Trwa ładowanie...

Przebadali witaminę D. Zaskakujące wnioski badaczy

 Maciej Rugała
13.01.2023 16:56
Witamina D wpływa na kości i skórę
Witamina D wpływa na kości i skórę (Getty Images)

Suplementacja witaminy D (po uprzednim kontakcie z lekarzem) staje się kluczowa w naszej szerokości geograficznej. O jej pozytywnym działaniu na kości i odporność wiedzieliśmy od dawna, jednak badanie przeprowadzone przez fińskich naukowców rzuca nowe światło na jej stosowanie. Okazało się, że jej prawidłowy poziom przeciwdziała rozwojowi groźnego raka skóry.

spis treści

1. Wzmacnia kości, utrzymuje skórę w zdrowiu

Wśród osób zażywających regularnie witaminę D obserwuje się mniej przypadków czerniaka skóry niż wśród tych, którzy nie przyjmują tej witaminy – wynika z fińskiego badania, które publikuje czasopismo "Melanoma Research”. Ponadto osoby, które regularnie przyjmują witaminę D, mają też znacznie niższe ogólne ryzyko nowotworów skóry (łącznie czerniaka i raków skóry).

Jak przypominają autorzy pracy, witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, dlatego jej niedobory mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób. Zależność między poziomem witaminy D w organizmie oraz ryzykiem nowotworów skóry była badana w przeszłości. Wyniki tych prac były niejednoznaczne, a czasem nawet sprzeczne.

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii oraz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio przeprowadzili badanie w grupie 498 pacjentów z wyższym ryzykiem nowotworu skóry, m.in. czerniaka, raka podstawnokomórkowego skóry, czy kolczystokomórkowego raka skóry. Badani byli w wieku od 21 do 79 lat.

2. Kalcyferol przeciwdziała powstawaniu nowotworów

Zobacz film: "Jak rozpoznać czerniaka?"

Doświadczeni dermatolodzy zebrali dane medyczne dotyczące uczestników badania oraz przebadali ich skórę. Ze względu na stosowanie doustnych suplementów z witaminą D wyodrębniono trzy grupy pacjentów:

  • osoby niezażywające ich wcale,
  • zażywające okazjonalnie,
  • przyjmujące regularnie.

U połowy pacjentów zbadano poziom klacydiolu (25-hydroksywitamina D) we krwi i okazało się, że koresponduje on dobrze z udzielanymi informacjami na temat zażywania witaminy D. Kalcydiol jest jednym z metabolitów witaminy D. Powstaje w wątrobie. Z kalcydiolu z kolei powstaje w nerkach najbardziej aktywny metabolit tej witaminy – kalcytriol.

Okazało się, że u osób regularnie zażywających witaminę D ryzyko zachorowania na czerniaka było o 55 proc. niższe. W grupie stosującej regularnie te suplementy było mniej zachorowań na czerniaka niż w grupie ich niezażywającej – 18 proc. wobec 32 proc., jak również mniej zachorowań na jakikolwiek nowotwór skóry – 62 proc. wobec blisko 75 proc.

3. Czy witamina D chroni także przed starzeniem?

Nie zaobserwowano natomiast związku między zażywaniem witaminy D a fotostarzeniem się skóry, rogowaceniem słonecznym, liczbą znamion, jak również ryzykiem podstawnokomórkowego czy kolczystokomórkowego raka skóry.

Autorzy pracy podkreślają, że ich badanie wskazuje na istnienie zależności - jednak nie dowodzi, iż ma ona charakter przyczynowo-skutkowy.

Na razie nie wiadomo też, jakie dawki witaminy D mogłyby ewentualnie obniżać ryzyko czerniaka. Na razie badacze zalecają przestrzeganie dawkowania zgodnego z rekomendacjami dla różnych grup.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: PAP

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze