Trwa ładowanie...

Prozac – zastosowanie, skutki uboczne, dawkowanie, przeciwwskazania

Prozac to nazwa leku mającego działanie antydepresyjne. Jego głównym składnikiem jest fluoksetyna. Po raz pierwszy tę substancję można było kupić w Belgii (1986 rok), jednak swoją popularność zawdzięcza ona amerykańskiej firmie Eli Lilly, która od 1988 roku zaczęła sprzedawać lek właśnie pod nazwą prozac.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

spis treści

1. Czym jest fluoksetyna

Flouksetyna to jeden z selektywnych inhibitorów wychwytu zdrowotnego serotoniny (SSRI). Stosuje się ją w farmakologii przeciwdepresyjnej, a także w leczeniu bulimii i zaburzeń obsesyjno-kompulsywych. Dostępna jest tylko na receptę w postaci tabletek i kapsułek. Jej działanie odczuwane jest przez pacjentów zwykle po okresie od 4 do 6 tygodni.

2. Najczęstsze działania niepożądane

Osoby zażywające prozac mogą skarżyć się na złe samopoczucie (senność i osłabienie), bóle głowy, a także trudności z zaśnięciem. Zwykle objawy te mają łagodny charakter i ustępują po kilku tygodniach. Po zażyciu prozacu możliwe jest również pojawienie się biegunek.

3. Skutki uboczne stosowania prozacu

Czasem u pacjentów stosujących prozac występują tak poważne działania niepożądane, jak: trudności z koncentracją uwagi i pamięcią, problemy z klarownym myśleniem, osłabienie i zaburzenia równowagi czy atak serca.

Niektórzy uskarżali się również na: myśli o samookaleczaniu, a nawet samobójcze, bóle w klatce piersiowej i uczucie ścisku w tym miejscu, zawroty głowy, omdlenia, stany euforyczne i przesadny entuzjazm, podniecenie, także silne pobudzenie wymagające stałej aktywności, przybieranie na wadze lub utrata wagi.

Zdarzały się także pacjentki, które po stosowaniu prozacu zgłaszały zmiany w cyklach miesiączkowych, np. krwawienia obfitsze niż zwykle oraz miesiączkowanie między cyklami.

Zażywanie prozacu w niektórych grupach powodowało: wymioty krwią, wymioty czarną treścią z żołądka, krwawienie z gardła podczas kaszlu, krew w moczu, czerwone lub czarne stolce. Wszystkie te objawy są wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego.

Część mężczyzn przyznawała się również do bolesnych erekcji trwających nawet dłużej niż 4 godziny, pojawiających się również w sytuacjach braku podniecenia seksualnego (priapizm).

Ostre reakcje alergiczne na prozac przejawiają się: swędzącą wysypką przechodzącą czasem w opuchliznę z pęcherzami, łuszczeniem się skóry, świszczącym oddechem, uczuciem ścieśnienia w klatce piersiowej lub w gardle, problemami z oddychaniem lub mówieniem, opuchlizną warg, języka, gardła albo i całej twarzy.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów uczulenia lub innych skutków ubocznych należy koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

4. Jak przeciwdziałać efektom ubocznym prozacu

Niektórym pacjentom uskarżającym się na złe samopoczucie pomaga przyjmowanie prozacu wraz z pożywieniem lub bezpośrednio po posiłku. Zaleca się również, by porcje nie były zbyt obfite ani przesadnie przyprawione.

W przypadku trudności z zaśnięciem warto połykać dawkę leku zawsze rano po przebudzeniu.

Gdy prozac wywołuje biegunkę, należy ograniczyć się do stałego uzupełniania płynów i elektrolitów. Nie zaleca się, by bez konsultacji lekarskiej sięgać po środki powstrzymujące biegunkę. Te bowiem mogą wchodzić w niekorzystne interakcje z lekiem.

5. Prozac w ciąży

Kobietom oczekującym na przyjście dziecka zwykle nie poleca się fluoksetyny. Dzieje się tak dlatego, że nie jest ona (podobnie jak inne antydepresanty w pełni bezpieczna dla pacjentów z tej grupy. Może się jednak zdarzyć, że mimo to lekarz ją przepisze. Przed podjęciem decyzji weźmie jednak pod uwagę bilans możliwych korzyści i ewentualnych skutków ubocznych. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest mniejsze, gdy pacjentka przyjmuje prozac we wczesnej i późnej fazie ciąży.

Nie rekomenduje się zażywania prozacu również matkom karmiącym, ponieważ fluoksetyna przedostaje się do mleka i może negatywnie wpływać na organizm dziecka.

6. Kto może zażywać prozac

Prozac przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 8 lat.

Przed rozpoczęciem kuracji lekiem prozac należy poinformować lekarza, czy jesteśmy uczuleni na fluoksetynę, mamy problemy z sercem, zażywaliśmy już wcześniej inne antydepresanty lub też, że cierpimy z powodu jaskry.

Te dane są bardzo istotne dla przebiegu terapii, ponieważ prozac może przyspieszać bicie serca lub zmieniać rytm jego uderzeń, współdziałać z innymi lekami o podobnym działaniu i razem z nimi znacznie zwiększać ciśnienie krwi, w tym również w gałkach ocznych.

Prozac zawiera fluoksetynę, która jest szeroko stosowana w leczeniu depresji.
Prozac zawiera fluoksetynę, która jest szeroko stosowana w leczeniu depresji. (pl.123rf.com)

7. Interakcje w cukrzycy

Diabetycy zażywający prozac powinni częściej mierzyć poziom glukozy we krwi. Wynika z to z faktu, że wielu z nich w pierwszych kilku tygodniach przyjmowania leku miało trudności z utrzymaniem właściwego stężenia glukozy.

Cukrzyca atakuje znienacka
Cukrzyca atakuje znienacka [7 zdjęć]

Cukrzyca to podstępna choroba, której objawów nie można bagatelizować. Przekonał się o tym Michał Figurski....

zobacz galerię

8. Jak zażywać ten specyfik?

Wystarczy przymować prozac raz dziennie o dowolnej porze. Można nawet na czczo. Jeśli pacjent uskarża się na trudności z zaśnięciem, zaleca się, by przyjmował zalecaną dawkę rano.

Standardowa dzienna dawka prozacu dla osoby dorosłej wynosi 20 mg. Zdarza się jednak, że lekarz może zalecić mniejszą. Maksymalnie może ona zostać zwiększona do 60 mg na dobę.

W przypadku dzieci standardowa dawka wynosi 10 mg i może zostać zwiększona do 20 mg.

Jeśli zdarzy się zapomnieć przyjąć prozac, pod żadnym pozorem nie wolno go uzupełniać, zażywając podwójną ilość. Kolejnego dnia o wybranej porze należy połknąć tyle, ile zalecił lekarz dla ustalonej normy dobowej.

Nie wolno zażywać więcej flouksentyny, niż wynika z zaleceń lekarskich. Przedawkowanie może bowiem prowadzić do poważnych następstw, takich jak np.: wymioty, drgawki, uporczywe uczucie senności, rozstrój nerwowy, problemy z sercem i płucami, a nawet zawał serca.

Zdarza się, że prozac uzależnia, co przejawia się głodem po odstawieniu leku. Szczególnie ważne jest więc przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących jego stosowania.

Dla własnego dobra nie należy również zażywać leku podczas przyjmowania preparatów z dziurawca zwyczajnego (np. jako herbaty). Składniki zawarte w tej roślinie wzmacniają bowiem działanie leku i mogą prowadzić do znacznego zwiększenia ilości serotoniny w mózgu (tzw. zespołu serotoninowego). To z kolei może skutkować znacznym pobudzeniem, wzrostem ciśnienia, drgawkami, a w skrajnych przypadkach – nawet śpiączką czy śmiercią.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

9. Jak go dostać

W Polsce znajdziemy prozac pod innymi nazwami, produkowany przez europejskie koncerny farmaceutyczne. Najczęściej możemy się spotkać z fluoksetyną sprzedawaną jako:

  • Seronil (kapsułki 30 lub 100 szt. po 20 mg, tabletki 30 lub 100 szt. po 10 mg),
  • Andepin (kapsułki 30 szt., 20 mg),
  • Bioxetin (tabletki 30 szt., 20 mg),
  • Deprexetin (kapsułki 30 szt., 20 mg),
  • Fluoxetin (kapsułki 30 szt., 20 mg).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.