Trwa ładowanie...

Proste badanie krwi może wykazać obecność raka

Avatar placeholder
16.12.2019 08:28
Dzięki badaniu krwi diagnozowanie raka będzie prostsze i bezpieczniejsze
Dzięki badaniu krwi diagnozowanie raka będzie prostsze i bezpieczniejsze (Shutterstock)

Badanie krwi na obecność raka może wskazać, gdzie w organizmie rośnie nowotwór bez konieczności wykonywania bolesnych biopsji.

Tzw. płynne biopsje mogą zrewolucjonizować leczenie raka poprzez identyfikację osób z guzami wolno rosnącymi i osób najbardziej zagrożonych zachorowaniem. Działają one poprzez wykrywanie DNA uwalnianego przez umierające komórki nowotworowe.

Teraz, po raz pierwszy, możliwe jest wskazanie części ciała dotkniętych chorobą. To dlatego, że normalne komórki, zabijane przez nowotwór, również uwalniają do krwiobiegu DNA, które ma swój własny, unikalny podpis.

Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkrył wzorce DNA dla 10 różnych typów tkanek, łącznie z komórkami wątroby, płuc i nerek.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Oznacza to, że chorzy na raka, którzy mają objawy charakterystyczne dla różnych typów nowotworów, takie jak wzdęcia lub nagła utrata wagi, mogą być w przyszłości łatwo i szybko diagnozowani bez konieczności wykonywania biopsji.

Proste badanie krwi może pomóc wcześnie zdiagnozować raka
Proste badanie krwi może pomóc wcześnie zdiagnozować raka (Shutterstock)

Dr Catherine Pickworth z instytucji Cancer Research UK powiedziała, że biopsja może być inwazyjna i nieprzyjemna, a każdy zabieg pod narkozą jest ryzykowny. Dlatego eksperci skłaniają się ku płynnym biopsjom.

Dr Pickworth mówi, że analizowanie DNA komórek nowotworowych we krwi jest ekscytującym pomysłem. To obiecujące nowe podejście może pomóc w szybszym wykrywaniu położenia guzów. Zanim jednak stanie się to rzeczywistością, należy sprawdzić, czy metoda ta skutecznie wykrywa raka i czy może pomóc postawić wcześniejszą diagnozę.

Wyniki badań zostały opublikowane w "Nature Genetics".

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Naukowcy pobrali próbki guzów i krwi od pacjentów z chorobą nowotworową, aby znaleźć markery różnych narządów we krwi. W ten sposób stworzyli bazę danych dotyczącą DNA wątroby, jelita cienkiego, okrężnicy, płuc, mózgu, nerek, trzustki, śledziony, żołądka i krwi.

Stosunkowo niedawno eksperci odkryli, że fragmenty komórek nowotworowych, przedostające się do krwi, mogą stanowić materiał do badań w kierunku choroby. Obecnie wiadomo, że zdrowe komórki, które są zabijane przez nowotworowe, gdy konkurują o przestrzeń i substancje odżywcze, pozostawiają swój unikalny podpis we krwi, zwany metylacją CpG haplotypów.

ZOBACZ TAKŻE:

Po analizie historii medycznych pacjentów onkologicznych, naukowcy byli w stanie sprawdzić, z którym organem powiązany jest dany podpis.

Główny autor badania, Kun Zhang, profesor bioinżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, powiedział, że jego zespół dokonał tego odkrycia przez przypadek.

"Początkowo stosowaliśmy konwencjonalne podejście, analizując sygnały komórek raka i próbując dowiedzieć się, skąd pochodzą" - powiedział. W ten sposób naukowcy dostrzegli również ślady innych komórek. Po integracji obydwu zestawów sygnałów okazało się, że mogą one potwierdzić lub wykluczyć obecność raka i określić, w którym miejscu się rozwija.

Proste badanie krwi może zapewnić szybką diagnozę, zanim choroba zacznie się rozprzestrzeniać, a poznanie jego położenia jest kluczowe we wczesnym wykrywaniu nowotworów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze