Przeglądanie Facebooka w święta sprawia, że ​​czujemy się nieszczęśliwi

Wiele osób spędza na Facebooku wiele czasu – nawet w Boże Narodzenie. Naukowcy sugerują, że może to być szkodliwe dla naszej psychiki. Kiedy oglądamy te wszystkie perfekcyjne i idealne zdjęcia, częściej nie wprowadza nas to w świąteczny nastrój, ale czujemy się nieszczęśliwi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze sugerują, że nadmierne korzystanie z mediów społecznych może wywoływać uczucie zazdrości. Ostrzegają też o negatywnym wpływie social mediów, który nam grozi, kiedy używamy ich do ogólnego przeglądania, nie do kontaktowania się z kimś szczególnym. Rozwiązaniem ma być chwilowe odcięcie się od mediów społecznościowych – chociażby na okres świąt.

W eksperymencie wzięło udział ponad 1000 uczestników, w większości kobiet. Wszystkie te osoby zadeklarowały, że "regularne używanie portali społecznościowych, takich jak Facebook, może negatywnie wpływać na samopoczucie i zadowolenie z życia".

Nierealistyczne porównania społeczne

Naukowcy ostrzegają, że spędzanie zbyt dużo czasu na przeglądaniu portali społecznościowych powoduje uczucie zawiści i "pogorszenie nastroju". Ponadto przeglądanie cudzych stron, na których znajomi zamieszczają wyidealizowane, poprawione zdjęcia może być powodem "nierealistycznych porównań społecznych" i niezadowolenia ze świąt, które nie są tak piękne, jak te przedstawione na fotografiach.

Dzieje się tak dlatego, że ludzie umieszczają w internecie zdjęcia najpiękniejszych chwil, specjalnie wystylizowanych akcesoriów, czy świeżo upieczonych ciast – nie ma na nich tzw. "prozy życia", mniej idealnej strony Bożego Narodzenia.

Długie godziny spędzone przed ekranem mogą zatem powodować rozczarowanie rzeczywistością, a w dłuższej perspektywie – depresję, ponieważ życie nie jest tak idealne, jak to przedstawione w internecie. Naukowcy twierdzą, że wcale nie musi tak być. Można korzystać z social mediów w inny sposób, który przyniesie nam więcej korzyści niż szkód. Aktywnie angażowanie się w rozmowę i kontakt z ludźmi np. na Facebooku wydaje się być o wiele bardziej pozytywnym doświadczeniem, niż zwykłe przeglądanie newsów - jak sugeruje, badanie opublikowane w czasopiśmie "Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking".

Świąteczna przerwa od Facebooka

Okazuje się, że użytkownicy, którzy kontaktują się z innymi ludźmi przez media społecznościowe, są mniej narażeni na problemy psychiczne i depresję niż "pasywni" użytkownicy, którzy spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem i  "czają się" na portalach społecznościowych, bez angażowania się.

Innym sposobem na poprawienie sobie samopoczucia, mówi badanie, jest zrobienie sobie przerwy i niekorzystanie z mediów społecznych w ogóle przez okres świąt.

Tylko czy tak łatwo oprzeć się pokusie, by obejrzeć te wszystkie nieznośne, piękne, świąteczne i noworoczne zdjęcia?

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...