Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Prosaki – charakterystyka, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
14.09.2023 15:13
Do walki z prosakami można też wykorzystać laseroterapię
Do walki z prosakami można też wykorzystać laseroterapię (123rf.com)

Prosaki są niewielkimi zmianami skórnymi o charakterze żółtych lub białych kuleczek. Mogą one występować zarówno u niemowląt, jak i osób dorosłych. Prosaki zazwyczaj pojawiają się na skórze twarzy, przez co przypominają trądzik. Na szczęście istnieją sposoby, które umożliwiają skuteczną walkę z prosakami.

spis treści

1. Przyczyny prosaków

Prosaki to bardzo małe, białe lub żółtawe grudki o wielkości ziaren maku, pojawiające się na skórze. Z wyglądu są bardzo podobne do innych zmian skórnych, takich jak krostki, kaszaki czy trądzik. Prosaki można poznać po tym, że są twarde i nie da się ich usunąć poprzez wyciśnięcie.

Zazwyczaj pojawiają się w większej liczbie na skórze twarzy, w okolicach oczu, uszu, czoła, skroni oraz nosa. U niektórych pacjentek występują także prosaki na wargach sromowych.

Zobacz film: "Niepokojące zmiany skórne"

Prosaki są specyficznym objawem wieku niemowlęcego, jednak występują także u osób dorosłych. Nie jest to schorzenie o charakterze zakaźnym jednak jest uciążliwe i nieestetycznie. Z tego powodu wiele osób chce się ich jak najszybciej pozbyć.

Prosaki to tak naprawdę małe cysty, które pojawiają się w następstwie zapchania przez sebum mieszków włosowych. U wylotu zablokowanego gruczołu skórnego zbiera się masa rogowo-łojowa w następstwie czego na skórze pojawiają się prosaki.

Dermatolodzy nie są zgodni co do przyczyny powstawania prosaków. Wielu specjalistów jest zdania, że za występowanie prosaków odpowiedzialne są geny. Inni natomiast twierdzą, że pojawiają się one w wyniku zmian hormonalnych. Wszyscy jednak zgadzają się co do tego, że nieodpowiednia pielęgnacja skóry zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Oczywistym jest, że doprowadzenie do niedrożności porów sprzyja pojawieniu się prosaków.

2. Metody walki z prosakami

Aby pozbyć się prosaków, najlepiej udać się do kosmetyczki. Metody walki z prosakami są przeróżne. Jednym z najbardziej skutecznych jest nakłucie grudki za pomocą sterylnej igły pod właściwym kątem, w taki sposób, aby umożliwić wydobycie się zalegającego łoju. Nie zaleca się samodzielnego wykonywania takiego zabiegu w domu, ponieważ jego nieprawidłowe wykonanie może prowadzić do pojawienia się blizn oraz zakażenia.

Kolejnym zabiegiem pozwalającym na skuteczne pozbycie się prosaków jest elektrokoagulacja. Jest to bezinwazyjna metoda usuwania prosaków polegająca na zastosowaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Ten sposób wykorzystywany jest także w leczeniu innych zmian skórnych, między innymi włókniaków i pękających naczynek.

W niektórych gabinetach dostępna jest metoda wymrażania prosaków. Zabieg ten jest wykorzystywany przede wszystkim do walki z brodawkami i innymi zmianami skórnymi, jednak jest również bardzo skuteczny w przypadku prosaków.

Zobacz także:

Świetnym sposobem na regenerację skóry jest peeling chemiczny, mikrodermabrazja oraz inne techniki złuszczające. Złuszczanie naskórka za pomocą kwasów lub w sposób mechaniczny pozwala pozbyć się prosaków oraz poprawia stan skóry.

Do walki z prosakami można też wykorzystać laseroterapię. Jest to najnowocześniejsza a zarazem najdroższa z dostępnych terapii. Koszt takiego zabiegu waha się od stu do trzystu złotych. Ten zabieg powinien być wykonywany w ostateczności, gdy pozostałe metody usuwania prosaków zawiodą.

Należy pamiętać, że w walce z prosakami najważniejsza jest odpowiednia i codzienna pielęgnacja skóry. Warto robić peeling migdałowy, peeling glikolowy, PHA, AHA, BHA. Należy unikać wystawiania skóra na długotrwałe działanie wysokiej oraz niskiej temperatury.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pryszcze
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze