Trwa ładowanie...

Przeciwpłytkowy lek może opóźnić rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych

Avatar placeholder
16.12.2016 14:27
Przeciwpłytkowy lek może opóźnić rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych
Przeciwpłytkowy lek może opóźnić rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych

Naukowcy z Uniwersytetu Medyczno-Naukowego w Oregonie w Stanach Zjednoczonych odkryli, że aspiryna może spowolnić rozprzestrzenianie się niektórych rodzajów komórek rakowych w okrężnicy i trzustce.

Wyniki  badania zostały opublikowane w „American Journal of Physiology-Cell Physiology”.

Płytki krwi są to komórki krwi biorące udział w procesie krzepnięcia. Dają one wsparcie dla wzrostu komórek nowotworowych przez uwolnienie czynników wzrostu i zwiększanie reakcji pewnych białek regulujących rozwój komórek guza (onkoprotein).

Niskie dawki aspiryny w leku przeciwpłytkowym zmniejszają ryzyko niektórych typów nowotworów przewodu pokarmowego, lecz sposób, w jaki się to odbywa, był niejasny.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Leki przeciwpłytkowe hamują rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych przewodu pokarmowego
Leki przeciwpłytkowe hamują rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych przewodu pokarmowego (123rf)

"Obecne badanie ma na celu określenie skutków aktywacji płytek krwi i określenie roli aspiryny w terapii i proliferacji komórek raka trzustki" - napisali naukowcy.

Zespół badawczy połączył aktywowane płytki krwi, przygotowane do procesu krzepinięcia, z trzema grupami komórek nowotworowych:

  • przerzutowego raka jelita grubego (komórki, które rozprzestrzeniają się poza obszarem okrężnicy),
  • nieprzerzutowego raka jelita grubego (komórek, które rozwijają się tylko w jelicie grubym)

     

  • nieprzerzutowego raka trzustki.

Gdy dodano kwas acetylosalicylowy do mieszaniny, okazało się, że płytki nie były zdolne do stymulowania wzrostu i replikacji w komórkach trzustkowych i przerzutów raka jelita grubego. Komórki przerzutowego raka jelita grubego nadal namnażały się po terapii aspiryną.

ZOBACZ TAKŻE

Jak działa kwas acetylosalicylowy w aspirynie?

W komórkach raka trzustki niskie dawki aspiryny zatrzymały uwalnianie czynnika wzrostu i utrudniały sygnalizację onkoprotein, które powodują raka oraz odpowiadają za przetrwanie i rozprzestrzenianie komórek rakowych.

Jedynie bardzo wysokie dawki, większe niż można przyjąć doustnie, były skuteczne w powstrzymaniu wzrostu  komórek nowotworowych jelita grubego z przerzutami, jak wyjaśnili naukowcy.

Kwas acetylosalicylowy, czyli inaczej aspiryna, znajduje zastosowanie w leczeniu bólu głowy, przeziębień, grypy. Niewiele osób jednak wie, że kwas acetylosalicylowy działa korzystnie na układ krwionośny. Wykazuje działanie przeciwzakrzepowe poprzez zdolność do hamowania enzymu, który odpowiada za złączanie płytek krwi.

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy
Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy [7 zdjęć]

Rak trzustki nazywany jest "cichym zabójcą". W początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Kiedy pacjenci

zobacz galerię

Zapobiega też przyleganiu płytek do ścian naczyń, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Dlatego też, kwas acetolosalicylowy zalecany jest w profilaktyce chorób układu krążenia.

Odkrycia stanowią szczegółowy opis zależności między płytkami krwi, aspiryną i rozwojem komórek nowotworowych, a wyniki są obiecujące w perspektywie przyszłego leczenia przerzutów raka, jak twierdzą naukowcy.

"Nasze badanie pokazuje istotne różnice i specyfikę w mechanizmie działania wysokiej i niskiej dawki kwasu acetylosalicylowego u chorych na raka z przerzutami komórek nowotworowych o różnym pochodzeniu i sugeruje, że aspiryna ma zdolność do zapobiegania rozwojowi płytek, które odpowiadają za wzrost i rozwój komórek nowotworowych” – podsumowują naukowcy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze