwiej wykonać jutro i je odkładasz. Niestety, taka taktyka przynosi wiele szkód, dlatego warto wiedzieć, jak pokonać prokrastynację i radzić sobie z zadaniami na bieżąco.

Prokrastynacja - co to jest?

Prokrastynacja została uznana za zaburzenie psychiczne, jednak w powszechnym rozumieniu osoby odwlekające wykonanie swoich powinności uznawane są zwyczajnie za leni. Dlaczego często przekładamy rzeczy na później? Zwykle wydaje nam się, że następnego dnia nasze obowiązki będą łatwiejsze i przyjemniejsze do wykonania niż w danej chwili. A następnie okazuje się, że sytuacja jutro wygląda podobnie jak dzisiaj, a my po raz kolejny przekładamy zadania na później. Zaległości mogą powodować stres i paraliżujący strach przed konsekwencjami.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Co zrobić, żeby problem prokrastynacji już nigdy nas nie dotyczył? Recepta w teorii jest banalna – po prostu zacząć. Eksperci zajmujący się rozwojem osobistym twierdzą, że wystarczy zrobić pierwszy krok i zacząć rozwiązywać odkładany problem, a zmieni się nasze postrzeganie całego zadania. Wyda nam się łatwiejsze, mniej stresujące i przyjemniejsze do wykonania. Będziemy też dumni z siebie, że w końcu udało nam się zacząć. Poza tym często okazuje się, że zwlekanie z wykonaniem zaległych spraw było dużo bardziej przytłaczające niż same zadania.

Prokrastynacja - sposoby na przezwyciężenie

Jeśli masz na głowie wiele spraw, które czekają na rozwiązanie i gonią cię terminy, wypróbuj taktykę czterech kroków.

Po pierwsze – zmień sposób myślenia o sobie. Kiedy postrzegamy samych siebie jako prokrastynatorów, stajemy się nimi. Zacznij myśleć, że jesteś osobą, która szybko rozpoczyna i kończy zlecone projekty. Dzięki temu szybciej i łatwiej będziesz wywiązywać się ze zobowiązań.

Po drugie – podziel zadanie na mniejsze części. Wielkie projekty zwykle nas przerażają i przez to zwlekamy z ich rozpoczęciem.

Po trzecie – ustal nagrodę. Odpowiednia motywacja może ci pomóc w uporaniu się z zaległymi sprawami. Po zakończeniu trudnych, odkładanych zadań spraw sobie przyjemność – spotkaj się z przyjaciółmi, wyjdź do kina. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie uda się skończyć, nie możesz odebrać swojej nagrody.

Po czwarte – złóż publiczną obietnicę. Kiedy zobowiązujemy się przed innymi ludźmi do wykonania zadania, trudniej jest nam się wycofać. Nie chcemy, by inni widzieli nasze porażki, dlatego zwiększa się prawdopodobieństwo dotrzymania terminów. Jeśli pracujesz nad projektem, powiedz o tym przyjacielowi i poproś, aby za kilka dni zapytał, jak ci idzie. Ciągle odkładasz zapisanie się na siłownię? Umieść post na Facebooku, a twoi znajomi na pewno zapytają, jak ci poszło na pierwszym treningu.

Odkładanie spraw na później można pokonać w kilku prostych krokach. Kiedy w końcu uda nam się uporać z zaległościami, będziemy zdziwieni, jak łatwo nam poszło. Zmiana nastawienia do obowiązków sprawi, że żadne zadanie już nigdy nie wyda nam się niewykonalne.

Jesteś ciekaw czy inni też zmagają się z prokrastynacją? Sprawdź nasze forum.

 

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Materiał powstał we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Narodowe Archiwum Cyfrowe to centralne archiwum państwowe powstałe w 2008 roku jako odpowiedź na cyfrową rewolucję. Zadania NAC to archiwizacja, digitalizacja i udostępnianie online materiałów cyfrowych: fotografii, nagrań dźwiękowych i filmów. W zasobach NAC znajduje się 15 mln fotografii, 30 tysięcy nagrań i 2 tysiące filmów. Narodowe Archiwum Cyfrowe pełni funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji zasobów kultury. W NAC powstał Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA oraz serwis szukajwarchiwach.pl, w którym można znaleźć miliony skanów materiałów archiwalnych. Więcej fotografii w serwisie audiovis.nac.gov.pl

Sylwia Stachura, 5 miesięcy temu

Zarządzanie czasem

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zarządzanie czasem
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zarządzanie czasem
Zarządzanie czasem

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?

, co odciąga twoją uwagę. Prawidłowa organizacja czasu pracy Zarządzanie czasem to podstawa efektywnej pracy. Mądre gospodarowanie czasem pozwoli ci (...) pięcioetapowy proces zarządzania...

Zarządzanie czasem

Jak być cierpliwym?

Jak być cierpliwym?

na swoją kolej? Jak odraczać przyjemność w czasie? Na te pytania chciałoby znać odpowiedź wielu ludzi. Niestety, w dobie XXI wieku cierpliwość (...) nie jest zbyt mocną stroną wielu z nas. Ciągły pośpiech, presja czasu,...

Zarządzanie czasem

7 sposobów na celebrowanie JOMO

7 sposobów na celebrowanie JOMO

, bez brzęczących powiadomień telefonu. Uważają, że samotności nie należy się bać ani przed nią uciekać. Nie musi też oznaczać nudy i braku zajęcia. Spędzanie czasu

Kurzajka - charakterystyka, usuwanie

Leczenie kurzajek (WIDEO)

Leczenie kurzajek (WIDEO) Odtwórz wideo

rozprzestrzeniania się zmian chorobowych. Na szczęście istnieje wiele metod usuwania kurzajek. Oto skuteczne sposoby na brodawki wirusowe: chemiczne, np. użycie (...) i wyłyżeczkowanie, naświetlenia laserem i stosowanie preparatów...

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG

Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

Kurzajka - charakterystyka, usuwanie

Domowe sposoby na kurzajki (WIDEO)

Domowe sposoby na kurzajki (WIDEO) Odtwórz wideo

, po usunięciu kurzajki widoczne jest krwawienie wypływające z punkcików. Czy istnieją skuteczne metody na kurzajki? Czy są niekonwencjonalne sposoby na brodawki skórne?

Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania

Narzędzia do skalowania zębów

Narzędzia do skalowania zębów

Skalowanie polega na regularnym czyszczeniu widocznych powierzchni zębów.