Trwa ładowanie...

Przeciwciała anty HCV – charakterystyka, przebieg, badania

Przeciwciała anty HCV bada się, aby sprawdzić czy doszło do zakażenia wirusem HCV czyli wirusem żółtaczki typu C. Badanie polega na pobraniu próbki krwi i poddaniu jej dalszej analizie. U osoby zdrowej nie występują przeciwciała anty HCV, jeśli wynik jest dodatni świadczy o tym, że organizm miał styczność z wirusem HCV.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

spis treści

1. Co to są przeciwciała anty HCV?

Przeciwciała anty HCV występują w surowicy krwi osoby zarażonej wirusem HCV (Hepatitis C Virus). HCV oznacza wirus żółtaczki typu C. Pozytywny wynik badania na obecność przeciwciał anty HCV wcale nie musi oznaczać, że organizm został zakażony wirusem, lecz o tym, że organizm miał kontakt z wirusem lecz zdołał zwalczyć zagrożenie.

Oznaczenie poziomu przeciwciał anty HCV nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie ma konieczności odbycia badania na czczo. Należy pamiętać, że po otrzymaniu wyników na obecność przeciwciał anty HCV niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Aby potwierdzić diagnozę czy doszło do zarażenia wirusem należy wykonać oznaczenie HCV-RNA metodą PCR, badanie to wykrywa materiał genetyczny wirusa C-RNA we krwi. Koszt badania to około 300 złotych.

Oznaczenie przeciwciał anty HCV jest kluczowe dla dalszej diagnostyki
Oznaczenie przeciwciał anty HCV jest kluczowe dla dalszej diagnostyki

Wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C zwykle przenoszony jest drogą krwi. Powoduje uszkodzenie hepatocytów (komórek wątroby) w większości przypadków poprzez wywołanie silnej odpowiedzi immunologicznej skierowanej przeciwko wirusowi. Jeśli reakcja odpornościowa nie będzie zbyt silna zakażenie może przejść w stan przewlekły. Najczęściej do zarażenia wirusem może dojść w wyniku kontaktu z zakażona krwią, np. podczas transfuzji, kontaktów seksualnych z osobą zarażoną, skaleczenia igłami stosowanymi w gabinetach zabiegowych, porodu (gdy matka jest zarażona wirusem HCV). Dlatego tak ważne jest oznaczenie przeciwciał anty HCV.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

2. Przebieg choroby

Osoby u których występują przeciwciała anty HCV i doszło do zarażenia wirusem przez długo czas mogą trwać w niewiedzy co do swojego stanu. Choroba może rozwijać się powoli, a jej objawy mogą być mało zauważalne. Pierwsze poważniejsze objawy obecności przeciwciał anty HCV mogą pojawić się od 5 do 35 lat od momentu zarażenia. Choroba często prowadzi do marskości lub raka wątroby. Schorzenie często przebiega równolegle z chorobami autoimmunologicznymi, co pogarsza szanse na przeżycie.

To musisz wiedzieć

3. Badania na obecność przeciwciał anty HCV

Zaleca się aby test na obecność przeciwciał anty HCV w szczególności wykonały osoby, które przebyły długą hospitalizację w szpitalu, miały usuwane zęby lub wykonywane implanty, poddawały się zabiegom takim jak: gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia, korzystały z usług w gabinetach kosmetycznych oraz fryzjerskich, miały robione trwały tatuaż lub makijaż permanentny, usuwały brodawki lub znamiona, miały wielu partnerów seksualnych, kiedykolwiek spożyły narkotyki, miały transfuzję krwi, u których stwierdzone zostały nieprawidłowe próby wątrobowe.

Ponieważ istnieje duże ryzyko zarażenia wirusem HCV podczas codziennych czynności wskazane jest aby każdy wykonał test na obecność przeciwciał anty HCV. Cena takiego badania wynosi 30 zł, istnieje też możliwość przeprowadzenia darmowego badania w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.