Trwa ładowanie...

Przebarwienia na twarzy – czym są, przyczyny, profilaktyka, jak usunąć przebarwienia

Przebarwienia na twarzy często spowodowane są nadmierną ekspozycją na słońce.
Przebarwienia na twarzy często spowodowane są nadmierną ekspozycją na słońce. (Pexels)

Przebarwienia na twarzy to zmiany skórne, które mogą pojawić się na skutek zaburzeń hormonalnych, nadmiernej ekspozycji na światło ultrafioletowe czy stosowanie leków fotouczulających. Często uznawane są za problem natury estetycznej, w takich przypadkach warto je usunąć. Co na przebarwienia na twarzy?

spis treści

1. Czym są przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to zaburzenia barwnikowe skóry, które wynikają ze wzmożonego nagromadzenia w niej pigmentu. Powstają, kiedy zaburzona zostaje praca melanocytów i dochodzi do wydzielania dużych ilości melaniny. Zakłócenie poziomu melaniny sprawia, że pigmentacja skóry staje się nierównomierna, przez co na czole, policzkach, czy wokół ust pojawiają się tzw. zmiany pigmentacyjne.

Przebarwienia na twarzy nie zawsze wyglądają tak samo. U jednych są to ciemne, brązowe plamy, u innych z kolei przybierają postać jasnoróżowych lub białych zmian. Niektóre przebarwienia skórne są mało widoczne, a innych nie sposób nie dostrzec.

2. Rodzaje przebarwień na twarzy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przebarwienia na skórze dzieli się ze względu na różnorodne kryteria. I tak z uwagi na przyczynę powstawania wymienić można:

  • przebarwienia o podłożu genetycznym,
  • przebarwienia polekowe,
  • przebarwienia hormonalne,
  • przebarwienia chorobowe,
  • przebarwienia wtórne (np. mechaniczne, słoneczne, chemiczne, pozapalne, cieplne).

Z kolei ze względu na głębokość położenia barwnika w skórze przebarwienia klasyfikuje się także na:

  • naskórkowe,
  • skórne,
  • skórno-naskórkowe.

Ponadto zmiany barwnikowe skóry twarzy z uwagi na ich charakterystykę dzieli się na:

  • piegi – niewielkie brązowe plamki,
  • plamy soczewicowate – zmiany większe i ciemniejsze od piegów,
  • ostuda – plamki o jasnobrązowej, brązowej lub szarej barwie,
  • przebarwienia pozapalne – mają różnorodną wielkość i kształt.

3. Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy

Przebarwienia na twarzy mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej do ich powstawania przyczynia się brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, w postaci kremów z filtrem. Podczas opalania dochodzi do wytwarzania naturalnego pigmentu o nazwie melanina.

Naturalny pigment wytwarzany za pośrednictwem melanocytów absorbuje i rozprasza promieniowanie ultrafioletowe, chroniąc tym samym materiał genetyczny przed uszkodzeniem. Wskutek tej reakcji dochodzi do powstania opalenizny. W przypadku, w którym nie chronimy naskórka odpowiednimi filtrami, na skórze pojawiają się trwałe przebarwienia.

Do powstawania przebarwień na czole, policzkach, nosie, czy brodzie dochodzić może również na skutek zaburzeń hormonalnych. Na zmiany skórne narażone są kobiety stosujące doustną antykoncepcję, ciężarne, a także pacjentki dotknięte nadczynnością tarczycy, chorobą jajników.

Plamy na twarzy często spowodowane są stosowaniem leków fotouczulających np. antybiotyków, leków nasercowych. Przyczyną przebarwień na twarzy może być także niewłaściwa pielęgnacja lub niedostateczne leczenie cery trądzikowej. Przebarwienia po trądziku najczęściej są barwy jasnoróżowej bądź brązowej. Są to pozostałości po krostkach, czyli trądzikowych stanach zapalnych.

Inne możliwe przyczyny zmian pigmentacyjnych na twarzy to niewłaściwie przeprowadzone zabiegi kosmetyczne (np. pomimo przeciwwskazań), czy nadmierne jej złuszczanie. Ponadto przebarwienia mogą pojawiać się w wyniku naturalnych procesów, jak starzenie skóry.

4. Jak usunąć przebarwienia?

Jak usunąć brązowe, czy czerwone plam na twarzy? Jak pozbyć się ciemnych przebarwień na nosie, czy policzkach? Jeśli zmiany w pigmentacji skóry są dla pacjenta problemem natury estetycznej, warto spróbować je usunąć. Przebarwień można pozbyć się dzięki profesjonalnym zabiegom kosmetycznym. Ponadto ich widoczność można zredukować także właściwą pielęgnacją skóry oraz domowymi sposobami.

4.1. Zabiegi kosmetyczne na przebarwienia na twarzy

Jak usunąć przebarwienia na twarzy? Obecnie kosmetologia oferuje naprawdę wiele skutecznych i efektywnych zabiegów na twarz. Zalicza się do nich, chociażby:

  • Laseroterapia – czyli usuwanie przebarwień na twarzy laserem. Uznawana jest za jedną ze skuteczniejszych metod usuwania zmian pigmentacyjnych.
  • Peelingi medyczne – przeprowadzane pod kontrolą i według zaleceń dermatologa. Pozwalają na dogłębne złuszczanie naskórka. W zabiegu, w zależności od skali problemu i wskazania, wykorzystuje się różnorodne preparaty oraz ich różne stężenie.
  • Mezoterapia mikroigłowa – w czasie tego zabiegu do redukcji przebarwień wykorzystuje się specjalne ampułki o właściwościach rozjaśniających (tzw. ampułki wybielające).

4.2. Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Redukcja brązowych plam na twarzy domowymi sposobami to najczęściej bardzo długotrwały proces. Dlatego też osoby, które chcą w ten sposób pozbyć się zmian na skórze, powinny mieć na uwadze to, że na pierwsze efekty, trzeba zwykle długo poczekać.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy domowymi sposobami? Pomocne są domowe maseczki rozjaśniające, które można przygotować z wykorzystaniem takich składników, jak m.in.:

Widoczność przebarwień można zmniejszyć też przy pomocy wody pietruszkowej, czy oleju z nasion dzikiej róży. Inny sposób na przebarwienia to domowy tonik z zielonej herbaty.

5. Kosmetyki na przebarwienia – jakie składniki aktywne wybierać?

Jeśli jednak domowe sposoby na plamy starcze na twarzy, czy inne rodzaje przebarwień nie skutkują, warto sięgnąć po specjalne kosmetyki o działaniu złuszczającym, wybielającym i rozjaśniającym. Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy przy pomocy kosmetyków?

Często różowe lub białe plamy na skórze spowodowane są trądzikiem. Dermatolodzy nazywają takie zmiany przebarwieniami pozapalnymi (są spowodowane stanem zapalnym). W takich przypadkach skuteczne są kosmetyki zawierające niacynamid o niskim stężeniu. Równie dobrze co niacynamid radzi sobie kwas azelainowy.

Zmiany skórne można zniwelować także przy użyciu kosmetyków zawierających wąkrotkę azjatycką.

A co z przebarwieniami posłonecznymi? Jak pozbyć się przebarwień na twarzy, jeśli przesadziliśmy z solarium lub opalaniem? Kosmetyki pomocne w zwalczaniu tego rodzaju przebarwień powinny zawierać kwas azelainowy, kwas kojowy bądź niacynamid. Krem na przebarwienia z witaminą C również może okazać się niezwykle skuteczny.

Ponadto na przebarwienia skóry dobrze sprawdzają się także kosmetyki zawierające:

6. Przebarwienia na twarzy – profilaktyka

Osoby z cerą skłonną do powstawania przebarwień nie powinny zapominać o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Oprócz ochrony przeciwsłonecznej preparaty te zapewniają również ochronę przed oparzeniami słonecznymi, fotostarzeniem, przedwczesnymi zmarszczkami mimicznymi.

Stosowanie filtrów chroni istniejące przebarwienia skórne przed dalszym ciemnieniem, a także przeciwdziała powstawaniu nowych zmian.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dermabrazja mechaniczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze